Havva  Lakutoğlu

Havva Lakutoğlu

HAZIR VE NAZIR KESİM!

Ben salatayla beslenenler grubundanım. Yemek de yaparım. Ama sağlıklı yemekler yapmak benim için çok önemlidir. Her ne kadar oğlum ve eşim sağlık adı altındaki yiyeceklerin lezzetsiz olduğunu savunsa da yılmadan yoluma devam ediyorum.

Benim çok sade bir lezzet anlayışım var.

O kallavi denilen sofralar hiç bana göre değil.

Ziyafetlerde bile misafirlerimi o alafranga denilen lezzetlerden uzak tutarım. Şükürler olsun demek ki problem yok. Çünkü misafirlerim hiç eksik olmaz. Allah eksikliğini vermesin.

Evet mutfaklarımız ne yazık ki eskisi gibi şenlikli değil. Geleneklerini sürdürenler mutlaka vardır. Ama bu nesil mutfakta fazla zaman geçirmeyi sevmiyor. İstese de zaten zamanı yok.

Başlangıçlar, mezeler, ara sıcaklar, tatlılar artık bizim mutfaklarımızda yok.

Eskiden kız istemeye gidilince hamarat diye bir ifade kullanılırdı. Bu hamarat kelimesinde ütü, bulaşık ev işlerinin yanında yemek yapma yetisinin olması gerçeği vardır. “Bir baklava yapar. Parmaklarınızı yersiniz” şeklinde takdim edilen bir gelin adayı ideal adaydır. Yemek yapan, geleneksel yapıdaki bir gelin adayı, konuşan, haksızlıklara karşı mücadele eden, modern bir adaydan her zaman daha makbuldür.

Genel olarak biz Türklerde en çok yemek yiyen yaş grubuna maalesef yaşlılar giriyor. Üstelik de hastalıklarını tiye alarak. Bu yüzden de kayınvalide adayı olmaya hak kazanmış bir bayan genel olarak marifetli ve hamarat bir gelin ister.

Oysa hızla akıp giden zamanda beden yorgunluğu ve ruh yorgunluğumuzun ana nedenlerinden biri de beslenmemiz diyor uzmanlar.

Son günlerde bir sürü rejim reçetesi çıktı. Kimisi sebze, kimisi sıvı, kimisi protein rejimi; Ve daha niceleri. Siz rejimden haber verin yeter ki; Siz istekli olun yeter!

İnanın kafamı kurcalayan ve nasıl olur diye hayretler içerisinde kaldığım rejim Protein rejimi. Sanırım yakında Ebola ya da Mers’ten daha ölümcül olacak bir rejim türü.

Günde 5-6 yumurta serbest, köfte, et, peynir… Oran hiç önemli değil. İstediğin kadar ye diyor bu rejimin profesörü hatta insanları da azarlayarak.

Kolestorel, trigliserid, kalp gibi rahatsızlıkları olanlar için sanırım kalp-damar hastalıklarının tavan yaptığı bir süreç olacak. Tek taraflı beslenmek ne kadar doğru olabilir ki… Akıl var mantık var. İnsanları neredeyse ölüme getiren bu çeşit rejimler için bir düzenleme getirilmesi gerekiyor.

Bu profesörler yemek programı yapıp homini gırtlak tıkınan sunuculara neden hiç yorum yapmıyorlar acaba? Uzmanlar zayıflayın derken yemek programı yapanlar da kilo alın diyor. E ne olacak bu durumun sonu!

Anadolu’nun meşhur durak merkezlerini gezen bu programcılar, yemek tariflerini anlattıktan sonra oturup yiyorlar; Ama nasıl yemek. Yemiyorlar, yutuyorlar. İnsanı iştahını kesen bu insanlar içler acısı inanın. Hele de programı sunan bayan olunca çok utanıyorum. Bir bayan bu kadar mı yer?

Bu programları sunan kadınların tabii ki hiçbir zaman “Parizyen” kadın olmasını beklemiyoruz ama yine de bir kadın, zarif ve nazik olmalıdır. Bu bayanlarda gördüğüm manzara maalesef kaba ve incelikten uzak çok özensiz bir görüntü.

Çok yemek yemenin depresyon belirtisi olduğunu söylüyor uzmanlar. Sanırım ülkenin çoğunluğu depresyonda.

Yeni yerleri, yeni lezzetleri tatmayı hepimiz çok severiz; Ama iş bir şeyin tadını almaktan çok önündekini süpürmek olunca bu işin adı bilinmeyeni keşfetmek olmuyor maalesef.

Tatiller, bayramlar, düğünler çoğumuz için hep ziyafetlerle süslüdür.

Bir de her derde deva otlarımız var.

Bu etkili ve de sağlıklı otlarımızı da ekranlardaki güzel cilde sahip bayanlarımızdan öğrendik.

Ot uzmanı olan bu insanlar bağırsaktan mideye, kalpten cilde her derde deva bu otları her gün kaynatıyor ve insanlara içiriyor. Faydasını gören varsa lütfen benimle paylaşsın.

Geçenlerde alerjisi olan bir tanıdığım o otlar yüzünden hastanelik oldu. Cildine sürdü sürmesine ama cilt, cilt olmaktan çıktı ve sonuç acil servis!

Sizinle paylaşmak istediğim özel bir reçetem var.

“Arılar kovanlarını sağlamlaştırmak için mikroplardan arındırıcı, reçineli bir madde üretirler. Propolis denilen ve ağızda eriyen bu kovan sıvısı insanlarda doğal bir antibiyotik etkisi gösterir. Laranjit denilen hastalığa iyi geldiği söylenir.”

Ben bir doktor değilim. Sizlerin bu reçeteyi uygulayıp uygulamama konusundaki hassasiyeti ise çok doğal bir tepkidir. İçinizi rahatlatmak için yazıyorum ben bir arıcı kızıyım. Uygulayacak mısınız? Ben olsam uygulamam. 1- Ben ekran şovmenlerinden değilim. 2- Onlar ünlü olmanın derdinde ve ikna kabiliyeti çok yüksek insanlar. 3- Çoğu ünlü. 4- Onlardan uzak durun allı şanlı doktorunuza danışmadan hiçbir duyduğunuzu uygulamayın. Benden söylemesi. Gerçi bugünlerde yeni sağlık uygulamaları ile hangi doktora güvenebilirsiniz o da başka bir konu ama inanın idealist olan doktorların sayısı çokça. Ekrandakilerden daha güvenilirler bence...

Televizyonlarda her söyleneni yaparak biz bu günlere gelmedik mi?

Her söyleneni cildimize sürdük olmadı?

İçtik zayıflamadık.

Yedik daha da kilo aldık.

Bu ülkede balıketiyle ünlü sanatçımız biraz zayıflayınca, nasıl zayıflamamız gerektiği konusunda kitap yazmadı mı? İnsanlar da merak edip almadı mı? Üstelik bugün o sanatçı hala balıketinde. Yaptığının adı neydi iyilik mi? İyi niyeti suistimal etmek mi?

Bu ülkede mavi kapak konusunda insanların iyi niyeti suistimal edilmedi mi?

Her şey, her konuda hep ikna edilebilecek insanların olmasıyla ilgili? Hep hazır ve nazır bir kesim var. Yemeye hala devam mı? E, o zaman afiyet olsun.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.