Hasat Başladı

Hasat Başladı

Rize'de yetiştirilen satsuma cinsi mandalinanın hasadına başlandı.

Sınırlı miktardaki mandalinalar, yol kenarlarında kurulan tezgahlar ve pazarda, kent dışına çıkmadan satılıp, tüketiliyor. Mandalinalar, dalında 1 lira 25 kuruştan, pazar ve manav tezgahlarında ise kilosu 3- 4 liradan satılıyor. 
Karadeniz'de, kışın en çok tüketilen meyveler arasında bulunan Rize mandalinasında üreticiler hasada başladı. Ege ve Akdeniz bölgelerindeki mandalina hasadının ardından Rizeli üreticiler de çaydan sonra yan gelir olarak yetiştirip, hasat ettiği satsuma cinsi mandalinaları tüketiciyle buluşturuyor. Rize'nin Derepazarı ve İyidere ilçelerinde az sayıda üreticinin satış amacıyla sınırlı miktarda ürettiği mandalinalar ilgi görürken, kent dışına çıkmadan tüketiliyor. Hasat zamanı çoluk çocuk bahçeye giren üreticiler, sipariş edilen miktar kadar ürünü toplayıp, mandalinayı dalında bekletiyor.

KİLOSU DALINDA 1 LİRA 25 KURUŞ
Çay bahçelerinin içerisinde yetiştirilen mandalinalar satış noktalarına ulaştırıyor. Bazı üreticiler, topladığı mandalinaları dalından, bazıları da yol kenarına kurdukları tezgahlardan satışa sunuyor. Mandalinalar, dalında 1,25 liradan, pazar ve manav tezgahlarında ise kilosu 3- 4 liradan satılıyor. Mandalinası ile ünlenen Derepazarı ilçesinde sadece mandalina döneminde kara yolu kenarında açılan tezgahlarda yöre mandalinasının satışı yapılıyor.
SİPARİŞE GÖRE HASAT YAPILIYOR
Derepazarı ilçesinde yetiştirilen organik mandalinaların tatlı ve C vitamini deposu olduğunu söyleyen üretici Fatma Van “Mandalina hasat zamanı geldiğinde çoluk çocuk hep beraber bahçeye gidiyoruz. Sipariş edilen miktar kadar topluyoruz. Bu da bize bir yan gelir oluyor. Çoluk çocuk zevkle yapıyoruz'' dedi.
Bahçesindeki 70 mandalina ağacından yaklaşık 2,5 ton ürün elde eden Erol Erdoğan “Bahçemde dedelerimden babamdan kalma mandalina ağaçları var. Her yıl bu dönemlerde hasada başlıyoruz, siparişe göre toplayıp satıyoruz. Arazi kıtlığı dolayısıyla mandalina bahçeleri de çay bahçeleri içerisinde oluşturulmuş. Yazın çay hasadımızı yapıyoruz, kışın topladığımız mandalinalar bize bir yan gelir oluyor” ifadelerini kullandı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.