'Hizmet' bahane!

Başbakan Erdoğan, Fethullah Gülen’in peşini bırakmıyor. ABD’den resmen Gülen Hoca’yı istedi.  Daha düne , 17 Aralık 2013’e kadar Başbakan ve partisinin Gülen ile pek bir sorunu yoktu.  Etle tırnak gibiydiler! 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonundan sonra olan oldu. Başbakan bu tarihten sonra yaptığı hemen hemen tüm konuşmalarında Gülen’i hedef gösterdi, ağır eleştiriler getirdi.

Başbakan, Fethullah Gülen’e bu denli yüklenmesinin, onu hedef göstermesinin mutlaka gerekçeli nedenleri vardır. Yoksa bir cemaat liderine bu denli yüklenme olmaz. Başbakan, cemaatin, devlet içerisinde paralel yapı vs. kurduğu iddiasında. Bu nasıl bir paralel yapıdır.  Hem 11 yıl, et- tırnak olacaksın, 12. yıl paralel yapıdan bahsedeceksin. Bu iş; ‘sende mi Britüs!” gibi bir şey..

Neyse, bu olayların nedeni üç aşağı beş yukarı bilinmesine veya tahmin edilmesine rağmen, gerçek nedeni yakın tarihte olmasa bile ileriki yıllarda daha net ve açık bir şekilde ortaya çıkar.

***

Zaman zaman hükümet- cemaat kavgasını Başbakan tarafından hedef şaşırtma olarak nitelendiririm. Cemaati kötüle, hedef yap, diğer yanda devlet kadrolarını istediğin gibi dizayn et!

Türkiye’de cereyan eden olaylar ve hükümetin 12 yıllık icraatı Ahmet Altanların dediği gibi, Kemalistlerin devre dışı bırakılması yerine İslamcı Kemalistlerin yerleştirilmesi olayı değil. İstanbul, Ankara, İzmir’de yaşayan aydınlarımız araziye çıkmadıkları yani halkın arasına girmedikleri, din eksenli siyaset yapanların asıl hedefini bilmedikleri için teorik olarak yazıp çiziyorlar. Özgürlükten, ılımlı islamdan, devletteki askeri yapılanmadan dem vuruyorlar! Şehirlerde yaşayanlar asker yanlısıymış! Vs. vs. AKP gelmiş, şehirdeki bu yapıyı kırmış!

Yazılan ve çizilenlerin hepsi için faso fiso demeyeceğim ama yarısından fazlası hikaye!

Türkiye’nin ana sıkıntısı, yasama- yürütme ve yargıdadır. Ve ilk sırayı da yasama alır. Ve tabi ki iktidarlar!

Hükümetler yasayı çıkartacak, istedikleri gibi uygulatacaklar. ‘Oy’ devşirmek, iktidarı sürdürebilmek için yasa, yönetmelik vs. çıkartacaksın, büyük tavizler vereceksin, denetleme yerine yönlendirme yapacaksın, görmezden geleceksin, karşı çıkanı görevden alacaksın, yargıya müdahale edeceksin, üretim ekonomisi yerine tüketimi öne alacaksın ondan sonra bu ülke neden kalkınmıyor diyeceksin!

Yasaları delik deşik edersen, uygulamazsan, vatandaş böyle istiyor gerekçesine sığınırsan ve hepsinden önemlisi ‘Din’i ve dini değerleri öne çıkartırsan, ulus devleti; vatandaşlarının inançlarına, etnik yapılarına göre dizayn etmeye çalışırsan veya bu tür söylem ve icrada bulunursan o ülke bugün olmasa bile yarın kaosa sürüklenir!

***

Bir ülkede yaşayan insanların mutlaka ama mutlaka bir üst kimliği olması ve bu kimlikte de birleşmeleri gerekir. Bugün Rusya’da onlarca ayrı etnik kökenden halk var. Üst kimlik olarak hepsi ‘Rus vatandaşıyım’ der. Bu olay batı ülkelerinde de böyledir. Atatürk de bu ülkeyi kurarken böyle yapmadı mı? Bu ülkede yaşayanlara Türk Milleti demedi mi? Hatta daha da ileri gitti ve ‘Bu memleket tarihte Türk’tü, bugün de Türk’tür, ebediyen Türk olarak yaşayacaktır’ dedi. Bu ülke kurulurken üst kimlik olarak Türklükte birleşti. Çerkezi, Lazı, Boşnağı, Kürdü, Zazası, Arabı, Gürcüsü, Abazası vs. üst kimlik olarak Türklüğü benimsediler.

AKP iktidarı ile birlikte Türklük ve Türk Milleti’nin yerine, ülkede yaşayanların etnik yapıları öne çıkarılmaya ve ardından birleştirici olarak da ümmet ve ümmetçilik kavramları getirilmeye çalışılıyor. Ve bu iş planlı bir şekilde sürdürülüyor.  Başbakan ısrarla, bu ülkede yaşayan insanların etnik yapılarına vurgu yapıyor ve ardından millet diyor! Ama o milletin adını bir türlü söylemiyor!

Şimdi diyorum ki, Gülen cemaatine karşı yürütülen bu kavgada, Hizmet hareketinin  ‘Türkçeyi’, ‘Türk okullarını’ ve ‘Türk’ adını ön plana alma mı var! İstanbul’da ‘Arapça Olimpiyatları’ düzenlenmesi, her yıl onlarca imam- hatip okulu açılması bende bu kuşkuyu yaratıyor.

Sonuç olarak; Türkiye’yi önümüzdeki süreçte zor ve sıkıntılı günler bekliyor olmasına rağmen, bu ülkenin kuruluşunda ‘Türklük’ de birleşen ve büyük bir ekseriyeti Türk olan bu ülke halkı, bu sıkıntıları aşacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.