‘Hem kel hem fodul buna denir!’

   AKP Trabzon Milletvekili, TBMM Bütçe Plan Komisyonu üyesi avukat Salih Cora, son günlerin tartışılan konusu Şehir Üniversitesine ilişkin bir açıklamada bulundu. Cora açıklamasında şöyle dedi: 
hem-kel.jpg‘Şehir Üniversitesi de tıpkı diğer üniversitelerimiz gibi aynı kanun çerçevesinde aynı hukuki statü içerisinde kurulmuştur.
Üniversite kurucularının vakti zamanındaki imtiyazlı durumları ile hızlı bir yükselişe geçmişlerdir. Kendilerine sağlanan bu imkanlar şayet suistimal edilmiş ise kötü bir yönetim sergilenerek ihmali davranışları ile başka kurumları zarara uğratmışlar ise buna itiraz ederiz.
Halk Bankası'ndan kredi alındı, tüm ihtarlara rağmen geri ödenmedi. Bu kredinin nasıl alındığını, mevcut durumunu ve geri ödenmesi gerektiğini en yalın ifade ile belirten Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı ikna edici bir cevap verilmedi. Sayın Cumhurbaşkanımız dürüst olun deyince bu kişilerin isnat edilen iddiaları çürütmek yerine “herkes malvarlığını açıklasın" demesi dam üstüne saksağan vur üstüne kazmayı misalidir. Bu iddialar karşısında çıkış yolu kalmayınca Cumhurbaşkanımıza saldırmak abesle iştigaldir, olayları saptırmaktır.
   Devletin kurum ve kuruluşlarına bir taraftan ağır ithamlarla saldırıp diğer taraftan ise haksız talepler ileri sürmek etik değildir. Bu haksız talepler kabul edilmediğinde ise algı operasyonu yapıp kendi kendinize mağduru oynamayacaksınız. Buna tabiri caizse hem kel hem fodul olmak denir.
  Halk Bankası’nın Şehir Üniversitesi'ne verdiği krediyi geri istemesi yönündeki talebi haklı, yasal ve meşrudur. Ayrıca çokta açıktır.
Lütfen borcunuzu geri ödeyin...’

Balta’nın mesajı!

 baltanin-mesaoji.jpg AKP Trabzon Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta, önceki gece geç saatlerde gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt’a, yıllar önce bir sohbette birileri tarafından çekilmiş iki kare fotoğraf gönderdi. Görüntüde Kurt, Balta’ya bir şeyler anlatıyor, Balta da klasik gülme modundan Kurt’u dinliyor. 
Kurt, dün Balta’nın gönderdiği fotoğrafı genel yayın yönetmenimiz Erkan Şahinbaş’a gösterdi ve ‘Balta bu fotoğrafı sabaha karşı bana neden gönderdi?’ diye sordu.
Erkan Şahinbaş, ‘Abi, fotoğrafı bana at, altına neden gönderdiğini yazarım’ dedi.
Şahinbaş, fotoğrafa bir süre baktı ve ‘Abi, siz her ne kadar zaman zaman Muhammet beyi eleştirseniz de o sizi unutmamış’ dedi.
Şahinbaş da çok diphlomatik bir ifade kullandı ancak unutmamıştır diyorsa unutmamıştır.

Kuzey Göz ve Burhan Genç!

  Trabzon’un tanınan simalarından Burhan Genç, geçenlerde bir dostunun tavsiyesi ile yıkılan Avni Aker Stadının batısındaki göz hastanesine gider. kuzey-goz.jpgBurhan abimiz gözünden rahatsızdır. Muayene olur, ardından cerrahi müdahale yapılır ve Genç hastaneden ayrılır. Bir gün sonra bizi arar, göz hastanesinden yaşadıklarını anlatır ve ‘Trabzon’a her kim böyle bir hastane kazandırmışsa ona ve ekibine teşekkür ediyorum’ der. Burhan Genç, özellikle de sağlık kuruluşları hakkında karar verirken ölçer biçer ve ondan sonra konuşur. Göz Hastanesi hakkında olumlu not vermesi, gerçekten önemli. Burhan abimizin gecikmiş notu bu şekilde. Göz Hastanesi iyi gidiyor, tebrik ediyoruz.
Şener Eyüboğlu’na acil şifalar!

  Trabzon’un en deneyimli otel müdürlerinden biri Usta Otel Müdürü Şener Eyüboğlu’dur. Şener, Zorlu Grand İşletme Müdürü Ali Şahin gibi komilikten, garsonluktan zirveye çıkan isimlerden biridir. Şener Eyüboğlu, bir süredir tedavi görüyor. Önümüzdeki hafta İstanbul’da küçük bir ameliyat olacak. Dün, Usta Otel’e uğradık ve sohbet ettik. Keyifli ve neşeliydi. Bizi yine fıkrasız bırakmadı. Şener kardeşimize geçmiş olsun diyor acil şifalar diliyoruz. 
 

Tuncay Mestçi!

tuncay-mestci.jpg  Trabzon’un gelmiş geçmiş en yetenekli futbolcularından biri, tartışmasız Köksal Mestçi’dir. Köksal Mestçi, Ankara’yı değil de İstanbul’a tercih etseydi, Rıdvanlar, Metinler vs. ayağına su dökemezdi. Köksal Mestçi’nin, diğer üç kardeşi de amatör ve profesyonel olarak top oynadı. Dün İskenderpaşa camisinin avlusundan ebedi istirahatgahına yolcu ettiğimiz Tuncay Mestçi, Trabzonspor da oynadı. Tuncay kardeşimize Allah’tan rahmet Mestçi ailesine sabırlar diliyoruz.

Görüntü hikayenin önüne geçmemeli!

  goruntu.jpgGörüntü yönetmeninin görevi kartpostallar çekmek, oyuncuyu güzel çıkartmak değildir. Bir filmde görüntü çok öne geçiyorsa, çok göze batıyorsa ve seyirci sinemadan çıktıktan sonra film yerine görüntüden bahsediyorsa, görüntüler çok güzeldi, diyorsa burada bir tehlike vardır. Demek ki görüntü yönetmeni görüntülerde hissiyatı es geçip sadece biçime ağırlık vermiş, hikâyeyi arka plana itmiş. Bu bir zarar vermedir. Bu çok karışık ve çelişkili bir yorum gibi gelebilir size. Görüntüler hikayenin önüne geçmemeli, sinsice geride kalıp hikayeyi arkadan desteklemeli doğru görüntü budur.
(Aytekin ÇAKMAKÇI)

                                                  ******************

  Temel ile Dursun hazine bulma hayaline kapılırlar. Hazinelerine kavuşurlar. Sıra paylaşıma gelir. Yüzükler senin, kolyeler benim, taç senin bunlar benim derken anlaşamazlar vura vur kavgaya tutuşurlar. Kan gölüne dönerler. Derken asayış güçleri olaya el koyar hakim karşısına çıkarılırlar. Hakim olayı dinler, nedenlerini sorgular. Temel ile Dursun’a ortak bir soru sorar. --Tamam anladım olayı, hazine nerde?
Temel ile Dursun ortak cevap verir... 
-İdris bizden alıp kaçtı.
(Ekrem ÖZTÜRK)

                                                     *****************

Birileri ekranlar karşısında ekonominin çok iyi olduğunu ballandıra ballandıra anlatırken, işsizlik her geçen gün artmakta, vergi dairesi memurları icralık evrakları takip etmeye yetiştiremiyor, Avm, Zincir marketler her gün yeni bir yer açarken, yereldeki esnaf ya kapatıyor yada ayakta durabilmek için mücadele etmeye, tabiri caizse can çekişiyor. Esnafların temsilcileri konumunda olan odalar yöneticilerinden ve yerel yöneticilerden ses çıkmıyor. Eee ben her daim dediğim gibi herkes kendi menfaatini düşündüğünden ve Allah korkusunun önüne başka korkuların geçtiğinden olsa gerek...
(Ömer DAYI)

Önceki ve Sonraki Yazılar