26.08.2021, 10:39

HANÇERİN UCUNDAKİ TSK

Bir Milletin Ordusu güçlü olursa ulusal çıkarlar ve faydalar kriz yönetimiyle birlikte savaşmadan, kurşun atmadan sağlanabilir. Ya Ordu mahvolursa…

Ordu mahvedilirse, yok edilirse, itibarsızlaştırılırsa, siyasallaştırılırsa, işlevsizleştirilirse çocuklarımız, torunlarımız rahat, özgür, mutlu umutlu yaşayamaz.

30 Ağustos 1922’de Yunan Ordusunu mağlup ettiği Büyük Taarruz için daha sonra ‘’Her evresiyle düşünülmüş, hazırlanmış, yönetilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış bu harekât, Türk Ordusunun, Türk subay ve komuta heyetinin yüksek güç ve kahramanlığını tarihte bir daha belirleyen çok büyük bir eserdir. Bu eser Türk Ulusunun özgürlük ve bağımsızlık düşüncesinin ölümsüz anıtıdır. Bu eseri yaratan bir ulusun çocuğu, bir ordunun Başkomutanı olduğum için sonsuza kadar mutlu ve bahtiyarım.’’ demişti O.

Bu anlatım, Mustafa Kemal’in kendi sözleridir. Yine savaş alanında gezerken çok üzülerek duygulanmış ve ‘’ Bu manzara insanlık için utanç vericidir. Ama biz burada vatanımızı savunuyoruz. Sorumluluk bize ait değildir’’ demiştir. Ardından da ‘’İlk hedefiniz Akdeniz’dir’’ şeklindeki meşhur emrini verecek ve İzmir’i hedef gösterecektir.

Aslında meslek olmaktan ziyade bir yaşam tarzı olan askerlik; tarihi, kültürel, milli ve anayasanın oluşturduğu değerler sisteminin bir bütünüdür. Asker tarafından savunulan bu değerler sistemi askerleri Milletimizin gözünde saygın ve güvenilir bir yere taşımıştır. Askerin ortak hedefi ve vazifesi; laik, demokratik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni, gücünü Atatürkçü düşünce sisteminden alıp, milli birlik ve beraberliği sağlayarak, koruma ve kollamaktı.

Her meslek hiç şüphesiz kutsal ve değerlidir, hepsi birbirine muhtaçtır ve birbirini tamamlar. Ancak; askerliği ayıran bir özelliği vardır ki; o da icabında vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda seve seve hayatını feda eyleyeceğine dair namusu üzerine ant içmesidir.  Asla; günümüzün en önemli değeri olarak kabul edilen para kazanma üzerine kurulu bir tercih değildir, çünkü hayatını feda etmeye hazır olanlar için maddiyat özendirici, cezbedici ve yönlendirici olamazken manevi duygular öncelikli ve değerlidir.

Askerlerin çoğunluğu, yetiştirilme tarzı ve aldığı eğitimin gereği yaşayan bir sistem olan Atatürkçü düşünceye gönülden bağlı, akıl ve bilimin ışığında yürüyen, dürüst, hukuka saygılı, disiplinli, cesur ve vatanseverdirler. Eline kına yakarak vatan uğrunda canını hiçe sayarcasına ölüme giden ve kışlayı Peygamber ocağı diyerek kutsallaştıran yüce milletimiz toprakları şehit kanlarıyla sulanan bu vatanda fedakâr ve cesur evlatlarına sonsuz güvenmektedir.

Ancak, günümüzde ordu düzmece, saçma, uydurma davalarla yıpratılmış ve özelliklerinde kısmi bozulmalar oluşmuştur, fakat mutlaka eninde sonunda aslına rücu edecektir. Vesayetten kurtulduk şeklinde böbürlenenler aslında binlerce yıllık cevhere zarar verirken başka bir vesayet yaratarak Millete değil kendi ikballerine hizmet etmişlerdir. Keza darbeci demesinler diye hukuksuzluğa karşı çıkmayıp kafasını kuma gömenler de vicdan muhasebesinde yara alacaklardır.

23 Ağustos 2021 günü kaybettiğimiz Balyoz davası mağduru Korgeneral Metin Yavuz Yalçın’ı askeri törenle ve kalabalıkla uğurladık, siyasiler yoktu, özür dilerlerdi belki, sessizce, içlerinden, vicdanlarını rahatlatmak için…2011 Yılında bir duruşmada neler söylemiş bakalım.’’ Kumpasın niye çıkarıldığını çok daha iyi anlıyorum. Türk Milletinin göğsüne hançer saplandı. Hançerin ucunda Türk Silahlı Kuvvetleri duruyor. Mahkeme olarak hançeri bilerek veya bilmeyerek tutuyorsunuz. Ordumuz mahvolursa torunlarımız rahat yaşayamaz.’’ 2013 yılında da ‘’Hainlik yapan tüm asker ve sivil kişiler tarafımızdan bilinmektedir. Bir gün biz cezaevinden çıkacağız, onlar buraya girecek. O da olmazsa öbür tarafta Sırat Köprüsü’nün başında onları bekleyeceğim.’’ demişti.

Ruhun şad olsun Paşam, düşerlerken sakın tutma onları…

Sağlıcakla kalın, saygılarımla…

Yorumlar (1)
Neval Emir 5 ay önce
Yüreğinize sağlık Gürsel Bey.
Namaz Vakti 22 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
12
parçalı bulutlu