Haydar Başkan’ın hayali!

eb14d248-8e7c-433d-bca7-b6e7b37d9655.jpg  Kulis yazarı, gazeteci Ali Savaş, AKP il Başkanı Haydar Revi ile telefon görüşmesi yapmış.  Savaş, Haydar Başkana korona bittikten sonra ne yapmayı hayal ediyorsunuz, diye sorduğunu belirterek, ‘Hayalinin parti il binasına gitmek olduğunu söyledi. Revi işte böyle bir partili, böyle sorumluluk duyan bir isim’ dedi.
  Ali Savaş, danışmanlığını yaptığı Haydar beyi, bu tür sanal haberlerle sıkıntıya sokuyor.  Haydar Revi’nin rakiplerinin önünü açıyor. Haydar bey, korona tehlikesi geçtikten sonra il başkanlığına gidecek bir partili mi? Haydar bey, her koşulda tedbirini alır partiye gider, makamında oturur.
 

Havalimanı pisti onarımda!
  de6ef880-e0f2-47c5-a9eb-07d920bc9c7a.jpg Trabzon Havalimanı pistinin onarıma alındığı bildirildi.  Trabzon Havalimanı pistinin geçtiğimiz yıl bakıma alınması planlanmış ancak yoğun uçak seferleri nedeniyle onarım ertelenmişti. Koronavirüs salgını nedeniyle, tarifeli uçakların inip kalkmadığı Trabzon Havalimanı pistinde bir kaç gün önce onarım çalışmalarına başlandı. Trabzon Kanuni Bulvarı’nın yapımcısı firmanın gerçekleştirdiği onarımın Mayıs ayı sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor. Pistin onarımının bu süre içerisinde bitirilememesi halinde Trabzon’a inecek uçakların Ordu ve Erzurum Havalimanına yönlendirileceği bildirildi.
 
Güvenilir yol!
   57a601e0-1039-4627-a28f-c9620d45a9f5-001.jpgCOVİD-19 mücadelesinde çok önemli bir zaman diliminde bulunuyoruz...
Mayıs ayının ilk iki haftasına kadar sürmesi düşünülen bu dönemde, kendimizin ve yakınlarımızın sağlığını riske etmemek için, günlerdir önerilen temizlik, sosyal mesafe ve temas kurallarına uymalı, eldiven, maske ve siperlikli kişisel koruyucu donanımlar kullanmalıyız.
Normal yaşam şartlarına, acılar çekmeden ulaşmanın en güvenilir yolu budur.
                                                                                   (Dr. Hüseyin Serdar)
 

Ehl-i Nifak!
 Türk Futbolunu;
bb4a2e09-7c52-45a6-8468-84064042eb14.jpgEhl-i nifak Fatih Terim ile Abdurrahim efendiye verelim idare etsinler..
Ey Trabzonsporlular;
Ne diyorduk yok aslında bunların birbirlerinden farkı..!
Millet can ve geçim derdinde iken bunlar şeytanlık peşinde?
Sahi;
Bu ikisi maçlar seyircisiz oynanıyor diye ortalığı yangın yerine çevirip,
sonra Korona olan kişiler değil mi?
                                                                                  (Şükrü Kuleyin)

Kıssadan hisse!
 Memleketin birinde bir uçurtma varmış,
Salına salına uçar, bulutlarla yarışırmış. Günlerde bir gün yine böyle göklerde uçarken aşağıya bakmış, yerde çalıdan çalıya uçan bir kelebek görmüş. Göklerden bağırmış:
2a6d0710-06ac-4884-bfa3-5748f2e15524.jpg"Hey, kelebek! Bana bak bana, bak nasıl göklerde kuşlar gibi uçuyorum. Bulutlar bile benim kadar yükseklere çıkamıyor. Seni buradan o kadar küçük görüyorum ki, anlatamam. Ah, bana bakıp kim bilir beni ne kadar kıskanıyorsun, değil mi?
Kelebek kanat açmış, gördüğü soylu bir papatyaya uçarken;
"Seni kıskanmak mı?" diye sormuş. "Hiç işim gücüm yoktu da seni kıskanacaktım, öyle mi? Senin kıskanılacak bir yanın yok ki. Ben olsam senin yerinde, övüneceğime dövünürüm."
"Allah Allah" demiş uçurtma. "Bu da nereden çıktı şimdi?
" Haline bak bir" demiş kelebek. "İple bağlısın. İp seni nereye çekerse, sen oraya gidiyorsun. İp seni nereye uçurursa, sen oraya uçuyorsun. Gerçi senin kadar yükseklere çıkamıyorum ama hiç değilse gönlümün dilediği yerden, dilediği yere uçuyorum. Çünkü ben özgürüm. Senin gibi bir ipe bağlı değilim"
                                                                      (Dr. Kemal Küçükali)
 

Emiroğlu’na göre Sağlık Teşkilatı iflas etmiş!
    f17afe90-d8a0-45b0-9032-2f5fd86975db.jpgTürkiye’de son yıllarda sağlık alanında önemli yatırımlara imzalar atıldı. Özel sektör hemen her ilde özel hastaneler açtı, hükümet, yeni hastanelerin yanı sıra şehir hastaneleri kurdu, kurmaya devam ediyor. Buna rağmen, hükümetin sağlık politikasına hem sağlıkçılardan hem de muhalefetten tepkiler geliyor. Doktorların büyük çoğunluğu şehir hastanelerini topa tutuyor, bir süre sonra bu hastanelerin enkaza dönüşebileceğini söyleyenler bile var.
Sağlıkçı olmamasına rağmen, sağlık sektöründe olup bitenleri yakından takip eden Hakkı Emiroğlu, dün Trabzon’da sağlık teşkilatı iflas etmiştir, başlıklı bir yazı yazdı. Emiroğlu’nun yazısı şöyle;
‘Sağlıkta dönüşüm adı altında Ankara’da üç ayrı genel müdürlük kurdular. Devasa binalar tuttular. Yeni genel müdür, yeni muavinler, yeni daire başkanlıkları ve şube müdürlükleri ihdas ettiler. Mevcutların kadrolarını feshettiler. Sırf kadrolaşmak için sözleşmeli kadrolar oluşturdular.  81 ildeki il sağlık müdürlerini 3’e böldüler. İl sağlık müdürlerine bir tek ambulansları yönetmek kaldı. İllerde devasa binalar kiraladılar. Bir tanesi de Trabzon’da Yavuz Selim Bulvarı'nda Özel Karadeniz'in yanındadır. Adam istihdam etmekten başka hiçbir şeye yaramaz! Tüm devlet hastanelerindeki başhekimlerin üzerlerinde bir de üniversitelerden Profesör ve Doçent yönetici getirdiler. Yönetici doktor olunca sen yetkili ben yetkili diye birbirlerine girdiler. Köyde kentte tüm sağlık ocaklarını ve sağlık evlerini kapatıp yıkılmaya terk ettiler. Aile hekimlikleri ihdas ettiler. Of’ta 20 sene önce yaptırılan eski SSK Hastanesini yıkıma terk edip yerle bir olmasını seyrettiler. 3 yıl sonra yöneticileri kaldırıp, başhekimlere yeniden yetki verdiler. Hastanelere sözleşmeli müdür, müdür yardımcısı, idareci başhemşire atadılar. Başhekimler bunlara yetki vermeyince yetki kargaşasına düştüler. 6 yıl sonra biz yanlış yaptık deyip 3 kurumu yeniden birleştirdiler. İl sağlık müdürlükleri doldu taştı. Hiç kimse hastanelere yeniden nöbete gitmek istemeyince binalara sığamadılar. Bir de hak kaybı olmasın diye yüksek maaşlarla daire başkanlıkları ve yardımcılıkları kurdular. İl sağlık müdürlerinin üzerinde pratisyen hekimlerden yüksek maaşlı bölge koordinatörlüğü atladılar. Bu arada birçok doktor özel hastanelere kaçtı. Hastanelerin içi boşandı’…. Emiroğlu yazısının son bölümünde, yıllar önce Toklu mahallesinde sobadan zehirlenen ana kızın yaşadığı olayları anlatıyor, zehirlenen hastaların Erzurum’a gönderildiğini birinin yolda öldüğünü diğerinin ise sakat kaldığını iddia ediyor ve ‘Siz hiç Trabzon’da tedavi olan bir milletvekili veya yakını, belediye başkanı veya yakını, hatta il başkanı veya yakını duydunuz mu? Duyamazsınız çünkü Trabzon’da sağlık teşkilatı iflas etmiştir!’…  
Hakkı Emiroğlu’nun iddiaları ve tespitleri bunlar… Cevap veren olursa, aynen yayınlarız…

Önceki ve Sonraki Yazılar