Havaya sıkılan mermi!

İşadamı İsmail Gökhan Akçay, düğünde dernekte havaya sıkılan mermilerin kısa süre içerisinde tekrar geri döndüğünü hatırlattı ve sosyal medyada şu paylaşımı yaptı;
Pekşen ve Soylu!

pekşen-ve-soylu-1.jpg

Gazetemiz sahibi Hasan Kurt, aylar önce Ankara’da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve o günlerde bakan yardımcısı olan Sebahattin Öztürk’ü ziyaret etmişti. Kurt, Soylu’nun özel kalemine girdiğinden birkaç dakika sonra CHP Trabzon milletvekili Haluk Pekşen ile Tuncay Özkan çıkagelmişti. Özel kalem Soylu’ya CHP’li vekillerin geldiğini haber verdi. Soylu; Pekşen ve Özkan’ı kapıda karşılayıp odasına almıştı. Pekşen, daha sonra Kurt’a hükümetin en başarılı bakanının Süleyman Soylu olduğunu söylemiş ve ‘Bunu Süleyman beyle diyaloğumun iyi olmasına bağlama. Süleyman Bey gerçekten başarılı’ demişti. Pekşen, birkaç gün önce Kuzey Ekspres’e uğradığında, Süleyman Soylu için o gün ne söylemişse aynısını söyledi. Pekşen, Soylu hakkındaki düşüncelerini Karadeniz Gazetesi’ni ziyaretinde de tekrarladı. Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığında başarısız olsa idi hükümet değişikliğinde kesinlikle yeniden koltuğa oturmazdı.

Tanıtıma gelenler sinemaya da gelir!

Trabzon’da 16-26 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan uluslararası film festivali nedeniyle üç akşam önce Zorlu Grand Otel’de bir tanıtım yapıldı. Siyasilerin, bürokratların ve AKP’lilerin ağırlıkta olduğu tanıtım toplantısına katılım oldukça yüksekti. Erkek ağırlıklı davetli topluluğu, otelin geniş lobisinin önünde komite üyeleri tarafından karşılandı. Daha sonra alt kattaki yemek salonuna geçildi. Salon hınca hınç doluydu. Yemeğin sonlarına doğru protokol salondan ayrıldı ve o esnada sahneye Trabzonluların yakından tanıdığı bir sanatçı çıktı. Kadın sanatçı kardeşimizin sahne alması ile birlikte salon yarı yarıya boşalmış. Salonun boşalması aslında normal bir olay! Çünkü davete icabet edenler veya oraya davet edilenlerin en az yarısı sinemaya gitmeyenlermiş. Neyse, bu tür güzel etkinlikleri şimdiden eleştirmek yanlış… Festivalin iyi ve güzel geçeceğini umut ediyor, tanıtıma gelenlerin sinemalara da gitmelerini bekliyoruz.

Ganita’daki o heykel!

Eskiden Trabzon’un ilçelerinde köylerinde yaşayanlar için inek çok ama çok önemliydi.  TS eski başkanlarından Sadri Şener ile TAV’ın CEO’su Sani Şener ve Kocaeli Üniversitesi eski rektörü Sezer Komsuoğlu’nun babası olan CHP eski milletvekili Ahmet Şener, 1974 yılında Orman Bakanı iken yaptığı bir konuşmada Karadeniz’de bir ineğin bir üniversite mezunu kadar değerli olduğunu söylemişti.

Trabzon Belediye eski Başkanlarından Orhan Karakullukçu, Ahmet Şener’in bu önemli tespitinden yıllar sonra, Gazipaşa üst yolunun orta kısmına bir inek ile buzağı heykeli diktirmişti. Heykeli de o yıllarda lise talebesi olan Neriman Hanım yapmıştı.  Ve bu heykel bir başka Trabzon Belediye Başkanı tarafından kaldırılmıştı. O günlerde o günkü başkana, ‘İnek heykelini ve Trabzon Meydan Parkındaki büstleri neden kaldırdınız‘ diye sorulmuştu. Başkan, net cevap vermemişti ama çevresindekiler alttan alta, ‘Heykel dince haramdır’ söylemini yaymışlardı. Ve ne ilginçtir ki o günlerde heykele karşı olanlar bugün Trabzon’da film festivali düzenliyor. Arkadaşlar gerçekten büyük aşama kaydettiler!

Karadeniz Bölgesi insanı için bir dönemler en önemli geçim kaynağı olan hayvancılık ne yazık ki son dönemlerde bitme noktasına geldi.  (Haber: Milliyet Gazetesi 1974)

Şerif istedi bakan verdi!

şerif-001.jpg

Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından biri Karayolları teşkilatıdır. Karayollarının Türkiye’nin dört bir yanında, ana yol kenarlarında yüzlerce bakım evi bulunur. Beşikdüzü’nün ‘Kasabanın Şerifi’ olarak ünlenen Belediye Başkanı Orhan Bıçakcıoğlu, bir süre önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, ‘Sayın bakan ilçemizdeki karayolları bakım evi artık kullanılmıyor. Binaya belediye olarak talibiz. Bize yardımcı olur musunuz?’ demiş. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, başkanın bu isteğine anında olumlu yanıt verdi, ilgililerle görüştü ve bakım evi geçenlerde belediye devredildi. Başkan Bıçakcıoğlu, ‘Sayın bakanımıza çok teşekkür ediyoruz. Burası sayın bakanımızın Beşikdüzü halkına hediyesidir’ dedi. Beşikdüzülüler şimdi başkan Bıçakcıoğlu’nun bu binayı nasıl değerlendireceğini merak ediyorlarmış.

Ekspres okuru Mesut Yılmaz!

Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz, yıllar önce haftalık yayımlanan Trabzon Ekspres’in iyi bir okuru idi. O yıllarda bakan olan Eyüp Aşık ve Mesut Yılmaz, Trabzon’a bir gelişlerinde Trabzon Ekspres’i ve gazetenin sahibi Hasan Kurt’u ziyaret etmişti. Beraberinde Ali Talip Özdemir, dönemin Trabzon Valisi merhum İsmet Gürbüz Civelek ve Eyüp Aşık ile Gazipaşa Caddesinde, Milli Piyango pasajındaki üç odalı gazete idarehanesine gelen Mesut Yılmaz’ın ilk işi Trabzon Ekspres’i incelemek olmuştu.

Önceki ve Sonraki Yazılar