hastalık hayatını kararttı

hastalık hayatını kararttı

Bu hastalık hayatını kararttı. Okudu, vatanı görevini yaptı , evlendi ama 2 yıl önce ortaya çıkan hastalık hayatını kararttı, şimdi ilaç bekliyor, ama bürokratik engelleri bir türlü aşamıyor

ÖNCE KOLU TİTREDİ

Trabzon’un Arsin ilçesine bağlı  Yolüstü köyünde oturan Enver Kadıoğlu adlı gencin aklına gelmeyen başına geldi. Sağlıklı bir genç olarak büyüyen ve 2000 yılında  vatani görevini yapan ve teskere alan Enver Kadıoğlu, 2003 yılında da evlendi. Evliliğinden  iki çocuğu olan talihsiz genç iki yıl önce kolunun titremesi yüzünden hastaneye başvurdu. Yapılan tetkikler sonucu, 28 yaşındaki gencin vücudun da özellikle karaciğerinde bakır oranının fazlalığı ortaya çıktı. İlk gittiği doktorun yaptığı bir iğne sonrası  daha da kötüleştiğini ifade eden 2 çocuk babası genç, yaşadığı kabus dolu günleri şöyle anlattı:

 

2 YIL ÖNCE ÇIKTI

Yapılan tetkikler sonucu karaciğerde bakır fazlalığının olmasından dolayı  “Wilson” denilen hastalığa yakalandığımı söylediler. Bir çok hastaneye gittim, ama vücudumdaki aşırı şekildeki titremenin önüne geçemedim. Bu titremeler yüzünden bir yerde oturamıyorum, yemek yiyemiyorum, tuvalete dahi gidemiyorum. Günlük hayatımı eşimin yardımıyla sürdürüyorum. Yaşadığım bu kabusların sona ermesi için yapabileceğim çok fazla bir şeyin olamayacağını bana söylediler. Bu titremelerin yavaşlaması ve hastalığın seyrinin hızla ilerlememesi için Yurt dışından gelen iki ilaç var onları kullanmam gerekiyor. Bunun için sağlık bakanlığına başvurdum. Bana 850 EURO  yatır dediler bende yatırdım. Ama aradan bir ay geçti hala ilaçlardan bir ses yok. Bu benim günlük yaşamımı kabusa döndürdü” diye konuştu

 

BÜROKRATİK SIKINTI

Yaşanan bürokratik engelleri aşabilmek için çok fazla bir şey yapamadığını ifade eden Talihsiz genç, “o kadar çaresiz kaldım ki köyden kalkıp valiliğe geldim. Sağlık müdürlüğündeki insanlardan bu konuda yardım istedim. Birileri bakanlığı arasında bu ilaçların akıbetini sorsun istedim. Birileri elinden tutmuyorsa kendi başına kalıyorsun. Ama onlardan da  bir cevap alamadım. Şimdi Vali Okutan’ın kapısına dayandım. Bu vali iyi şeyler yapıyor, insanların yardımına koşuyor. Eminim benim içinde bir şeyler yapacaktır. Onun Ankara’da tanıdıkları vardır. İlaçlarımı getirsinler bir şey istemiyorum.” dedi. 

 

WİLSON HASTALIĞI NEDiR?

Karaciğer, beyin ve gözde daha belirgin olmak üzere, vücutta aşırı miktarda bakır birikimiyle seyreden kalıtsal bir hastalıktır. Her ne kadar bakır birikimi doğuştan itibaren başlarsa da hastalık bulguları ileri yaşlarda (6 ve 40 yaşlar) ortaya çıkmaktadır. Tanı konmuş en yaşlı hasta 70 yaş üzerindedir. Hastaların %40'ı karaciğere ait bulgularla başvurur. Diğer hastalarda ilk semptomlar ya nörolojik veya psikolojik ya da her ikisi ile; dalgınlık, kasılmalar, titremeler, konuşma bozuklukları, ani kişilik değişmeleri uygunsuz davranışlar ve okul performansında bozukluklar, nöroz ve psikoz ile ortaya çıkar. Beyinin her iki yarısında bakır birikimi olmasına rağmen semptomatik bulgular beynin bir yarısıyla ilgili olarak ortaya çıkabilir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.