Ekrem Seymenoğlu

Ekrem Seymenoğlu

HAYIRLI İFTARLAR

Değerli okurlar bildiğiniz üzere Türk milleti olarak bir yandan mübarek ramazan ayını yaşarken bir yandan da malumunuz seçim sürecini yaşamaktayız. 
Bu mübarek günlerde seçim propagandası yapmak, yaptırmak, bizleri bu sürece mahkum bırakmak ne kadar doğru, ne kadar yanlış olduğu herkesin vicdanında muhasebesini yapacağı ince bir noktadır. Ne yazık ki bunun kararını bizler verebilecek konumda değiliz. Sonuç olarak bu süreci yaşamak zorundayız. Vaziyet bu şekil olunca seçim çalışmalarının olmazsa olmazı da iftar programları oluyor. Son günlerde malumunuz Trabzon’da yapılan büyük iftar yemekleri baya gündeme oturdu. Süleyman Soylu’nun Trabzon milletvekili olarak şehrimizi son ziyaretinde dev bir iftar yemeği verildi. Bu organizasyona ister “veda organizasyonu”, ister “seçim propagandası”, ister “hayır işi” deyin ne derseniz deyin burada bizim için önemli olan nokta faturanın kime kesildiğiydi.
Kimilerine göre parti, kimilerine göre valilik, kimilerine göre belediye, kimilerine göre şahsi olarak Soylu’nun organizasyonu olduğu söylendi. Son yıllardaki devlet politikalarından farksız bir belirsizlik, karmaşa hakim. Neden açık açık belirtilmiyor, doğrusu söylenmiyor, gerçek açıklanmıyor anlamak mümkün değil. Vali ise vali, Soylu ise Soylu, parti ise parti bu kadar basit, söyleyin de bilelim. Bu dev yemeğin faturası kime kesildi, organizasyonu kim üstlendi, fatura bedeli hangi şirkete ödendi. 
Açıklayın herkes rahatlasın.
***
Gündem de olan bir diğer iftar organizasyonları da memleketim Sürmene’de gerçekleşiyor. Her akşam bir mahallede Sürmene Belediyesi adı altında iftar yemekleri veriliyor. Yemeklerin verilmesine, iftar organizasyonları yapılmasına karşı olmadığımı yine belirtmek isterim. Yedirmek belki de yapılabilecek en güzel işlerden biridir. Lakin bu organizasyonların şekli, nasıl yapıldığı, ne amaçla yapıldığı, kim veya kimler tarafından karşılandığı, bunlardan kimlerin faydalandığı çok önemlidir. 
Şekil olarak irdelersek acaba tüm partilerden isimler davet edilmekte midir yoksa sadece belli bir parti tabanına ve yetkililerine mi hitap etmektedir?
Organizasyon kimler tarafından yapılmaktadır?
Bu organizasyonlarda seçim propagandası yapılmakta mıdır?
Organizasyonun faturası kime kesilmekte, kim tarafından karşılanmaktadır?
Şayet organizasyon hayırsever iş adamları, siyasetçiler, ilçenin önde gelenleri tarafından karşılanıyorsa emeği geçen herkese teşekkürler. Örnek olmalı, devam etmeli, alkışlayalım. Amma velakin eğer belediye, kaymakamlık gibi devlet kurumlarından, halkın vergilerinden toplanan paralar ile ödeniyorsa işte orada sıkıntı büyüktür. Milletin parasıyla millete şekil yapmak yanlıştır. 
Ülkemizin ekonomik durumu ortadadır. İsraf devletin başından başlamakla birlikte almış başını gitmekteyken bu tarz organizasyonların her gün yapılması uygun değildir. Devir balık yedirmekten ziyade balık tutmayı öğretme devridir. Bu konuda başkandan ve ilçenin ileri gelenlerinden ricam bunun hayırsever iş adamları vasıtasıyla yapılarak devletimize yük olunmamasıdır. Şeffaf olmalı, bütünleştirici, birleştirici olmalı, herkese açık olmalı, hesabı, kitabı iyi yapılmalı. Belediye başkanları seçildiği takdirde tüm ilçe halkının başkanıdır ve herkese hitap edebilmelidir. Başkandan ve tüm belediye başkanlarından ricam bir partiyi değil hizmet ettiğiniz tüm halkın Başkanı olunuz.                                                                             

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.