Hamzaçebi mi, İmamoğlu mu?

Önümüzdeki seçimde CHP 'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adaylığı için öne çıkan iki isim de Trabzonlu. Bunlardan birisi Akif Hamzaçebi, diğeri Ekrem İmamoğlu... Hamzaçebi açık açık adaylığını açıkladı. Saha çalışmalarına da başladı. İmamoğlu halen Beylikdüzü Belediye Başkanı, O zaten hep sahada.
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu iki ismi de dinamik tutmanın yolunu iyi ayarlıyor. Kadir Topbaş'ın istifasının ardından yapılan seçimde İmamoğlu'nu aday göstermesi son derece anlamlı ve ince bir mesaj. Akif Hamzaçebi'nin ise Genel Başkan'dan okey almadan böyle bir yola çıkacağına ihtimal vermiyoruz.

hamzaçebi-imamoğlu.jpg
CHP böylelikle iki ismin hareketliliğinden faydalanarak İstanbul'daki potansiyelini diri tutmanın yolunu bulmuş gibi. Ne olursa olsun partide Türkiye'nin metropol kenti olan İstanbul için iki Trabzonlu'nun adının öne çıkması da ayrı bir özellik. Bakalım bu işin sonu nereye varacak?

Hasan Kurt Erzurum’a cami açılışına gitti!

Kuzey Ekspres Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Başyazarı Hasan Kurt Erzurum'a cami açılışına gitti.
Erzurumspor'un eski başkanlarından Hamza Cimilli'nin Aziziye İlçesi'nde babası ve abisi adına yaptırdığı H.Mehmet  - H.Yalçın Cimilli Camii'nin açılışına Trabzon'dan Yusuf Hoca ile birlikte giden Kurt, burada büyük ilgiyle karşılaştı.

hasan-kurt-cami̇.jpg
Burhan Eyüboğlu, Osman Terzi, Ömer Köstereli, Yusuf Bahadır ve Ali Terzi de açılıştaydı. Cimilli'yi eserinden dolayı tebrik eden Kurt, kendisini Trabzon'a davet etti.

Selim’in hamsikuşu!

Trabzon'un sıra dışı pastanecisi Selim Akgün, cumartesi dönerinin yanında Hamsili Pilav günlerine de başlıyor. Bundan böyle her cuma günü Selim Pastanesi'nde Hamsili Pilav lezzeti sunulacak.

selimin.jpg
Selim'in cuma menüsü sadece Hamsili Pilav ile de sınırlı olmayacak. Pilavın hanında hamsikuşu ve anne yapımı komposto da lezzete lezzet katacak.
Kuşkusuz Selim'in müdavimlerinden sanat güneşimiz Salim Önder de hamsinin hem pilavından hem kuşundan hem de kompostodan ilk tadanların arasında yer alacak. Biz dört gözle beliyoruz. Ya siz?

Çuvalcıoğlu’ndan model önerisi!

Trabzonspor'un eski menajerlerinden Caner Çuvalcıoğlu'nun kulübe büyük emeği geçmiştir. Futbol işinden de iyi anlar. Kurumun içinde bulunduğu durumu iyi bilen Çuvalcıoğlu çözümü Ajax modelinde görüyor.

Diyor ki Çuvalcıoğlu; ‘Futbolda Ajax bir ekol, okul, örnek kulüptür. Ne yapar AJAX? Güçlü altyapısından oyuncu değil, takım hazırlar. 12-13 Yaşından itibaren birlikte oynayan çocukları 18-19 yaşlarında takım halinde birinci takıma çıkarır. Bu takıma iki ya da üç dışarıdan oyuncu katarak hedefi kovalar. En son UEFA Avrupa Ligi finali oynadığı gibi. Sonrasında bu oyuncuları büyük paralara satar, yeniden bir takım çıkarır yukarıya. Bu söylediğim süreç en az 5-6 yıl demektir. Sonuç AJAX hep başarılı, borçsuz ve takdir edilen bir kulüptür. Model arıyor, borcumuzu eritmek, başarılı olmak istiyorsak bu yolu denemeliyiz. Çünkü bu şehir ve bölgemiz ülkenin en yetenekli çocuklarına sahip". Aktaralım istedik. İlgilenenlerin dikkatine...

Cübbeli ne demek istedi?

Cübbeli Hoca Ahmet Mahmut Ünlü ilginç bir saptamada bulundu. Zaman zaman magazinel yorumlarıyla dikkati çeken Ünlü, bu kez Karadenizlilerin abdestine kafayı taktı.
Cübbeli, Doğu'da ve Güneydoğu'da ezan okunduğu anda camilerin Cuma namazındaki gibi tıklım tıklım olduğunu ifade ederken, Fatih'te bomboş olduğunu belirtti ve şunları söyledi:
‘HDP'ye rey verenlerin yüzde 90'ı namaz kılıyor. Namaz abdest oranı en yoğun yer Güneydoğu'dur. Ben Karadenizliyim ama namaz abdest oranı sıfıra yakın bizim oralarda. Doğruyu konuşuyorum. Doğu, Güneydoğu benim canım ciğerim ya, namaza cemaate gidenin ben elini ayağını öperim ya’.
Bakalım Karadenizli hocalar Cübbeli'ye cevap verecekler mi?
Bu arada Karadenizli olduğunu söyleyen Cübbeli, İstanbul Fatih'te doğmasına rağmen aslen Giresun Göreleli'dir.

Gümrükçüoğlu’na en çok neyi şikayet ediyorlar?

Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, restore edilen eski belediye binasında ‘Halk Günü’ etkinliğini her Salı günü sessiz sedasız sürdürüyor. Burada vatandaşları teker teker kabul eden Gümrükçüoğlu, sorunları tek tek not alıyor ve vatandaşın derdine derman olmaya çalışıyor. Gümrükçüoğlu dün de halk günü toplantısını sürdürdü. Merak ettik, Basın danışmanı Ahmet Yoloğlu kardeşimize vatandaşların en çok neden şikayet ettiğini, en çok şikayet edilen sorunun ne olduğunu sorduk ilginç bir cevap aldık. Ahmet Yoloğlu, ‘En çok şikayet Trabzonspor’dan abi’ dedi.
Bu cevap bizi şaşırtmadı değil… Şehirde başta trafik olmak üzere onca sorun-sıkıntı varken, vatandaşın Trabzonspor’un yönetiminde söz sahibi olmayan, konuyla çok da alakası olmayan Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu’na en çok Trabzonspor’dan dert yanması ilginç… Buna göre, Trabzon halkı ya yaşanılan sorunlardan bihaber ya alışmış ya da duyarsız, tepkisiz…
Biz yine de şehir yönetimiyle alakalı sorunlarını, derdini Büyükşehir Belediye Başkanı ile paylaşıp derman aramak isteyenlerin; her Salı günü tarihi Belediye binasında yapılan halk günü toplantısına katılmalarını salık verelim…
Başkan Gümrükçüoğlu şehirdeyse mutlaka onları dinleyecektir.

Hastane girişlerinde sigara denetimi yok!

Kuzey Ekspres’in daimi okurlarından Taner Keleş, bir mail gönderdi, bir de fotoğraf ekledi. Keleş, Trabzon’daki hastanelerin tamamının giriş kapısı girişlerinde sigara içildiğini, bunu denetleyen kimsenin olmadığını söylüyor. ‘Bunu yapan sadece hasta ve hasta yakınları değil’ diyen Taner Keleş, gönderdiği fotoğrafla Kanuni Hastanesi Numune Kampüsünde 3 hemşirenin birlikte kapı önünde sigara içmesini de gözler önüne seriyor. Keleş, ‘Yasak koyanlar, bunun denetim mekanizmasını da geliştirmeli’ ifadelerini kullandı.

Pazarkapı’nın yolları çukur!

Trabzon’un Pazarkapı mahallesindeki yıkın çalışmaları mevcut yolları da kullanılmaz hale getirdi. Mahalleden çok sayıda şikayet geliyor. Mahalle muhtarlığının bulunduğu Şenol Güneş Caddesine çıkan yol boyunca oluşan çukurlar, o bölgede halen yaşayan halkın tepkisine yol açıyor. Özellikle yağmurlu havalarda çukurlar göle dönüyor. Kaldırımlar ise perperişan… Vatandaş nereden yürüyeceğini şaşırmış halde. Yaklaşık 2 aydır aynı sorunu yaşayan mahalleli çözüm bekliyor.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar