Hıdırnebi unutulmasın!

  Kuzey Ekspres Akçaabat temsilcisi Köksal Ustaoğlu, ‘Trabzon’un en güzel ve gözde yayla kenti Hıdırnebi kaderine terk edildi. Büyükşehir Belediyesi, Hıdırnebi’ye neden el atmaz’ dedi. 
 hidirnebi-(2).jpg Hıdırnebi yayla kent tesisleri üç beş yıl öncesine kadar Trabzon’un en görkemli yayla kenti idi. Yerli ve yabancı turistlerin konakladığı yayla kent, o yıllarda altın devrini yaşamıştı. Hıdırnebi daha sonra işletici ile büyükşehir arasındaki ihtilaf nedeniyle, boşaltıldı, tahrip edildi. Hıdırnebi’nin büyükşehir belediyesince mi yoksa tekrar kiraya verilip işletecek olan firma veya kişi tarafından mı yapılacağı henüz netlik kazanmadı.

hidirnebi.jpgBu arada Hıdırnebi tesislerinin bulunduğu bölgeye bazı turizm işletmelerinin talip olduğu öğrenildi. Tesisleri uzun vadeli kiralama şartıyla beş yıldızlı bir yayla kent kurabileceklerini söyleyen turizm işletmesi genel müdürü, ‘Hıdırnebi ve çevresinin turizme kazandırılması için milyonlarca liralık bir harcama yapılması gerekir. Firma olarak biz bu işi üstleniriz’ dedi. 
Firma yetkilisi, kiralamanın uzun süreli olması gerektiğini belirtti. 

Geçmiş olsun ziyareti!

 gecmis-olsun-001.jpg AKP Trabzon il Başkanı Haydar Revi, bacağındaki bir rahatsızlık nedeniyle kontrol için İstanbul’da özel bir hastaneye gitti. Başkan Revi, kontrolden sonra küçük bir operasyon geçirdi. AKP Trabzon il teşkilatı Hasan Dilekoğlu başkanlığında bir ekiple il başkanı Haydar Revi’yi tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti. Dilekoğlu, ‘Başkanımız çok koştu, çok çalıştı yorgun düştü. Tekrar eski sağlığına kavuştuğunu görmek bizi memnun etti. Başkanımıza acil şifalar diliyoruz’ dedi. 

Ali Savaş’tan tam not!

Gazetemiz yazarı Hasan Kurt, ‘Emekli olmadan önce yarı resmi, emekli olduktan sonra AKP’ye iliştirilmiş gazeteci’ diye tanımladığı Ali Savaş’ı zaman zaman eleştirmesine rağmen, heyecanını yitirmeyen, aktif gazetecilerden daha aktif gazeteci olarak nitelendirir.
Ali Savaş, Murat Zorluoğlu’nun Van valiliği ve kayyum Büyükşehir belediye başkanlığında tanıdığı VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş’ı, o gün bugün savunur, Tekataş’a methiyeler düzer.
ali-savastan.jpgZorluoğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra ilk icraatı, Ali Tekataş’ı VASKİ’den TİSKİ’ye transfer etmek olmuştu. Ali Tekataş’ı yakından tanımadığımız ve icraatını da henüz görmediğimiz için şimdiden bir değerlendirme yapamayacağız. Ancak şunu açık ve net belirtmeliyiz ki, kendisinden önce o koltukta oturan Ziraatçı’dan daha başarılı olacağını düşünüyoruz. Çünkü Ziraatçı TİSKİ Genel Müdürü döneminde TİSKİ dibe vurmuştu!
Ali Savaş, TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş’ın birkaç gün önce ilk kez Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinin huzuruna çıktığını belirterek şöyle dedi;
‘TİSKİ’nin genel kurulunda konuştu. Meclis üyeleri ile konuştum. Tekataş hakkındaki izlenimleri şöyle; 
-Konusuna hakim -Sosyal, sokakta alanda sahada -Genel meseleleri iyi biliyor -Trabzon’u kısa sürede tanıyacağı izlenimi verdi -Telefonu 7/24 açık. -Bizi dinliyor, dinlerken de çözüm odaklı konuşuyor Meclis üyelerine bir de şunu sordum. Bir önceki TİSKİ Genel Müdürü ile karşılaştırır mısınız..? -İçine kapanık değil -İstişareye açık’…
***
Ali Savaş’ın Büyükşehir Belediye Meclis toplantısına gidip gitmediğini, hangi muhalefet meclis üyesi ile konuştuğunu bilmiyoruz. Ali, birini tuttu mu terk etmez ve ayrıca boşa da kürek çekmez.

**********

KADİR GECESİ MÜSLÜMANLARI MASALI

  Çoook eski bir devirde; pireler berber, develer tellal iken hemşehrilerinin "gururumuz" dediği bir vezir varmış.
Bu vezir halkın arasına karışmayı ve konuşmayı çok severmiş. Hoş memleketi de konuşmayı çok seven insanların yurduymuş. Günlerden bir gün vezirimiz, vezaretinin iştigal konusu bir ihaleye müdahale etmek ihtiyacı duymuş. Tesadüfe bakın ki; bu ihaleyi yapan ağa, hemşehrisiymiş.
Çağırmış hemşehrisini olan ağayı, "bu ihaleyi Seferoğulları'na ver" diye buyurmuş.
Dürüst ve Allah korkusu olan ağa, "devletlüm, ihale Tellioğulları'nın hakkıdır. Padişahımızın kanunu ve şeriat böyle söylüyor" demiş. Vezir ısrar edince Ağa, "devletlüm, ferman mübarek vezir hazretlerinindir. Emredin nişancı kulunuz bir ferman yazsın kulunuz da uysun" diyerek vezire şeriata uygun yolu göstermiş.
Hiddetten kıpkırmızı olan ulu vezir, bütün gücüyle haykırmış, "senin gibi hemşehri olmaz olsun. tiz vurun kellesini!" demiş.
Vezir konağında görevli diğer memurlar araya girip, "ulu vezirimiz, kellesi yerine nafakasını alıp Yedikule zindanlarına atalım, aklı başına gelsin " diyerek Ağa'nın canını kurtarmışlar.
Vezir, şeriata aykırı emrini yerine getirmeyen ağayı, "ihaleye fesat karıştırmaktan" açığa alıp hakkında soruşturma başlatmış.
Allah'tan başka sahibi olmayan Ağa, hadiseyi gurur meselesi yapıp kadıya müracaat etmiş.
Uzun yıllar eksik maaşla İstanbul gibi pahalı bir payitahta geçim ve adalet mücadelesi vermiş.
Yıllar sonra gerçekten Allah korkusu olan bir kadı, ağanın görevine iade edilmesine karar vermiş.
Ulu vezir ise riyakarlık kokan bir Kadir Gecesi mesajı yayınlayarak hemşehrilerinin gururu olmuş.
Gökten üç elma düşmüş; biri anlatana, biri dinleyene, biri de tabii ki "ganimet" olarak ulu vezire. 
(Atilla Dilaver)

*************

  Elbette birçoğunuzdan farklı düşündüğüm ve inandığım değerler ve kavramlar vardır. Ben kişileri neden tamamen benim gibi düşünmüyor ve ya inanmıyor diye kınamam. Ben kişilere saygımı kişinin milletine ve kendisine olan bakış açısına göre oluştururum.
  Eşya ile yanı varlıkla bilimsel bir ilişki kuramayan kişi benim için en alt insan katmanını oluşturur. Bu insan gurubu son zamanların moda tipidir ama her şey gibi onlarında modası geçti. Bu gurup kurnazdır ama asla akıllı değildir. Dini bile gerçekler üzerinden çok hikaye kısmıyla benimser ve bu yüzden çok yalan söylerler. Ahlaksızdırlar! Güvenilir değillerdir! Millete saygısız hatta inkarcıdırlar.
  Bu tipleri bir kaç cümleyle ancak bu kadar anlatabildim. Tekrar ediyorum: benim gibi inanmayan veya düşünmeyen hiç kimseyi kınamam, yeter ki farklı düşünecek verileri olsun. 
(Temel Kahveci)

Önceki ve Sonraki Yazılar