HERHALDE YENİ PARTİ KURACAĞIZ

MHP genel başkan adayı Koray Aydın, Kuzey Ekspres’e konuştu

Koray Aydın, 2018’deki MHP büyük kongresi için genel merkezin ‘asker delege’ yaptığını belirtti ve “Henüz karar vermedik ama tahminim o ki yeni bir parti kurabiliriz” dedi.

REFERANDUM HAYIR ÇIKMIŞTI!

MHP’den ihraç edilen parti kurucusu Ali Sağır’ın iftarı için önceki akşam Trabzon’a gelen Koray Aydın, Kuzey Ekspres’e konuştu. Aydın; “Sayın Kılıçdaroğlu’nun adalet için yürümesini destekliyorum. Adalet hepimize lazım. Aslında referandum gecesi yürüyüşe başlamalıydı. Çünkü referandumun sonucu hayır çıkmıştı. Ancak hakem kararıyla evete çevrildi” dedi.

BEŞTEPE’DEKİ PARALEL YAPI!

Türkiye’nin sonu belli olmayan bir mecraya sürüklendiğini öne süren Aydın, ‘Ülkeyi başbakan ve bakanlar kurulu yönetmiyor. Ülkeyi yöneten Beştepe’deki bir başka paralel yapı. Bakanlar dahil, müsteşarından genel müdürüne bölge müdürüne tüm atamalar orada yapılıyor. Saltanatları en fazla başkanlık seçimine kadar devam eder. Seçimin ertesi günü de biter” diye konuştu.

ÇOĞUNLUĞU ASKER DELEGE!

MHP büyük kongresi öncesi, genel merkezin il kongrelerini yaptığını kaydeden Aydın, “41 ilde kongre yapmışlar. Büyük kongre delegelerinin çoğunluğu asker delege! Asker delege ile yapılacak olan kongrenin sonucu şimdiden belli. Bir süre daha olan biteni gözlemleyeceğiz, istişarede bulunacağız ve yeni bir parti kurmamız gerekirse, kuracağız. Şu anda beklemedeyiz’ dedi.

                                                               ***

MHP yönetimlerinin, milletvekili adaylarının seçim dönemlerinde yapamadığını partiden ihraç edilen parti kurucusu Ali Sağır yaptı ve MHP’de, MHP yanlısı sendika ve derneklerde başkan ve yöneticilik yapanları iftarda buluşturdu.

Ali Sağır’ın KTÜ sahil tesislerindeki iftarı gerçekten görkemliydi. Dargınlar, küskünler bir araya geldi. Yemek öncesi ve sonrası sohbet edildi.

İftarı Ali Sağır verdi ama gözler MHP’nin muhalefet kanadının en güçlü isimlerinden biri olan Koray Aydın’da idi.

mhpnin-gövde-gösterisi.png

Koray Aydın, ‘Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşünü destekliyorum. Biz de 12 Eylül öncesi Ankara’da yürümüştük. Trabzon’dan Ankara’ya otobüslerle gitmiştik. İktidara tepkimizi ortaya koymuştuk. CHP hükümeti bizim yürüyüşümüzden korkmuştu. Merhum genel başkanımız Alpaslan Türkeş en ön safta idi. Bugün, Kemal beyin bu fair- play kuralları içerisinde yaptığı yürüyüşü eleştiren partimizin üst düzey yöneticileri herhalde geçmişten bihaber. Sayın Kılıçdaroğlu, Anayasal bir hakkı kullanıyor. Bir despot yönetime karşı bireysel hakkını kullanarak tepki koyuyor. Hükümet, tek parti düzeni, diktatör bu barışçıl yürüyüşe bile tahammül edemiyor. Sonuçta toplum bir yere gelecek patlayacak. Bu barışçıl yasal bir sivil eylemi bile içine sindiremeyip, seni de alırlar diye tehdit eden bir yapı var Türkiye’de’ dedi.

mhpnin-gövde-gösterisi.jpg

Aydın, ‘Aslında Kılıçdaroğlu referandum gecesi bu yürüyüşü başlatacaktı. Çünkü o referandumda resmi sonuçlara müdahale yapıldı. Hayır çıkacak sonuç evet oldu. Kanun yorumlandı. Kanun diyor ki zarf çift mühürlü olacak. Bunun yorumu olur mu? YSK, kanunun amir hükmünü yorumlayarak karar verdi’ diye konuştu.

YENİ PARTİ SİNYALİ

Koray Aydın, Kuzey Ekspres’e yaptığı özel açıklamada, MHP genel merkezinin il kongrelerinde ‘asker delege’ yaptığını söyledi. Aydın şöyle dedi,

‘Tüzük kongresini hükümetin katkısıyla yaptırmadılar. Mahkemelerden istedikleri kararları çıkardılar. İl kongrelerini yapmaya başladılar. 41 ilde kongre yaptılar. Bu illerdeki arkadaşlarımız yeni büyük kongre delegelerinin birçoğunu tanımadıklarını söylüyorlar. Bunun anlamı asker delegedir. Kayıtsız şartsız genel merkeze bağlı delegeler. Gelişmeleri takip ediyoruz. Yeni parti kurabiliriz de kurmayabiliriz de.  Kurma ihtimalimiz daha fazla. Meral hanımla ve birlikte hareket ettiğimiz arkadaşlarla görüşüyoruz. Burada gördüğüm ve sizin gördüğünüz tablo her yerde aynı. Partinin tabanı ve dinamikleri bizimle birlikte hareket ediyor. Yeni parti kurulması gerekirse kurarız. Beklemedeyiz.’

TAVAN-TABAN

Koray Aydın, Türkiye’de siyasetin farklılaştığını belirterek, ‘Referandumda gördük ki, partilerin genel merkezi farklı, tabanları farklı eylem içerisinde. Bizim partinin yüzde 90’a yakını hayır verdi. Ama genel merkez evetçiydi. İktidar partisi de çok fire verdi. Bizdeki ve diğer partilerdeki bu kırılma yeni bir parti ortaya çıkarır. Bekliyoruz’ dedi.

 

Seymen’in iftarı!

 

Trabzon’da önceki akşam MHP’nin iftarına benzer bir başka iftar daha vardı. ANAVATAN Partisinde vekillik, il başkanlığı ve yöneticilik yapan isimler Akçakale’de Nihat Usta’da bir araya geldiler. ANAPlıları bir araya getiren iftarı Namık Kemal Seymen düzenledi. Namık’ın iftar davetine de ilgi fazla idi. Eyüp Aşık, İbrahim Çebi ve Avni Akkan, Tufan Aydoğan, Galip Keleş, Selahattin Çebi Ankara’dan geldiler. Trabzon’dan da katılım yüksekti. Gökmen Yılmaz’dan Ahmet Şükrü İpek’e. İbrahim Sağıroğlu’nda Bahattin Köroğlu’na onca eski ANAP’lı buluştu. Eski günleri yad ettiler. Namık Kemal Seymen’in iftarına katılmayanlar da vardı. Levent Erkuloğlu ‘Trabzon dışındayım’ diye mesaj gönderdi. MHP’li muhaliflerin istisnasız hemen hepsi partilerinden kopmadılar. İktidara yanaşmadılar. Anavatanlılar için aynı şeyleri söylemek çok zor. ANAP’lıların yarısından fazlası AKP’ye rampa oldu. AKP’ye rampa olan eski Anavatanlılar, AKP’den kopar mı?

Azer Benli bir ara, ‘AKP’de politika yapan arkadaşlar orada ikinci sınıf vatandaş ama bir türlü de kopamıyorlar’ demişti.

AKP’ye rampa etmiş Anavatanlıların AKP’den neden, niçin kopamadıklarının cevabını verse verse bize göre yine Azer Benli verir.

 

**************

 

ABD'nin Suriye Büyükelçisi Robert Ford: "Biz Suriye ordusunun zayıflayacağını, yıpratma savaşında savunma hatlarının açılacağını ve bazı askerlerin orduyu terk edeceğini düşünüyorduk. Aslında biz bölünmenin kesin olduğunu düşünüyorduk. Fakat 2014 ve 2015’te Suriye’ye sayısız İranlı ve Hizbullah savaşçısının gireceğini ve Rusya’nın da hava gücü göndereceğini tahmin edememiştik. Esad kazandı... Muhtemelen 10 yılda ülkenin tamamını alacak. ABD, Suriye’den çekilecek. Tıpkı 1983’te Beyrut’tan ve daha sonra da Irak’tan çekildiğimiz gibi. Kürtler, Washington’a güvendikleri için ağır bedel ödeyecek. Amerikan ordusu onları Türkiye, İran ve Suriye'ye karşı savunmayacak. ABD, Saddam döneminde yıllarca Kürtleri kullandı. ABD'nin PYD ve YPG’ye, Henry Kissinger’in Iraklı Kürtlere davrandığından farklı şekilde mi davranacağını düşünüyorsunuz? Bunu, bana ABD'li yetkililer söyledi." (Mehmet Perinçek)

 

 

‘Türkiye İran ve Arapların Rusya’nın aynı anda karşı olduğu bir yapı bu bölgede başarılı olamaz diye 5 yıl önce yazdım. Bu jeopolitik tarih boyunca tartılamadı. Mümkün olsa İngilizler 1. Dünya savaşında yaparlardı.’ (Prof.Dr. Kemal Üçüncü)

 

*************

 

İstirham ediyorum. Bana Kandil mesajı, Cuma mesajı, Bayram mesajı atmayınız. Şayet bunları dinimizin gereği gibi görüyorsanız alakası yok. Beni sevdiğiniz, saydığınız içinse; bence anlamı yok. Sevgi ve saygı varsa ben saygı duyduklarımı büyüklerimi aramalıyım veya ziyaret etmeliyim. Küçüklerimden de bunları beklemeliyim. Matbu bir mesaj ya da resmin paylaşılmasının dinimle de, töremle de alakası yok. (Atilla Ataman)

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar