Hemşehrimle gurur duyuyorum!

  BJK Başkanlığına seçilen Trabzonlu işadamı Ahmet Nur Çebi, kendisini kutlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na iadeyi ziyarette bulundu. Başkan Çebi, ‘Ekrem beyden hemşerisi olarak gurur duyuyorum’ dedi.
BJK Başkanı Ahmet Nur Çebi’den önce Galatasaray ve Fenerbahçe kulüplerinin başkanı da İmamoğlu’nu tebrik etmişti.
İstanbul’un üç kulübünün başkan ve yöneticileri, Ekrem İmamoğlu’nu yere göğe sığdıramazken Trabzonspor Başkanı ve yönetim kurulu ise Ekrem İmamoğlu’nu değil ziyaret etmek, bulunduğu mekandan da uzaklaşır oldular.
Trabzonspor kulübü Divan Kurulu üyesi ve eski yöneticisi olan Ekrem İmamoğlu’ndan, Trabzonspor Divan Kurulu da uzak duruyor. Divan Kurulu da, korkudan henüz İmamoğlu’nu ziyaret etmedi.
Trabzonspor’da bir süre önce kurulan ve başkanlığına Özkan Sümer’in getirildiği istişare kurulu da, yönetim ve divan kurulu gibi İmamoğlu’na yaklaşmaktan çekiniyor. 
hemsehrim.jpgÖzkan Sümer gibi bir ismin, Trabzonspor adına Ekrem İmamoğlu’nun kapısını çalması, hayırlı olsun dememesi gerçekten ilginç ve düşündürücü!
İstanbul’un süper ligde mücadele eden 5 kulübü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret edip destek isterken, Trabzonspor kulübü yönetimi, Divan ve İstişare kurulu, Trabzonspor’da yöneticilik yapmış olan, Divan Kurulu üyesi Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret etmemesi tepkilere neden oldu. 
Trabzonspor Divan üyesi Şükrü Kuleyin, ‘Trabzonspor’u yönetenler yanlış yapıyorlar ve bu yanlışta hala ısrar ediyorlar. Özkan Sümer kulüp başkanı iken kendisine en büyük desteği sayın Koray Aydın vermişti. Berat Albayrak da, Serhat Albayrak da, Ekrem İmamoğlu da Trabzonsporludur. Kulübü yönetenler; Albayrak’a da gidecek, Ekrem İmamoğlu’na da. Her Trabzonsporludan destek isteyecek’ dedi.

Libya onu hasretle anıyor!

  Dr. Haydar Ustaoğlu, dün akşam saatlerinde düşündürücü ve de ders mahiyetinden bir paylaşımda bulundu. Ustaoğlu, Banu Avar’ın Zemberek 2016 adlı eserinde, ‘Libya onu hasretle anıyor’ bölümünden önce kısa bir giriş yaptı ve şöyle dedi;
libya-onu.jpg  ‘Batının değerleri kendi insanı içindir. Batı ırkçıdır, batı kendi dışında insan tanımaz. Batı için her şeyin değeri kendi çıkarına geldiği kadardır. Batı bilim ve teknikte, kendi içinde adalette ilerlemiştir. Bizim batıya özenmemiz tembelliğimizden, her şeyi ALLAH’tan, dinden beklememizden ve aşağılık kompleksimiz sonucudur.
Sayın başbakanımız yıllar evvel “NATO’nun Libya’da ne işi var”dan “Biz Libya operasyonuna destek veriyoruz, gemi gönderdik”e dönmesini hiç unutamadım. Yaşarsam unutamayacağım ikinci olay da Sayın Başkanımızın şerefsiz ülke ve onun şerefsiz başkanına yapacağı 13 Kasım ziyareti olacaktır.
Bu eli kanlı insanları kendimizden ne kadar uzak tutarsak hem kendimize hem insanlığa hizmet etmiş oluruz. 8 yıl önce bugün (dün) batının kiralık askerleri onu linç ederek öldürdü’
Ustaoğlu, Avar’ın Zemberek 2016 adlı eserinden ‘Libya onu hasretle anıyor’ bölümünü aktardı…
‘Kaddafi “deli diktatör”, saray bahçesine çadır kuran “Meczup Arap”, “yok edilmesi elzem Libyalı” … İşte batı basınında bu sözlerle tanındı. Ve Arap Baharı denen katliam serisinde en kanlı müdahale onun ülkesine yapıldı.
5 yıl önce bugün batının kiralık orduları tarafından linç edilerek öldürülmüştü. Yakın tarihin en kanlı müdahalesidir Libya. Tıpkı Suriye örneği gibi!
Libya yakın tarihte bir millete yapılmış, uluslararası hukukun ‘guguk’ olduğunu ispatlayan bir saldırı örneğidir! Obama ve Hillary, iktidarda oldukları süre içinde terör şirketlerinin kiralık orduları ve Pentagon /CIA müdahalesiyle 7 ülkede kan akıtmıştır!
  Petrolün ve gazın vatanı Libya kan kokulu sırtlanların eline düşmeden önce Afrika’nın incisidir. Bütün hataları bir yana, 41 yıllık iktidarı sırasında Kaddafi, Libya çöllerini su kanallarıyla bezemiştir, Libya’yı parasız sağlık hizmeti ve parasız eğitimle tanıştırmıştır, yurtdışında eğitim görmek isteyenlere devlet bursu vermiştir. Onun zamanında Tarım işletmecilerine ve hayvancılık yapanlara bedava arazi ve hayvan stoku verilmiştir. Doğum yapan her Libyalı kadına 5000 dolar verilmiştir. Libya’da elektrik bedava dağıtılmıştır. Petrol Libya vatandaşlarına litresi 14 cent’den satılmıştır! 1969’da yüzde 25 olan okuma yazma oranı o öldürüldüğünde yüzde 87 idi! Bunların yüzde 25’i üniversite mezunu. Kaddafi Libyası’nda bir devlet bankası vardı ve vatandaşlarına sıfır faizle borç veriyordu. Libya’nın yurtdışına hiç borcu yoktu! Ve Kaddafi’nin en büyük suçu: Tüm Afrika için geçerli olacak, altına endeksli bir Afrika parası için çalışma yapıyordu! Bu dünya para babalarını çılgına çevirmişti! Ve işte bu nedenlerle eli kanlı dünya haydutları onu kiralık ordularına linç ettirdi ve memleketi Sirte’de, işkenceyle can verdi. Sahra çölünde kimsenin bilmediği bir yere gömüldü.
Şimdi, sırtlanlar ve çakallar yaptıklarını yok etmekle meşguller ..Libya gazı ve petrolünün paylaşımı ise 4 rakip petrol şirketi arasında en büyük savaş sebebi.. Kiralık orduların çoğu da ‘Mahşerin 4 atlısı’na bağlı olarak sahada katliam sürdürmekte: Bu kanlı şirketler, Exxon-Mobil; Chevron-Texaco; BP Amoco; ve Royal Dutch-Shell’dir’.
Dr.Ustaoğlu, ‘Bırakın iyi Müslüman görünmeyi de hiç olmazsa rahmetli Bülent Ecevit kadar insan olmaya çalışın’  diyerek yazısını sonlandırdı.

                                           **************
Elektrik faturanızı ödeyemezseniz, paranız yoksa yani, gelirler elektriğinizi keserler... Karanlıkta kalırsınız…Karanlık bir yerdir artık hayat sizin için, çünkü paranız yoktur!.. ‘Prosedür’ böyledir derler… İstanbul’un Fatih ilçesindeki bir eve de bu prosedür uygulandı, görevliler faturaları ödenmediği için evin elektriğini kestiler... Oysa evde o an 4 güzel insanın cansız bedeni bulunuyordu. Geçim zorluğuna dayanamayarak intihar eden 4 kardeş… Kardeşlerden biri Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine modellik yapıyordu, birkaç kuruş daha geçsin diye ellerine… Bir diğeri motorlu kuryelik yapıyordu, gelip geçici işlerde… Biri işsizdi, biri hasta… Siyanür içerek intihar ettiler, umut ışığı kalmayınca… Cumhurbaşkanı yardımcısı 4 kardeşin yoksulluktan intihar ettiği haberi için, ‘Bu doğru değil’ açıklaması yaptı... Elektrik firması aynı gün elektriğin kesilme olayı için ‘acı bir tesadüf’ dedi… Birileri toplu intiharın olup olmayacağını tartışmaya başladı… Geriye bakkal defterindeki ‘2.260 TL’ borç kaldı. Bir de kardeşlerden birinin yazıp evin kapısına astığı, cesetlerini bulmaya gelenlerin hayatını korumaya yönelik şu uyarı, ‘Dikkat siyanür var, polizi arayın içeri girmeyin’… (Bu arada iyi haber: Eve elektrik verilmiş yeniden.)
(Sunay Akın) 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar