Hayri Gür yıkılacak mı?

   Trabzon İl Özel İdaresinin veya Köy Hizmetleri teşkilatının il genelinde hatırı sayılır mülkü vardı. İl Özel İdaresi’nin bu mülklerin bir kısmı düşük bedelle kişilere veya firmalara tahsis edildi bir kısmı da Büyükşehir Belediyesi’nin oldu.
Trabzon İl Özel İdaresinin en önemli mülklerinin başında Kaşüstü’ndeki arazi gelir. Orada önce bir otel, AVM ve sonrasında da bir büyük otel daha yapıldı. Yalıncak sahilinde iki büyük arsa yine düşük bedelle tahsis edildi. Bu arazilerin birinde otel yapıldı diğerinde de yapılıyor.
 hayri-gur.jpg İl Özel İdaresi’nden Büyükşehir Belediyesine geçen arazilerin, binaların bugünkü değeri milyarı geçer. Büyükşehir Belediyesi, önceki gün Hazine ve Maliye Bakanlığına olan vergi borcu nedeniyle 6 arazisini daha borca karşılık maliyeye vermiş.
  Maliyeye verilen 6 arsanın birinde spor salonu bir diğerinde de cami var. 
Pelitli’de Hayri Gür Spor Salonunun arsası İl Özel İdaresinden Büyükşehir Belediyesi’ne intikal etmişti. Arsanın üzerindeki spor salonunu da Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü yaptırmıştı. Vergi borcuna karşılık Hazine ve Maliye Bakanlığına devir edilen bir başka arsa da 2 Nolu Beşirli mahallesinde üzerinde cami olan arsa…
Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Turgay Şahin, belediye mülklerinin peyderpey satışına tepki gösterdi. Şahin eleştirisinde haklı. Ancak, Hazine ve Maliye Bakanlığına borca karşılık devir edilen arsalarda, belediye yönetimi aslında doğru olanı yaptı. 
  Hazine ve Maliye Bakanlığının, Büyükşehir Belediyesi’nden borca karşılık aldığı Hayri Gür Spor Salonunu yıkacak mı? Mümkün değil. Zaten, Hayri Gür Salonu Gençlik spor müdürlüğünün. Şimdi arsası da bina da gençlik ve spor müdürlüğünün ve dolayısıyla hazinenin oldu. 2 Nolu Beşirli’de üzerinde cami olan arsanın Maliye’ye devir edilmesi de bize göre doğru. Belediye bu mülkleri serbest piyasada satamayacağına göre en doğru işi yaptı.
 

Akçaabat yeni sahil yoluna direniyormuş!

  Trabzon ili genelinde trafiğin en yoğun olduğu güzergahların başında Yıldızlı-Akçaabat Çıkışı geliyor. Bu güzergahta trafiği rahatlatmak için üç alternatif olduğunu yazmıştık. Bunlardan birinin Darıca-Yıldızlı arası tünel, ikincisi iki katlı yol ve üçüncüsü ise deniz dolgusu ile yapılacak yoldu. Bir dördüncü alternatifinde Akçaabat tanjant yolu olduğu belirtiliyor. 
 akcaaabat.jpg Akçaabat’ta deniz dolgusu ile geçilecek yola, ilçe halkının hemen hemen tamamı karşı. Belediye Başkanı Osman Nuri Ekin de, dolgu ile yol yapılmasına karşı olduğunu açıklamıştı. 
  Tüm bu karşıtlığa rağmen Karayolları Genel Müdürlüğü, deniz dolgusu ile geçilecek yol için fizibilite çalışması yaptırıyor. Tahminimiz o ki, Karayolları Genel Müdürlüğü önümüzdeki günlerde yolun ihalesini yapacak gibi. Yıldızlı’da Medikal Park Hastanesi’nin yüz metre Akçaabat tarafından doktor evlerinin girişinden başlayacak olan yol, Rahman camisinin deniz tarafından geçecek. 

Yahya Hoca’dan Özgür Özel’e!

cccc-004.jpg  Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’in başdanışmanlarından, Ankara Üniversitesi Siyasal bilgiler Fakültesi emekli öğretim üyelerinde ünlü iktisat profesörü Yahya Sezai Tezel, birkaç gün önce CHP grup başkan vekili Özgür Özel’i eleştirdi ve şöyle dedi;
1. Türkiye'de siyasetçilerin yargılandığı, hapse mahkum olduğu bir süreç maalesef 27 Mayıs askeri darbesiyle başladı. Şu anda devam ediyor olması esef verici. Ne var ki bu meselenin iki yüzü var. Biri otoriter bir kişi iktidarını getiren AKP yönetici kliği. 
2. Bolşevikler burjuva rejimi dedikleri her hukuk sistemini yıkılması gereken zulüm idaresi ithamıyla lanetlerler, Nazım Hikmet gibi. Bu hanımefendinin kapıda okuduğu şiirde uluslararası Bolşevik ideolojinin kahramanı Nazım Hikmet, partinizi kurmuş olan Atatürk ve İnönü'nün hakimine hakaret ediyor. Benim babama, senin babana hakaret etmiyor. Atatürk'e ve İnönü'ye hakaret ediyor. Nazım Hikmet’i yargılayan ve mahkum eden Atatürk'ün ve İnönü'nün rejimi.
3. Siz İstanbul seçimini ikinci turda HDP'lilerin oyuyla değil, MHP'li ve daha önce AKP'ye oy vermişlerin desteğiyle kazandınız. 800,000 farkın nereden geldiğini anlayamıyorsanız istifa edin. Amacının 2023'ü kazanmak mı hır çıkarmak mı? 
4-Siz Kaftancıoğlu'nun kuyruğuna takılırsanız 2023'te asla ama asla HDP'nin de desteklediği bir ortak adayla seçim kazanamazsınız. Hemşehrim İmamoğlu da saçmalıyor. Camiden naklen yayınlanan "Yasin" okuyarak Müslüman kimliğini öne sürdü. Şimdi ayrılıkçı Kürt hareketinin Partisine yamanacağı bir sürüklenme içinde. 
5. Türkiye'de seçmen yelpazesinde CHP + HDP + güya devrimci oy toplamı olsa olsa % 35'i bulur. HDP ile aranıza mesafe koymamanın size çok ağır bir siyasi fatura çıkaracağını anlayamayacak kadar amatör solcu duygusal rahatlama siyaseti yapıyorsunuz. Akıl ve fikir yoksunu musunuz?

***************

   Otobüs ve kamyonlara yağ koyanlar neden bunu yanma pahasına göze alır? Sanırım mazot alamadığı içindir.
Niçin mazot alamadığını bilmesine rağmen kendilerini yokluğa mahküm edenlerin kurtarıcılığına sığınmak çöküşün dibidir. 
(Temel Kahveci)

Önceki ve Sonraki Yazılar