Hamiyet Yüceses ve Ortahisar!

Türk Sanat Müziğinin gelmiş geçmiş en büyük kadın sanatçılarından biri olan Hamiyet Yüceses’in, Trabzon gelini olduğunu bana rahmet Ahmet Nemli söylemişti. Nemli, ‘Hamiyet’in kocası Ortahisar’da evleri olan bizim Kemal’di’ demişti. Ahmet Nemli, Kemal beylerin evinin yanılmıyorsam çifte hamamın karşısında kale surlarının üzerinde veya yakınında olduğu söylemişti.
Dün Mehmet Akif Bal’ın hazırladığı Mustafa Kemal Sayıl’ın Trabzon anıları kitabına göz atarken, daha önce Mollazadelerin evi olan bu evden bahsettiğini gördüm.
Sayıl, ‘Eski Başbakanlardan Hasan Saka’nın evini geçince, büyük kösele tüccarı Ali Balta’nın evi gelirdi. Burada, Mollazadelerden ve sonradan Hamiyet Yüceses ile evlenmiş olan Kemal bey ve kardeşlerinin evleri vardı. Hamiyet Yüceses’in Kemal beyle evlenmesi Trabzon’da bomba tesiri yaptı. Hamiyet Yüceses özellikle Karadeniz türkülerini Kemal beyin çok yakını olan birinden öğrenmişti’ diyor.

Hamiyet Yüceses’in, Ortahisar’da nerede oturduğunu hala tahmin edemedim
Ortahisar, 1960’lı hatta 70’li yıllara kadar Trabzon’un merkezi idi. Valiliğin orada olmasının yanısıra Trabzon’un zengin ailelerinin de büyük bölümünün evi o bölgede idi. Bekiroğullarından, Hatipzade Süleymanman beye Kadri Mesut beyden Kazancızadelere, Temel Nucumi beyden Sakızzadelere ve daha bir çok ünlü aile.
***
Ortahisar’da, Osmanlı döneminde de valiler, şehzadeler ve şehrin ileri gelenleri yaşamıştı. Osmanlı’dan önceki dönemlerde Ortahisar’da krallar ve çevresi yaşardı.
Geçenlerde Zağnos vadisinden Ortahisar’a giden dehlizlerden biri ile ilgili iki satır yazmıştım.
Ortahisar’ın kuzeyinde kale surlarına yakın bir yerdeki müftülük binasının, zemin katından çıkan dehlizden bahsetmiştim.
Dehlizin kale içinde çıkış yerinin betonla kapatıldığını belirtmiştim.
Okurlardan onca arayan oldu. Çokları, ‘böyle bir şey olamaz’ dedi. Ben de, ‘dehlizin nereden çıktığının tespiti kolay. Valilikten, belediyeden, turizm müdürlüğünden yalanlama gelmedi’ dedim.
***
Ortahisar’da önceki vali rahmetli Recep Kızılcık döneminde, bir restorasyon projesi hazırlanmıştı.  Ortahisar’ın tarihi değerleri hesapta gün yüzüne çıkartılacaktı. Bu iş için kalabalık bir heyet İspanya’ya kadar gitmişti. Oradaki tarihi eserleri inceleyecekler, fikir sahibi olacaklardı. Gezdiler, gördüler.. Fikir ve bilgi sahibi oldular mı? Bilemiyorum. Olsalardı; mesela Zağnos vadisinden Ortahisar’a çıkan o dehlizin kapatılmasına tepki gösterirler ve açılması için adım atarlardı. Kimsede ses seda yok.
***
Bir iki ay önce mali müşavir Ali Rıza Akdeniz ile birlikte Ortahisar’ın güneyindeki Kral sarayı harabelerinin bulunduğu bölgede ve kale surları üzerinde bir gezinti yapmıştık. Bu olayı daha sonra yazmıştım. Akdeniz’e, o bölgenin mutlaka istimlak edilip, temizlenmesi gerektiğini söylemiş ve ‘Burası Trabzon kralının, Trabzon’da valilik yapan Şehzadelerin, valilerin kaldığı saraydır’ demiştim.
Ali Rıza Akdeniz, benim anlattıklarımı ve bir de bölgedeki gözlemleri başkalarına da anlattı. Akdeniz, önceki gün müjdeyi verdi ve ‘Ortahisar’ın güneyindeki kral sarayının bulunduğu bölge yakında temizlenecek. Bu konuda çalışma var’ dedi.
Ortahisar için yapılacak en isabetli işlerin başında, o bölgenin temizlenmesi ve turizme açılması geliyor.
Bugünkü tarih yazımız aceleye geldi, biraz yavan oldu!
Ama yine de Ortahisar hakkında kısa da olsa bilgi aktardık.
 


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum