Hemşerilik beratını kim verdi?

   Trabzon eski belediye başkanlarından, CHP eski milletvekili Mehmet Volkan Canalioğlu, bugünlerde İstanbul’da Ekrem İmamoğlu için çalışıyormuş. 31 Mart yerel seçimlerinde, Trabzon’da etliye sütlüye karışmayan Millet ittifakının adayları için sokağa inmeyen Canalioğlu’nun İstanbul’da İmamoğlu için çalışması Trabzon’daki CHP’liler tarafından farklı yorumlandı.
 hemsehrilik.jpg  İsminin açıklanmasını istemeyen eski bir CHP’li yönetici; ‘AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, Trabzon’un fahri hemşerisi. Binali beye fahri hemşerilik beratı veren kimdi? Hatırlayan var mı? Binali beye, 2006 yılında Trabzon Belediye Meclis kararı ile fahri hemşerilik beratı vermişti. AKP ve CHP’li meclis üyelerinin oylarıyla. Binali Yıldırım, o tarihte Ulaştırma Bakanı idi. Yıldırım, kendisine fahri hemşerilik beratı verildiği günün akşamı ilk icraatı Çimenli’deki PTT Eğitim Tesislerini Erzincan’a taşımak oldu. Volkan bey, bir yıl sonra 24 Şubat 2007’de Binali Yıldırım’a fahri hemşerilik beratını takdim etti. Binali beye hemşerilik beratının verilme gerekçesi de Trabzon- Erzincan demiryolu projesi idi. Proje nerede, Trabzon güney çevre yolu projesi gibi tozlu raflarda’ dedi. 
Binali Yıldırım’a hemşerilik beratının verilmesi için AKP Trabzon il teşkilatının yanısıra AKP’ye yakın yerel medya da etkili olmuştu. Volkan bey de Ulaştırma Bakanı olan Binali Yıldırım, Trabzon’a katkı yapar diye düşünmüştü. Yıldırım, sonuçta Trabzon’a yatırım yapmadığı gibi PTT Eğitim Tesislerini de Erzincan’a nakletmişti. Binali Yıldırım, yakında CHP’li Volkan beyin verdiği hemşerilik berat belgesi ile İstanbul’daki Trabzon derneklerinde boy gösterirse şaşırmayın. 
CHP danışma kurulu!
  CHP Trabzon il örgütünde hafta içerisinde danışma kurulu toplantısı yapılmış. Asırlık CHP’nin danışma kurulu toplantısına katılım beklenenden azmış. CHP Trabzon il örgütünden bir isim, ‘Partimizin ahı gitmiş vahı kalmış. Delege, ilçe ve il seçimlerinde mangalda kül bırakmayan, oturdukları yerde ahkam kesenler, benim şu kadar delegem vardır, diyenlerin büyük bir ekseriyeti toplantıya katılmadığı gibi yönetimlerde de yer alanların çoğu görünmedi. CHP Trabzon’da partiyi kapatsa belki daha çok oy alır’ dedi.  
  chp-004.pngBu arada CHP il örgütünün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nun kampanyasına maddi olarak destek sağlayamadığı söyleniyor. CHP’nin Trabzon’daki ağır toplarından Nuri Aydın, ‘Bu tür iddialar gerçek dışı. İnsanlar bireysel olarak bütçelerine uygun miktarda katkı yapıyorlar’ diye konuştu.
Nuri Aydın, CHP Trabzon örgütüne yönelik eleştirilerin doğru olmadığını da söyledi.
İki yerde iftar!
 iki-yerde.jpg Trabzon’da internet medyasının parlayan yıldızlarından biri olarak gösterilen Bekir Emiroğlu, iftar yemeklerini kaçırmıyormuş. Bir akşamda iki iftar davetine giden Bekir Emiroğlu, önceki akşam Hilton Otelde mobilyacıların iftarında çorba içmiş, Dedeman Otel’de Aksa’nın iftarında da güveç yemiş. Bekir Emiroğlu’nun abisi Hakkı Emiroğlu, ‘Biz hiç değilse bir iftara katılıyoruz. Bekir ise yetişebilse üç iftara katılacak. Bekir’in davetlere katılma alışkanlığı, valilikteki görevinden geliyor’ dedi. 
Hakkı Emiroğlu, anladığımız kadarıyla kardeşi Bekir’i kıskanıyor!
Hayat ‘yankı’ vadisidir!
  Dün öğle saatleriydi… Gazipaşa Caddesi’nin sahil yoluna yakın kısmı… Yan yoldan bir otomobil, ana yola girmek için bekliyor. Otomobil yarım metre kadar yola girmiş. Yukarıdan Atatürk Alanından aşağıya gelen araçlara bakıyor. Yukarıdan gelen otomobilin sürücüsü yan yoldan çıkacak olan aracı görür görmez, telaşla otomobilini sağa yönlendirdi. Bununla da yetinmedi bağırarak çağırarak otomobilini 10-15 metre aşağıda yolun kenarına çekti. Kapıyı açtı indi aşağı. Ses tonunu yükseltti. Sokakta yürüyenler otomobil sürücüsünün kime bağırdığını anlamadılar. Yan yoldan çıkacak olan otomobilin sürücüsüne, ‘sesini çıkarma, ilgilenme’ dedik. Sözümüzü dinledi. Üst geçide yakın bir yere otomobilini çeken vatandaş, aracın kapısını biraz da sert çekti, gaza bastı gitti. Yan yoldan ana yola giriş yapacak olan otomobilin sürücüsü sakin olmasaydı, kavga gürültü çıkacaktı. 
***
hayat-yanki.jpgİlham Süheyl Aygün, İstanbul’da dün trafikte yaşadığı bir olayı anlattı. 
‘Sabah bizim arabaya normal yolda seyrederken arkadan çarptılar.
Aşağı indim.
Genç bir adam arabasının camını açtı.
''Geçmiş olsun'' dedim.
O da mahcup bir şekilde ''özür dilerim dalmışım frene bile basamadım'' dedi.
Onun mahcubiyeti nedeniyle olur böyle şeyler demek gerekliliğini hissettim.
Arabayı yeni aldığımız için bayağı hasar vardı ama benim önlem adına yapabileceğim bir şey de yoktu. Kontrol edemediğimiz bir olay neticede.
'siz de bir şey var mı?'' diye sorunca biraz belim ağrıyor dedim.
Demez olaydım iyice mahcup oldu ne yapacağını ve ne söyleyeceğini şaşırdı.
Son derece iyi niyetli olması vücut diline yansıyor ve kızma düğmesini insanda görünmez yapıyordu.
Ben seansa o da toplantıya yetişmek için acelesi vardı birbirimize telleri verip saat 13.30'da benim ofiste buluşmak üzere sözleştik.
Tam konuştuğumuz saatte ofise geldi.
Şövalyeleri görünce kendisinin kabul edersem bir bakır gürzü olduğunu bu ofise çok yakışacağını ifade etti ve pişmanlığının minik bir ifadesi olarak kabul etmemi rica etti.
Ben de kendisine kitabımı armağan ettim.
Tutanağı A sürücüsünün dediğinin aynısıdır diye bakmaksızın imzaladı.
Uzun keyifli bir sohbet yaptık dost olduk.
Hayat rastlantı ve gerekliliklerden ibarettir.
Başımıza gelen yüzde onsa yüzde doksanı ne tepki verdiğimiz ile ilgilidir.
Hayat yankı vadisidir!
İçinize neyi çekerseniz onu dışarı üflersiniz ve siz neyi çağırırsanız o da sizi çağırır.
***
İlham’ın söylediği gibi hayat gerçekten yankı vadisi. Gazipaşa Caddesi’ndeki olmayan olayda, bağıran çağıran sürücüye diğeri tepki verseydi, kızılca kıyamet kopacaktı. Tepki vermedi ve olay kapandı. Siz siz olun, öften püften olaylara takılıp kalmayın, öfkenizi frenleyin ve hayatınızı yaşayın...
 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar