12.07.2021, 09:47

Hizmet Tanıtımın Etkin Yoludur.

                Son yıllarda, coğrafyamızın zengin doğal güzelliklerine ve tarihi değerlerine yönelik gerek sosyal medya ve gerekse görsel ve yazıl basında yapılan tanıtımlar,  bölgemizin turizm potansiyelini ön plana çıkarmıştır. Birçok yerli ve yabancı turizm firmalarının da rotalarına eklediği bölgemiz, bu tanıtımlarla turizm gelirlerinden önemli ölçüde pay almaya başlamıştır. Talepler karşısında hızlıca gelişen konaklama ve ulaşım sektörlerinin oluşturduğu istihdam ise bir nebze de olsa işsizlik sorununa çözüm üretmiştir. Yerli ve yabancı turistleri karşılayan doğal güzellikler ve tarihi zenginliklerimizin yanı sıra sunulan hizmetlerin kalitesi de tanıtımımız açısından son derece önemlidir. Ancak hizmetler ile ilgili karşılaşılan memnuniyetsizlikler değerlerimizi gölgelemekte, yapılan tanıtımların karşısında turistlerin hayal kırıklığına uğramalarına neden olmaktadır.

                Peki bölgemizde sunulan hizmetler beklentileri karşılamakta mıdır? Hizmet sektörünün ekonomik kazanımları karşısında turizm tanıtımımıza ve tercih edilebilirliğimize olumlu etkileri var mıdır? Ne yazık ki bu soruların bendeki cevabı HAYIR. Talepler karşısında denetimsiz ve kontrolsüzce gelişen bu sektörün kalifiye iş gücü barındırmaması sunulan hizmetleri olumsuz etkilemektedir. Hem konaklama hem ulaşım alanında eğitim ve deneyim sahibi işgücünün yeterli olmayışı ve birçok çalışanın günlük kazanımlarını hedef alan iş anlayışı, niteliksiz hizmet üretimini oluşturmaktadır. Özel sektör işletmecilerinin planlanma önceliklerini yüksek kar marjlarına göre oluşturması nitelikli hizmet sunumunu ikinci plana atmaktadır. Oysaki uzun vadeli planlamalarla doğanın ve tarihi mirasın bölge turizmcilerine sunduğu imkanları, nitelikli hizmetlerle fırsata çevirerek memnuniyetlerin oluşturduğu reklam gücünden yararlanılmalı, uzun vadeli sürdürülebilir turizm planlamaları hedef alınmalıdır. Aksi halde memnuniyetsizliğin oluşturduğu söylemlerle oluşan reklam gücü zenginliklerimizi değersiz hale getirerek bölge ekonomimizi olumsuz etkileyecektir. Doğanın ve tarihimizin bölge insanına sunduğu bu fırsatları kısa vadede yüksek kar marjlı kazanımlarla değersizleştirmeye kimsenin hakkı yoktur.

                Özel işletmelerin yanı sıra Kültür ve Turizm Müdürlüklerimizce hizmet sektörünün eğitim süreçlerine müdahil olunmalı, turistlerin ziyaretlerine sunulacak alanlarda etkileşim içerisinde olacakları işletmelerin hizmet standartları sıklıkla denetlenmelidir. Turizm amaçlı Coğrafi Bilgi Sistemleri altyapısı kurularak ulaşım ve konaklama hizmetleri bilgi teknolojileri imkanları ile takip edilmelidir. Kamu ve özel sektörün birlikteliği ile bugünün turizm işletmecilerine miras kalan değerlerimizin, yarının turizmcilerine taçlandırılarak devredilmelidir.

                Pandemi sürecinin olumsuz etkilerinin de görüldüğü bu sektörde, açık alanlarda ziyaret imkanı sunan bölgemize özgü turizm olanakları talebin devam etmesini sağlamış ve bölge istihdamı için umut olmuştur. Bu durumum fırsata çevrilmesi ve eksikliklerimizin giderilmesi amacıyla Kültür ve Turizm Müdürlüklerimizin öncülüğünde tüm paydaşların katılımıyla Turizm Çalıştayı'nın  düzenlenmesi  gereklidir. Turizmin tanıtımla başlanıp memnuniyetle sürdürülebilirliği gerçeğine dayanarak, gerekli hassasiyetlerin gösterilmesi ve ivedilikle uygun politikaların yürütülmesi bölgemiz ve ülkemiz ekonomisi için tartışılmaz bir gerekliliktir.  Saygı ve selamlarımla...

 

               

 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 05:47
Güneş 07:17
Öğle 12:14
İkindi 14:40
Akşam 17:02
Yatsı 18:27
23
parçalı bulutlu