HAYALLERİ VARDI!

Bu yıl yapılacak genel seçimler için; Seçilmiş olan Cumhurbaşkanının hayalleri vardı.

Bu hayalin gerçekleşmesi için de desteğe ihtiyacı vardı. Geçenlerde çıkıp 400 milletvekili çıkarmamız lazım diyerek halktan oy istedi. Mevcut milletvekili ile bu çok hayal ettiği hatta yıllardır planladığı ve gerçekleşmesini arzuladığı başkanlık sistemi için sonuca ulaşması çok da mümkün gözükmüyor. Fakat işler istediği gibi olmayınca istediği 400 milletvekilini 330’a düşürdü…

Aslında C.Başkanının hesapları için başta HDP bulunmaz Hint kumaşı idi.

Ama HDP Beyannamesinde rengini gösterip eğer barajı aşarlarsa, AKP ile ortak hareket etmeyeceklerini söyleyince işler değişti. Aslında bu da AKP’yi sıkıştırmak için bir ön koşul.

Peki ne oldu da HDP barajı aşacağının sinyallerini vermeye başladı.

HDP oylarının artmasının sebebi, Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hak ve özgürlük söylemleri değildi tabii ki.

Hatta Türkiyelilik söylemi de değildi.

Aldım sazı elime pozu hiç değildi.

Acaba sivil siyasete önem vereceğiz vurgusu olabilir miydi diye düşünsem de tabii ki değildi.  

Yerel seçimlere göre oylarını bir milyon civarında artıran HDP’ye AKP’nin kıyağı idi tüm bu oylar… Bence diyeyim de yanlış anlaşılmalara mahal vermesin.

Evet Kürtlerde dindar halk çok fazla. Dolayısıyla seçimlerde oylar AKP’ye gidiyordu. Bu oyların bir kereye mahsus HDP’ye verilmesi hiç de hayal olmasa gerek.

Bizleri birbirimizden ayıran doğuştan gelen özelliklerimiz ve sonradan kazandıklarımızdır. Yaşadığımız coğrafyada, Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Ermeni, Rum gibi ırksal ya da mezhepsel hatta dinsel farklıların yol açtığı problemlerle yaşıyoruz. Bu da yaşadığımız coğrafyada birilerinin ağzının suyunu akıtıyor. Bizi kendi içimizde kategorilere ayırıp dışarıdan izliyorlar.

Farklılıkların dilini ve güzelliğini hiç yaşayamadık.

Ta Osmanlıdan bu yana süregelen entegrasyon sorunu, İslam ve İslamcılığın yarattığı kutuplaşmalar bugüne böyle içinden çıkılmaz sorunları taşıdı…

HDP eş başkanların kürsüye çıkmasıyla beklenen KÜRT beyannamesi açıklandı.

Kısacası insanlık ve medeniyet projesi olarak adlandırdıkları beyanname çok konuşuldu.

Bazı başlıklar oldukça ilginçti. Güçlü vurgular yapıldı.

Cem evlerinin ibadethane kabul edileceği, kira yardımı yapılacağı, asgari ücretin 1800 lira vaadi tüm bu başlıklar HDP’nin geçmişinden sıyrılıp Türkiye partisi olma yolundaki vaatleriydi.

HDP’nin vaatleri insanları “HDP” Kürt çizgisinin dışına mı çıkıyor diye düşündürdü.

Şimdi tek soru bu beyanname batıda nasıl okunacak?

HDP acaba umut ve sempati dağıtabilecek mi?

Acaba Türkiyelilik sloganıyla toplumun diğer kesimlerinden oy alabilecekler mi?

Bence en ilginç açıklamaları ise; çözüm sürecinde demokratik çözümü savunacakları söylemeleriydi; Yani silahlara veda açıklaması.

Geçmişte azınlığa hitap eden ve HADEP, BDP’nin uzantısı olan HDP’nin olumsuz bir siyasi geçmişi var.

Yani HDP yeni bir parti değildir.

Bugün tüm Türkiye’yi kucaklayacağını söyleyen HDP’nin geçmişi düzeltmesi mümkün mü?

Yeni bir algı oluşturmaya çalışan ve Türkiye’yi iyi okuduğunu zanneden HDP’yi izleyip göreceğiz.

Fantastik ya da tuhaf unsurlarla, gerçekçi unsurların karıştırılması, labirentimsi yani karışık anlatım şekilleriyle, rüyalarla, yerel mitlere, hatta dışavurumcu ve gerçek üstü tanımlamalarla esrarengiz bilgelikle, şaşırtıcı hatta ani şok yaratılmasına “büyülü gerçekçilik” diyor yazarlar. Bu bir akım. Sihirli ve mantık dışı öğeleri içeren bir akım. İçinde ironi ve mizah barındıran bir akım. Bu akım ve anlatım tıpkı HDP eş başkanlarının kürsüden halka dağıttıkları vaatler gibi masalımsı bir hikâyedir.

HDP sempatizanı Kürt aristokratları, bürokratları çok önemli bir noktanın altını çizdiler “Medeni olabilmemizin en önemli göstergesi HDP’nin meclise girmesiymiş”… Yorum sizin… Önümüzdeki günler bildirgelerinin altını ne kadar doldurup, doldurmayacaklarını bizlere gösterecektir.

Bu durumda Cumhurbaşkanının hayalleri acaba HDP’nin iki dudağının arasına mı sıkıştı?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.