Hami, Başkanı da ‘ters köşeye’ yatırdı!

‘Ters köşeye yatırdı’ söylemi son dönemlerde çok kullanılır oldu. Özellikle Başbakan Erdoğan’ın, değişik konulardaki söylemlerini çokları ‘ters köşeye yatırdı’ şeklinde değerlendiriyor. Mesela Ermenilere ‘taziye’ sunması da bu şekilde ifade ediliyor. Yani beklenmedik çıkışlar!

Trabzonspor’da da Hami Mandıralı, kimilerinin değil çoklarının beklemediği çıkışı yaptı.  Herkesi ters köşe yatırdı! Başkanından Şenol Güneş’in peşinde dolaşanlara, eski hocalardan eski yöneticilere ve taraftara kadar! Ve Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu’nu! Trabzonspor’un başında ancak birkaç hafta kalır, denilen Hami’nin Trabzonspor’daki bugünkü konumu Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu’ndan daha sağlam!

Peki Hami’nin elinde sihirli değnek mi vardı? Hami ne yaptı da, bu denli başarılı oldu, hem de genç ve süper lig tecrübesi olmayan oyuncularla?

Geçenlerde TS idmanlarını takip eden bir muhabir anlattı…

‘Abi idman sonrası ceza sahası dışından futbolcular kaleye şut atıyor. Hami de futbolcularla birlikte! Topa bir vuruyor, kaleci seyrediyor. Yerlisi yabancısı hayran kalıyor. Futbolcu topa böyle vuran hocaya şapka çıkartıyor. Abi, futbolcuların yerlisi yabancısıyla hepsinde Hami Hoca bu işi biliyor, yargısı var. Hami Hocanın futbol bilgisinden hiç biri şüphe etmiyor’.

Hami, Trabzonspor’un gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından biri. Takımda ‘as’ futbolcu olduğu için, oynadığı dönemlerde takım içerisinde olup bitenleri biliyor. Yani futbolcu psikolojisini, futbolcunun hocalara karşı duruşunu! Birde çalıştığı hocalardan edindiği tecrübe var. Ayrıca, TV’lerde spor yorumculuğu da yaptı, taraftarla, sporseverlerle bir arada bulundu. Futbolculuk döneminde kulüp başkan ve yöneticilerinin de ne tür bir yapıda ve beklenti içerisinde olduklarını gözlemledi.

Hami’nin geçmişte yaşadıkları, gördükleri bir hoca için gerçekten önemli bilgiler. Bu bilgileri bir değil bir kaç üniversite bitirsen edinemezsin.

İşte Hami Mandıralı’nın başarısının sırrı da buradan geliyor. Tabi biraz da sahada alınan iyi sonuçlar.

Bu arada şunu da net olarak söyleyeyim ki, Hami’nin takımda yaptığı değişikliği TS’de bugüne kadar görev yapan bir ikisi hariç hiçbir teknik direktör yapamaz, yapmaya cesaret dahi edemez. O bir iki içerisine yalnız Tolunay’ı alıyorum. Diğerleri böyle bir rizikoya cesaret edemezler. Zokora’yı, Maluda’yı, Colman’ı, Aykut’u vs. keseceksin, ‘as’ oyuncuyu dışarı alacaksın. Alabildiler mi?

***

Bu gün Trabzonspor kamuoyunda bir anket yapılsa, geçmişte Hami ile yıldızı barışmayanlar hariç hemen herkes, Hami’nin bir değil en az 5 yıl takımın başında kalması yönünde oy verir. Zaten yapılan anketlerde de Hami’ye olan destek yüzde 90’ların üzerinde!

Hami’nin bu denli başarılı olması başkan İbrahim Hacıosmanoğlu’nun da planlarını alt üst etmişe benziyor. Başkan, hala Hami ile devam edip etmeme konusunda kararsız gibi. Başkan, Hami’yi geçiş süreci için düşünmüş. Konuşmalarından bu anlam çıkıyor. Bir de özel tercümanı ve kulüp CEO’su Burak Gürdal’ı, Portekizlere kadar göndermesi birileriyle görüştürmesi Hami ile devam etme düşüncesinde olmadığını ortaya koyuyordu.

Trabzonspor’da yönetim demek başkan İbrahim Hacıosmanoğlu demek! Yöneticilerin, düşüncelerinin, görüşlerinin başkan için önemli olduğunu sanmıyorum. Hükümette nasıl Başbakan ne diyorsa o oluyor, gerçi başbakan yine çevresindekileri dinliyor, Trabzonspor’da da başkanın sözleri yönetim kararı gibi! Kimseyi dinlediği de yok!

Önceki başkan Sadri Şener’i, bu gazetede ve sosyal medyada yerden yere vuran TS yönetim kurulu üyesi Yakup Arslan, başkanın bunca yanlışına karşı bir çıkış yaptığını duydunuz mu? Veya yönetim toplantısında eleştiri getirdiği oldu mu? Olamaz! Çünkü Başkan eleştiri getirenlere kapıyı gösteriyor. Oradaki birçok yönetici de TS yöneticisi etiketini bırakmamak için başkanlarına söz söyleyemiyor.

Başkanın yeni hoca arayışı devam eder mi etmez mi bilemiyorum. Etmemesi gerekir diyorsak da bakarsınız yarın, başkan Vahid Halilhodziç’i ve beraberinde birkaç yaşı geçmiş yabancı oyuncuyu getirebilir. Getirirse ne olur? Gidişini hızlandırır ve Trabzonspor’u daha da büyük bir çıkmaza sokar. Başkan, artık bu aşamadan sonra inşallah böyle bir arayış içerisinde olmaz. Başkana bundan sonra düşen en önemli görev; Türk futbolunun bazılarını eleştirsek de en önemli üç hocasını Ahmet Suat, Özkan Sümer ve Şenol Güneş’i yetiştiren Trabzonspor’un, Türk futboluna hediye edeceği bir başka hocasının, Hami Mandıralı’nın önünü kesmemektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.