Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

HEP SONUNCU OLACAK DEĞİLİZ YA!

Bir günlük gazete haberi Dünyaca yapılan araştırmaya göre, çöpe artık yiyecek atmada Avrupa birincisi olmuşuz… Haberin yanında renkli bir resim... Dağ gibi bir, domates, salatalık, lahana... Çizmeli bir kadın bu artıkları topluyor, yığıyor.

Müslüman bir ülke olarak övünürüz. Yemeği nimeti kutsal sayan bir halkın memleketinden bir görüntü ve haber... Dinimiz bir ahlak dini. Yüce peygamberimiz “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim” buyuruyor. Çok görkemli camilerimiz var, süslü, boyalı, mermerli. Bu camiden çıkıp lokantaya gidenler ekmeği çöpe atar. Hatta imamın evinin yanındaki çöp tankı ekmek ve yiyecek artığı dolu.

Her gerçek insan, Müslüman olsun olmasın bu tabloya bakınca utanmalı. Açlıktan ölenlerin olduğu bir ülke, fırınlarda “askıda ekmek” uygulaması olan bir ülkede bu tablo. Salt zenginlerin çöpünde değil en yoksulların çöpünde de ekmek artığı var. Askıdan ekmek alır dilenir yiyecek alır artığı çöpe atar. İşte böyle bir toplum. Okullara müfredata birçok din dersi koyulmuş da sonuç bu. Çünkü ahlak vermek için değil, ahlak eğitimi için değil başka amaçlar için koyulunca sonuç bu. Ahlak eğitimi salt öykülerle kıssalarla verilmez. Ağzınızda sigara ile cebinizde paketle öğrenci arar sigarasını alırsanız o öğrenci sigarayı bırakmaz.

YAŞAMIMIZDAN KESİTLER

Çocukken yolda bir ekmek parçası görsek hemen alır öper başımıza vurur yüksek bir yere koyardık. Ekmek nimettir, kutsaldır. Kutsal kitabımızın üstüne ekmek koyabiliriz sakıncası yok. Yemek yerken artık bırakılmaz, yemek tabağı iyice temizlenir yenilirdi.

Yemek artığı ekmek artığı hayvanlara verilse de o zamanki hocalar “İnsanın yiyebileceğini, yemesi gerekeni hayvana vermek günahtır” derlerdi. Doğrudur.

Sonra çağ değişti. Yine yoksullar var, yine muhtaçlar var ancak çöplükler yemek dolu ekmek dolu. Lüks bir lokantada bir ekmek selesinde ekmek gelir iki parçası yenir diğerleri çöpe atılır. Birçok evde sofraya gelen ekmek yenmezse çöpe atılır. Bir deneyin bakın çöplerde neler var. Fırında ekmek bir gün sonraya kalırsa bayat olur. Ya atılır ya çok ucuza satılır. Hani ucuza satılsın da atılmasın. Ben yaşamım boyunca çöpe hiç ekmek atmadım, attırmadım. Bayat küflenmişse zararlıdır biliyorum ancak onu bile kurtarmaya çalışırım. Bu benim ahlakımın gereğidir. Lokantada ekmek ve yemek artırmak sosyete olmanın gereği gibi görülür. Yazık…

Dinlisi dinsizi, kültürlüsü kültürsüzü, ekmek, yemek artırıyor. Bundan dolayı dünyaca derecelendirmeye girdik. Oysa haber şöyle olmalıydı…

“Gerçek İslamiyetin yaşandığı Türkiye’de çöplerde hiç ekmek ve yiyecek artığı yok.”

Bu yönden birinci olmalıydık. Hemen hiçbir alanda yok. Yalan var, dolan var, pislik var, acımak yok talan var ve her alanda israf var.

Haydi, açın en güzel camileri, yapın her okulu imam hatip hiç bir işe yaramıyor. Yeni yetişen çocuk genç toplumda ahlaksızlığın geçer akça olduğunu görüyorsa ona istediğinizce dini öyküler kıssalar okuyun okutun hiç bir işe yaramaz. Toplumun her kesiminde gerçek ahlaklı yaşam yoksa öğütler işe yaramaz.

HER ALANDA İSRAF

Yüce dinimiz, “Yiyiniz içiniz, israf etmeyiniz” diye buyuruyor. Gelir dağılımının bu denli adaletsiz olduğu ülkemizde bir makama en az beş on en lüks makam aracı tahsis ediliyorsa, Resmi yemeklerde akla hayale gelmeyen yemekler varsa ve bir kişinin yirmi otuz dış giysisi sayısız iç giysisi ve ayakkabısı varsa ve çöplükler yepyeni giysilerle doluysa dinin hangi buyruğu yerine geliyor.

Araçlar, evler, saraylar, giysiler ve yiyecekler. Ne demiş büyük Şair Fikret... “Yiyin efendiler yiyin...” Bunun da sonu gelir bunun da elbette bir gün hesabı sorulur. Bu dünya bu yaşam hesapsız kitapsız kapanmaz düşüncesindeyim.

Bir bakalım yanımıza yöremize ne yiyoruz onlar ne yiyor... Ramazan geliyor, süslü sofralar kuruluyor, yemeğimizin kokusu sokağa yayılıyor. O kokuyu duyup ağzı sulanan varsa geçmemeli o lokma boğazımızdan.

Evet, birinci olalım birinci olalım da hangi alanda iyice düşünelim bir gayret gösterelim.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.