Hayal değil gerçek

Hayal değil gerçek

Rüya gerçeğe dönüşüyor, 50 bin kişilik dev start projesi hayata geçiriliyor. Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, ''Kayseri, Antalya, Seyrantepe'de yaptığımız örneği uygulamayı düşünüyoruz. Devletin, belediyelerin ve Trabzonspor'un, stat ve spor te

HAKETTİĞİ STADI YAPACAĞIZ

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Trabzon'un hak ettiği bir stada kavuşmasını arzu ettiklerini söyledi. Trabzon'un Akyazı Beldesi'nde yapılması düşünülen stat ile ilgili, Genel Müdür Atalay'ın başkanlığında Zorlu Grand Otel'de toplantı yapıldı. Toplantıya Trabzonspor Kulübü Başkan Yardımcısı Aydın Pişiren, Trabzon ve Akyazı Belediyeleri, Karayolları, Bayındırlık ve İskan, Çevre ve Orman, Gençlik ve Spor İl Müdürleri'nin temsilcileri katıldı.

 

MODERN STAT ŞARTAtalay, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, 2011'de Trabzon'da yapılacak Avrupa Olimpik Gençlik Yaz Festivali'ne kadar kente yeni stadyum kazandırmak için çalışma toplantısı düzenlediklerini belirtti. Yıllardır bütün Trabzonlular'ın kentin yeni ve modern stada kavuşmasıyla ilgili temennisinin bulunduğunu ifade eden Atalay, ''Biz de 5 yıldır ülkemizde bütün statları modernize etmek, yeni, kullanışlı UEFA ve FIFA kriterlerine uygun stat yapmak için çalışmalarda bulunuyoruz'' dedi.

 

ÇALIŞMALAR BAŞLADIFutbolda İstanbul ile birlikte akla gelen ismin Trabzon olduğunu da ifade eden Mehmet Atalay, ''Trabzon, Türkiye'de futbolcular yetiştiren, hocalar çıkaran başarılar elde etmiş bir yer. Trabzon'un hak ettiği büyük stada kavuşmasını arzu ediyoruz. Bunun için Akyazı'da dolgu alanı oluşturarak gerçekleştirilecek bir proje var. Bununla ilgili etraflıca çalışma yapıyoruz. Trabzon’a en iyisini kazandırma adına herkes heyecanlı bir çalışma içerisine girdi'' diye konuştu.

 

TRABZON OLMAZSA OLMAZ

Atalay, “Avrupa Futbol Şampiyonası'na adaylığımız olacak. Bunun bir ayağı için de Trabzon'u göstereceğiz. Trabzon, olmazsa olmaz şehirlerden bir tanesi. 12 stadyum isteniyor. Bunlardan biri Trabzon olacak. Trabzon'u dünyaya tanıtacak bir stadın varlığını arzu ediyoruz. Trabzonspor'un hazırladığı taslakta stat kapasitesi 30 bin kişi olarak gözüyor. Ama biz burada Avrupa Futbol Şampiyonası'nı alırsak yarı final maçlarının da oynanmasını istiyoruz. Bunun için kapasite 50 bin istiyoruz. 50 bin kişilik stat, daha sonra yapısı bozulmadan 30 bin kişiye de düşürülebilir.''      HARCAMA YAPILMAYACAKBugüne kadar Türkiye'de yapılan statlarda uygulanan formülün belli olduğunu belirterek, Atalay, ''Kayseri, Antalya, Seyrantepe'de yaptığımız örneği uygulamayı düşünüyoruz. Devletin, belediyelerin ve Trabzonspor'un, stat ve spor tesisiyle ilgili harcaması olmayacak. Mevcut arazinin ticari bir alana çevrilmesi için ilgili birime ihale edilecek. Bunun karşılığında da stadyum istiyoruz, yanında da şöyle tesisler olsun diyeceğiz. Firmalar, ihaleye girecekler. Yani firma yapacak ve bu konuda ek bütçe ayrılmayacak.'' Atalay, Kıyı Kenar Kanunu'yla ilgili de gerekli yasal değişikliklerin yapılabileceğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.