Hatça Teyze!

  Trabzon’un yetiştirdiği değerlerden biri olan Prof.Dr. Yahya Sezai Tezel’in çocukluğu Ganita Deniz Sokak ve Türkoğlu Sokakta geçti. Yahya Hoca’nın babası Trabzon’un ilk şoförlerinden, yedek parça satıcısı ve de o yıllarda CHP’nin önemli isimlerinden Ahmet Yahya Tezel’dir. Yahya Hoca, önceki gün 1985 yılında yani bundan 34 yıl önce yazdığı, ‘Hatçe teyze’ başlıklı şiirini gönderdi. İşte buram buram Trabzon ve Ganita kokan ‘Hatçe teyze’ şiiri!..
                                            ********

hatca-teyze.jpgAnnemin annesinin kız kardeşi
Kış gecelerinde masallar anlatan
fincanlarla yüzük oynadığımız
eşi bulunmaz bir insandı
Hatça Teyze…
Kelebek gibi yüzen
Ganita kayasının erkek güzeli
Çocukluk günlerimin yıldızı
göğsünde madalyalar, soluk fotoğrafta
ya on altı ya on yedi yaşında gül yüzlü Sadettin’in annesi…
Kadifeydi sesi Hatça teyzenin..
kesesi boş olsa da
oğlu terzi muzaffer,
gelini Ayşe teyze,
üvey oğlu deli Tayyar
Hamlet’i oynayan aktör gibi
Jestler eller havada
tek ayak önde dimdik
bravo dedirtecek kadar etkiliydi
saatlerce sürerdi tiradları..
bir Rum evindeydi Hatça teyze,
avlunun Kiliseye bakan köşesinde
binanın iki katlı müştemilatında da iki aile daha…
Rumeli göçmeni Hafız Nene ve çocukları
ayakkabıcı Hakkı eşi Yegane
ve çocukları
ne renkliydi
tombul
sevecen
fakir ve cömert…
Ah o anlar
Martılar gibi çırpınan Karadeniz
Çimde tattığım amofta
Ve menekşeler menekşeler
fındık dallarıya öpüşen sere serpe
Mor menekşe sarı beyaz
Kucak kucaktı Hatça teyze…

Saadet Partisi batıyor mu?

  Yazar Metin Kondel, milli görüş hareketinin önemli isimlerinden, eski başbakan yardımcılarından, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurul üyesi Bülent Arınç’ın, Saadet Partisini övmesine tepki gösterdi ve ‘Saadet partisi fosilleşmiş yönetimiyle batıyor’ iddiasında bulundu. Kondel şöyle dedi;
‘Saadet Partisinin ekâbir takımı, Esam'da Bülent Arınç'ı dinleyerek ne öğrenmişlerdir, nasıl bir aydınlanma yaşamışlardır, onu dinlemekle neyi murat etmişlerdi, ben şahsen anlayamadım. Saadet Partililerin kendilerine güvenmeleri için onları illa birinin tasdik etmesi, övmesi mi gerekiyor. Bülent Arınç'ın övdüğü bir parti beni ciddi anlamda kuşkulandırıyor. Bu garabete kimse tepki göstermiyorsa demek ki kendisi Saadet Partisi'nin içinde kalbi AKP'de olan bir sürü sahtekâr mevcut! Ve bu sahtekârlık Saadet Partisinin il ve ilçe teşkilatlarında, gençlik kollarında artık müesseseleşmiş durumda! ''Saadet Partisi iktidarı derinden etkiliyor!''muş. Nasıl etkiliyormuş iktidarı? Bütün bu olup biten pisliklere ortak olarak mı, karşı çıkarak mı? Ortak oluyorlarsa onların da cehennemin dibine kadar yolları var! Karşı çıkıyorlarsa neye, ne zaman, nasıl karşı çıktıklarının bir örneğini görmek durumundayız. Bülent Arınç gibi biri Saadet Partisini övüyorsa Saadet Partisi fosilleşmiş yönetimiyle batıyor demektir.’

Doktorunuz diyor ki!

doktorunuz-006.jpgDepresyon; isteksizlik, hayattan zevk alamama, içinden hiçbir şey gelmeme durumudur. Kişinini yemek, çalışmak, uyumak gibi günlük hayat etkinlikleri bozulur. Depresyon beynin bir çeşit geviş getirme halidir. Beyin sürekli olarak geçmişte yaşadığı olumsuz şeyleri hatırlar. Depresyon günümüzde toplum sağlığını tehdit eden sorunların başında gelmektedir. Depresyon "geçici üzüntü"yle aynı şey değildir. Şiddetli üzüntü ya da umutsuzluk hissi iki haftayı aşarsa depresyon olarak değerlendirilir. Bazen depresyon hastayı da doktoru da yanıltır. Maskeli depresyon denilen bu durumda hasta mutsuzum demez, nefes darlığı, çarpıntı, baş ağrısı, baş dönmesi gibi başka şikayetlerle doktor doktor dolaşır. Depresyonun nedeni tam bilinmemekle beraber temel etken beyin kimyasının bozulmasıdır. Üzücü, stresli olaylar beyin kimyasını bozarak depresyona yol açar. Depresyon büyük oranda tedavi edilebilen bir hastalıktır. Toplumdaki yaygın inancın aksine depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar bağımlılık yapmazlar ve uyuşturmazlar. Yan etkileri azdır ve tehlikeli değildirler. 
(Dr. Kemal Küçükali)

                                           ******************

Önemli bilgi:
*CEP'TEN KOORDİNAT.*
Uludağ'da genç iki kayakçının ölümüyle sonuçlanan olayda Cep telefonu Şirketi, Telekomünikasyon Kurumu kurallarından olan; "konum bilgileri sadece savcılık talebi halinde verilebilir, şahıslara veya başka kurumlara verilemez" kuralı gereğince bilgi veremediği ve bürokratik işlemlerin uzaması nedeniyle genç kayakçının ölümü sonrasında suçlanmıştı.

Durumu değerlendiren Cep telefonu şirketleri, mevcut kuralı çiğnemeden duruma çözüm aramış ve aşağıdaki düzenlemeyi hayata geçirmiş bulunmaktadır.
Bütün cep telefonu abonelerinin bilmesi gerektiğini düşünerek paylaşıyorum...
Cep telefonu abonelerine bir servis yapıldı. Şu an aktif.
Herhangi bir şekilde kaybolan kişi; *ACIL* yada *NEREDEYIM* yazıp *7777* veya *2222* numarasına mesaj gönderirse, kendisine *BULUNDUGU YER GAYET AYDINLATICI BIR ŞEKİLDE* mesaj olarak gönderiliyor.
Normalde "2sms/4 kontör". Fakat kontörünüz olmasa da mesaj gönderiliyor.
Tüm cep telefonu abonelerinin bilmesinde fayda var. Lütfen mümkün olduğunca dağıtalım.
KAYBOLMAK veya en yakın polise, jandarmaya veya sağlık kuruluşuna acil ihtiyaç olabilir.
Bu hepimizin başına gelebilecek bir olaydır.
Cep telefonuna gelen cevap mesajı örneği;
*BULUNDUGUNUZ BOLGE:*
Istanbul,Kadikoy,Icerenkoy, Karaman Ciftlik Yolu caddesi
*COGRAFI KONUMUNUZ:*
(40 derece 58 dk 44 sn Kuzey, 29 derece 06 dk 22 sn Dogu)
*SIZE EN YAKIN NOKTALAR:*
Tem Polis Buro Amirligi 103 m (+902164104113),
Ozel Avicenna Hastanesi 225 m (+902165741000),
Infotech Bilisim ve Iletisim Teknolojileri .S. 32 m (+902165740505)
Polis Imdat 155, Alo Jandarma 156, Hizir Acil ! 112, Itfaiye 110
Tüm arkadaşlarınıza bu maili gönderin. lütfen,hiç bir zaman ihtiyacınız olmaması dileğiyle. (Sabri Öztürk)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar