HES tamam

HES tamam

Trabzonspor’u ekonomik bağımlılıktan kurtarması beklenen Uzungöl Regülatörü ve Hidro Elektrik Santral (HES) Projesi’nin dün yapılan ihalesinde en iyi teklifi Bordo Mavi Enerji Elektrik Üretim Tic. Ltd. Şti, verdi.

BİNDE 7 KIRIMLA

HES’le ilgili ihale dün Ankara’da Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nde yapıldı. Daha önce dört firmanın katılacağı açıklanan ihaleye Trabzonspor Kulübü’nün sahibi olduğu Bordo Mavi Enerji Elektrik Üretim Tic. Ltd. Şti, ve Interkon Yapı teklif verdi. Kalyon İnşaat ile Taşel İnşaat ihaleye girmedi. Kapalı zarf yöntemiyle verilen teklifte Interkon binde 1, Bordo Mavi ise binde 7 kırım verdi. İhale bugün onaylanacak.

MALİYET 3 YILDA

Onayın ardından 2-3 ay içinde lisans  alımı için çalışmalar yapılacak. Çevre Etki Değerlendirme raporunun hazırlanması ve kabulünün ardından inşaata başlanacak. İnşaatın 2 yılda bitmesi bekleniyor. 3 yıl içinde maliyetin çıkarılabileceği, daha sonra ise düzenli gelir elde edilebileceği belirtildi. Santralin 25 milyon dolara malolacağı, yıllık gelirin ise ortalama 7.5 milyon dolar olabileceği açıklandı.

YABANCI ORTAK

Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, ihale öncesi teklifi biraz artırdıklarını ama yine de iyi bir fiyatla ihaleyi kazandıklarını söyledi. Yabancı ortak bulmalarını gerektiğini söyleyen Şener, “Zaten bu mezuniyet projem, ben de denetlerim. Trabzonspor ekonomik olarak duble yaptı. Yani ikiye katladı” dedi.  Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Yılmaz Odabaş, şirketin kesinlikle devredilmemesi gerektiğini savundu.

Trabzonspor, DSİ Genel Müdürlüğü'nde bugün düzenlenen ihaleye, kulüp bünyesindeki Bordo Mavi Enerji Elektrik Üretim Tic. Ltd. Şti. ile katıldı. Bir firmanın daha katıldığı ihaleyi, daha yüksek teklif veren Trabzonspor kazandı.

İhaleyi takip etmek için Ankara'da bulunan kulüp başkanı Sadri Şener, ihale öncesi teklifi biraz artırdıklarını ama yine de iyi bir fiyatla ihaleyi kazandıklarını söyledi.

Şener, diğer kulüplerin de bu tür işler yapmaya çalıştığını, ancak bu tür çalışmaların bir uğraş meselesi olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

''Hayırlı olsun. Bundan sonra diğer işlemleri süratli yapıp, hemen işleme başlamamız lazım ki, bizden sonraki nesillere iyi bir gelir bırakalım. Bundan sonra su kullanım anlaşması yapılacak, lisans alınacak, sonra proje kredilendirilecek. Bunların hepsini yaparız, ancak yabancı bir ortak almamız lazım. Bence en önemli madde bu. Zaten bu mezuniyet projem, ben de denetlerim. Trabzonspor ekonomik olarak duble yaptı. Yani ikiye katladı. Türkiye'de bir spor kulübünün yaptığı bir ilktir bu.''

Şener, projenin yıllık 12 milyon YTL cirosu olacağını belirterek, ''Bazı değişkenler olmakla beraber tamamına yakını kardır. Elde edilecek gelir 10-12 milyon YTL'den aşağı düşmez'' diye konuştu.

GELİR KAYNAĞI

Trabzonspor Kulübü Genel Sekreteri Hasan Yener de projenin, Trabzonspor için her yıl düşünüldüğünde çok önemli bir gelir kaynağı olacağını belirterek, sağlıklı bir kulüp yapısı oluşturabilmek, büyük bir kulüp olabilmek için gelirlerin de büyük olması gerektiğini söyledi.

Yener, bu yıl yönetim kurulu olarak futbolcu kadrosunu güçlendirirken, Trabzonspor'a geleceğe yönelik de kalıcı, gelir getirici kaynaklar getirmek için büyük gayret gösterdiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

''Öncelikle sponsor girdilerinde büyük artış oldu. Bunların hepsinden önemlisi HES Projesi idi. Türkiye'de kulüp bazında ilk kez böyle gelir getirici bir kaynağa sahip olundu. Böyle bir proje ile Trabzonspor'a bir katkı sağladığımız için mutluyuz. Trabzonspor, ekonomik olarak daha rahatlayacaktır. Amacımız bu tür kalıcı, gelir getirici kaynakları çoğaltmak, Trabzonspor'a ekonomik olarak büyük bir kaynak yaratmaktadır.''

DEVREDİLMEMELİ

HES ihalesine ilişkin süreci değerlendiren Elektrik Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Yılmaz Odabaş,  birkaç ay içinde lisans  alınmasından sonra proje hazırlıkları, çevre etki değerlendirmesinin hazırlanıp kabul edilmesinin ardından yapım işlemlerinin başlanacağını, bu işlemler için 2 yıllık bir süre gerektiğini söyledi. Üretimden yılda ortalama 7.5 milyon dolar gelir elde edilebileceğini, yıllık çalışma gününün 150’yi düşmeyeceğini, santralin kurulacağı derenin debisinin çok yüksek olduğunu söyleyen Odabaş, yatırımın 3 yılda kendini amorti edebileceğini savundu. Odabaş, şirketin kesinlikle devredilmemesi gerektiğini savundu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.