Gürsel Özgür

Gürsel Özgür

HİZMET AŞKI

Seçimler öncesinde adaylarda halka hizmet etme sorumluluğunu üstlenme heves, heyecan ve coşkusunu görmemek mümkün değil. Kendisine hizmet etme aşkı ile yanıp tutuşan taliplilerinden istediğini seçme yetkisi ve özgürlüğüne sahip olan seçmen için de bulunmaz bir nimettir. Tabii bu yetkisini özgürce kullanma yeteneğine sahip olmak ta çok değerlidir. Hizmet aşkını taçlandırmak, karşılık beklemeden hizmet yapmak için bekleyenlerin de hakkı tabiî ki…
Adaylar iyi niyetle projelerini seçmene anlatırken sonradan gerçekleştiremediğinde mahcup olmamak için hayalci olmamalıdır. 61 Proje ile yola çıkıp 11 proje ile dönemi bitiriyorsanız vatandaşı kandırmışsınızdır, cevabının da sert olması lazımdır. Hizmet aşkına sahip insanların bu aşkına karşılık bulabileceği en uygun görev yerel de, belediyelerdir.
Belediye; 5393 numaralı (9.7.2005 tarihli) belediye kanununda yazdığı şekliyle ‘’Belde sakinlerinin mahalli müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan ve karar organı seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan, idari ve mali özerkliğe sahip kamu özel kişisini’’ ifade eder.
Yerel yönetim; Belediye Kanununun 14.maddesinde yazılı bazı görevleri (imar, su, kanalizasyon, çevre sağlığı, ağaçlandırma, kültür ve sanat, sosyal hizmet) yerine getirirken yalnız bırakılmamalı, beldede oturan hemşeriler de sorumluluk alarak yardımcı olmalıdır. Eğer bir ‘’Geri dönüşüm kutusu’’ cam yerine çöp ile dolmuşsa bu yerde hizmet üretmek te son derece zordur, bunun için ‘’bananeci’’ veya ‘’nemelazım’’ zihniyetinden sıyrılarak birbirini kibarca uyaran ve eğiten bir ortamı yaratmak gereklidir. Bilinçli, eğitimli ve sorumluluk sahibi bireylerin artması ile daha çağdaş hizmetlerin yapılması da kaçınılmaz olacaktır. Hizmet üretenlerde görevlerini yaparken böyle olumsuz durumlarla karşılaşmadığında daha istekli ve güçlü olacaklardır.
Her kentin daha yaşanabilir olması için eksikleri ve gereksinimleri vardır ve bunların gelişime paralel olarak ta devam etmesi doğaldır.
Bu konuda Kent Konseyinin aktif çalışması ve gönüllülerden yararlanmak ta çok önemlidir, özellikle gönüllüler verilecek değişik görevlerle motive edilmeli ve çalışmaları değerlendirilerek onurlandırılmalıdır. Eleştirileri yıkıcı değil yapıcı kabul ederek gereği yapılmalı ve bunu sağlayanlarda teşvik edilerek yüreklendirilmelidir. Kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve yerinden yönetim ilkelerini ön planda tutmak, katılımcılığı ve ortak akla dayanan uzlaşmayı esas almak, değişimi ve yenilikleri önceden fark ederek sonuç odaklı çalışma kültürünü benimsemek çerçevesinde çalışma prensibi ile hareket eden bu önemli oluşum mutlaka aktif olarak alanda olmalı ve yetkin olmalıdır.

Trabzon’da sorunlar ve çözüm önerilerine ciddi şekilde odaklanan ve sonuca yönelik çalışma yapan Teoman Yılmaz beyin çalışmaları değerlendirilmeli ve yetkilendirilmelidir.

Her meslek grubu çok değerlidir, önemlidir, saygıya layıktır. Değişik zamanlarda da bazılarının kutlamaları olur,14 Mart da böyle günlerden. Hayatını insana hizmete adayan başta eşim Funda ve oğlum Sefer Özgür olmak üzere tüm doktorların Tıp Bayramını kutluyorum.
Sağlıcakla kalın, saygılarımla...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.