Haydar Revi’yi çekemiyorlar!

  haydar-revi-013.jpgAKP Trabzon teşkilatının ‘sadece adı var’ şeklindeki söylentilere, il yönetiminin etkili ismi tepki gösterdi ve ‘İl Başkanımızın da il yönetimimizin de adı, sanı ve icrası var. Haydar Revi’nin karnesi ortada. Merak edenler açsın baksın. Her seçimde üzerine koymuş. Dürüstlükten taviz vermemiş. Haydar bey daha ne yapacaktı. Haydar Revi’yi çekemeyenler, yıpratmak için her şeyi yapıyorlar” dedi.  Haydar Revi, eleştirilse de işini yapmaya devam ediyor. 

2020 Haziran son tarih!
 2020-son.jpg Medyadaki haberlere bakılırsa, Trabzon Ortahisar ilçesinde, dolmuş minibüslerinin, durakların ve bazı güzergahların değişmesi için, dolmuş esnafına 2020 yılının Haziran ayına kadar süre verilmiş. Dolmuşların modernizasyonu konusunda çalışmaların devam ettiğini belirten Başkan Murat Zorluoğlu, 3 alternatif üzerinde yoğunlaştıklarını söyledi. 
Bu arada Ortahisar ile ilçe ve köyler arasında yolcu taşıyan minibüslerle ilgili de bir düzenlemeye gidileceği öğrenildi. 

Fatih’in yerine Şehir Hastanesi!
  Kaşüstü Devlet Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Süleyman Türedi, Trabzon’da şehir hastanesinin kurulması halinde, farklı hastanelerde hizmet veren birimlerin bir araya geleceğini söyledi. Prof. Dr. Türedi, “Trabzon’da şehir hastanesi kurulmalı” derken, Tabipler Odası Trabzon’da şehir hastanesine ihtiyaç olmadığını ve mevcut hastane ve sağlık kurumlarının ihtiyaca cevap verdiğini belirtiyor. Bu arada, Trabzon’da şehir hastanesi için ideal yerin Fatih Devlet Hastanesi’nin bulunduğu alan olduğunu söyleyen sağlıkçılar, “Trabzon’da orta büyüklükte bir şehir hastanesi kurulabilir. Fatih Devlet Hastanesi’nin alanı böyle bir hastane için ideal mekandır” diyor. 

ÇAYKUR’dan rekor zarar!
caykur-003.jpg  Türkiye’deki özel sektör çay üretim ve pazarlama firmaları, kar üzerine kar yaparken, ÇAYKUR’un 2018 yılında tam 657 milyon 86 bin lira zarar ettiği açıklandı. ÇAYKUR, bu yılın ilk altı ayında da 369 milyon 447 bin lira zarar etti. Kurumun yılsonuna kadar zararının 750 milyon lirayı bulması tahmin ediliyor. ÇAYKUR’un özelleştirileceği için zarar ettiğini öne süren Ziraat Mühendisi M. Kara, “ÇAYKUR’un zarar etmesi mümkün değil.  İki yıl öncesine kadar kar eden bir kurum, ne kadar yanlış yönetilirse yönetilsin zarar etmez” dedi.

Demiryolu için kuyruğa girdiler!
demiryolu-003.jpg  Doğu Karadeniz bölgesindeki tüm şehirlerin meslek odaları,  kentlerine tren yolu gelmesi veya kentlerinden tren geçmesi için kuyruğa girdiler. Bazı kentlerin meslek odaları, tren yolu ile birlikte turizmin ve ticaretin artacağını söylüyor. 

200 bin 236 üye!
  200-bin.jpgİYİ Parti’nin teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcısı Koray Aydın, İyi Parti’nin kısa süre içerisinde 200 bin 236 üyeye ulaştığını söyledi. Aydın, “AKP’nin alternatifinin İYİ Parti olduğu artık net bir şekilde ortaya çıkmıştır” dedi.  Koray Aydın, İYİ Parti’ye toplumun her kesiminden büyük bir ilgi olduğunu söyledi. 

                                          ****************
  İnsan ne kadar tuhaf... Alman yazar Günter Grass'ın yazdığı Teneke Trampet adlı bir roman vardı. Politikacılar, diktatörler insanın evrenini ne kadar daraltırsa daraltsınlar insan kendi mucizesini göstermesi için hayatın ona sunduğu en basit şeyler, en küçük fırsat yeterlidir. Hapisten tahliye edilen Ahmet Altan'ın yazdığı Kâğıttan Flüt adlı yazıyı okuyunca aklıma Teneke Trampet geldi. Yani demem o ki; muhafazakâr İslamcıların zannettiği gibi insan üstüne basılıp geçilecek bir varlık değildir. Olayın siyasî yönü beni pek ilgilendirmiyor. Zaten herhangi bir siyasi cenahı eleştirecek olsam insanların suratları asılıyor. Kemalistleri eleştiremiyorsun, alınıyorlar. Fetöcüleri eleştiremiyorsun, mağdurlar. İktidarı eleştiremiyorsun, hemen dava edip, mahkemeye çağırıyorlar. Milli Görüşçüleri eleştiremiyorsun, davaya zarar vermiş oluyorsun. Bu durumda en iyisi edebiyat ve salt insan. Belki söz, sadece insanın kendisiyle ilgili söz daha ikna edici olabilir. (Metin Kondel)

                                         *************
   Mümtaz Bey 1950 sonrasında Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyelerinin en önemlilerinden biridir. Öğretim üyeliği zeminini kullanarak askeri darbelere ve/veya siyasi partilere katılmış, Türkiye'de "ilerleme-kalkınma-devlet sistemi" tartışmalarını etkilemiş önemli bir Marksist ideoloji insanıydı. Benim hocam olmadı. Ama 1969 da asistan olmamı izleyen üç yıl içinde bir sol darbe ile Türkiye'de sosyalizme geçiş hevesi ile yaşanılan olağan dışı çalkantılarda hem fakülte içinde hem genel olarak siyasette yakından izleme, değerlendirme durumunda kaldım.
Mülkiyeliler Birliğindeki "yapılamayan devrimin son kalesini bekleyen ve gerekli ideolojik ayinleri" düzenleyen kardeşlerimizin ve belirli bir "devrimci söylem" ve yanlış tarih tasarımını içselleştirmiş olanların yücelttikleri gibi bir anayasal rejim kahramanı değildi. Jakoben'di.
  Mümtaz Beyle ilgili ölmeden yazıya dökmem gereken anılarım ve tespitlerim var. Bütün gün zihnimde yarı bilinç altı bir tartışma oldu. Konuyu es geç yeteri kadar senden hiç hoşlanmayan insan var onlara yenilerini ekleme diyen bir ses ile, ama amnezi yaşamış veya alzheimer olmuş bir okumuşlar kültürünün "vız vız" ve "cambaza bakalım arkadaşlar cambaza" des-enformasyonuna rağmen doğru ve önemli olduğundan emin olduğun tespitleri paylaş. Yakında sen de ölüp toprağa gireceksin. Bildiklerini dışsallaştır. Belki bazı insanlarımızın evrensel insan haklarına riayete dayalı açık toplum ve hukuk kültürüne zarar verenlerle ilgili zihinsel tashihlerinde işe yarar yazacakların diyen ses çatıştı.
  Mümtaz Bey'in samimi olarak hayranı olan öğrencileri, çocukları, yakınları var. Mümtaz Soysal sadece bir ideolog ve siyasetçi değil, bunların temelinde hepimiz gibi ölümü yakınlarının canını yakan sevmiş ve sevilmiş bir insandı. Bunun için cenazesinin kaldırılması ve mateminin tutulmasının sıcaklığının geçmesini, yakınlarının acılarının hafiflemesini bekleyeceğim. Saygılarımla arz ederim.
(Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel)

Önceki ve Sonraki Yazılar