Hobi ve meyve bahçesi!

hobi-ve-meyve.jpg

İstanbul Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ilçe merkezine yakın bir alanda tam 140 hobi bahçesi ile 16 ayrı meyveden oluşan bir meyve bahçesi oluşturmuş.

Hobi bahçeleri, Avrupa’nın muhtelif ülkelerinin olmazsa olmazı! Almanya’nın hemen her kentinde, yerel yönetimler 50 ila 100 metrekarelik hobi bahçeleri oluşturur ve bu bahçeleri kent sakinlerine kiraya verir. Kent sakinleri de, genelde hafta sonları bu bahçelere gider, her çeşit sebze yetiştirir.

Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediyelerinin de hobi bahçeleri oluşturmasını ve vatandaşların hizmetine sunmasını birkaç kez yazmıştık. Ve ayrıca, Beşirli sahilindeki dolgu alanı ile Zağnos vadisine de yöreye has, meyve dikmesini önermiştik. Bizim önerilerimizi dikkate alan olmadı. Meydanın göbeğine, yolların kenarına Japonya’dan ve Avrupa ülkelerinden ithal edilen ağaçlar dikildi. Beşirli sahilinde deniz tarafına ise, sözde uzmanların önerisi ile kızılağaç dikildi.

Trabzon Büyükşehir veya Ortahisar Belediyeleri bugüne kadar gerçekleştiremedikleri hobi bahçesi ve meyve dikme işine inşallah önümüzdeki süreçte gerçekleştirirler.

Aktürk Hastanesi otel olacakmış!

Merhum işadamı Ali Kemal Aktürk, Maçka’da iki otel, bir hastane ve daha bir çok yatırıma imza atmıştı. Aktürk, babası adına yaptırdığı Mehmet Aktürk devlet hastanesinin binasını ve mülkünü Maçka Belediyesine bağışlamıştı.

Maçka’dan arayan bir okurumuz, belediye başkanı Koray Koçhan’ın hastaneyi boşalttığını ve Sinan Burhanoğlu Fizik Tedavi Merkezine taşıttığını veya taşıtacağını söyledi. Maçka’da başta Sümela Otel olmak üzere diğer otellerin hemen hepsi çok düşük kapasite ile çalışıyor. Sümela Manastırı’nın tadilat nedeniyle kapalı olmasından ötürü Maçka’ya yabancı turistte pek gitmiyormuş.

Sinan Burhanoğlu fizik tedavi merkezi zamanında, Çıraklık Eğitim Merkezi olarak inşa edilmişti. Sonradan Burhanoğlu’nun da desteğiyle inşaat tamamlanmış ve hastaneye de bu hayırseverin adı verilmişti.

Maçka Belediye Başkanı, Mehmet Aktürk devlet hastanesini otel değil de Çıraklık Eğitim Merkezi yapsa daha uygun ve faydalı olurdu.

Üst düzey bürokratlar Trabzon’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu Trabzon’a gelecek ve Rize’ye geçecek. Erdoğan’ın gezi programında Gümüşhane ve Bayburt’un da olduğu söyleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Trabzon’a gelmeden Ankara’daki üst düzey bürokratların şimdiden Trabzon’a geldikleri belirtildi. Üst düzey bürokratlar Trabzon ve Rize’de muhtemelen kurumlarında inceleme yapacaklar. Bölge ve il müdürlerinden çalışmalar halinde bilgi alacaklar ve istenilmesi halinde Cumhurbaşkanına bilgi verecekler.

Boztepe’ye Ortahisar Belediyesi talip olabilir!

boztepe.jpg

Kulislerde söylenenlere bakılırsa Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, Kara Kuvvetleri eski komutanı Akçaabatlı hemşehrimiz emekli orgeneral Salih Zeki Çolak’tan, Boztape’deki askeri birliğin bulunduğu araziyi istemiş. Salih Zeki Çolak da, ‘Bize 600 dönüm yer bulun, verelim’ demiş… Büyükşehir Belediye Başkanı askeri birliğe yer ararken, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç de, Mağmat (Geçit) köyünde hazineye ait 600 dönümlük alanı Ortahisar Belediyesine aldı.

Salih Zeki Paşa’nın Büyükşehir Belediyesinden 600 dönümlük alan isteme olayı doğruysa, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Mağmat’taki o araziyi Genel Kurmaya teklif etmeli ve karşılığında Boztepe’deki askeri birliğin bulunduğu araziyi almalı.

Bu arada Boztepe’deki deniz tarafında kalan birliğin yerini Büyükşehir belediyesinin askeriyeden aldığı söyleniyor.

Revi sürpriz yapabilir!

revi-surpriz.jpg

AKP İl Başkanı Haydar Revi, insanlarla polemiğe girmeyen, çizgisinden sapmayan, partisine sadakatle bağlı isimlerden biridir. İl Genel Meclisi Başkanlığı da yapmış olan Haydar Revi’nin, AKP il kongresinde aday gösterilmemesi halinde Büyükşehir veya Ortahisar belediye başkanlıklarından birine aday gösterilme ihtimalinin yüksek olduğu söyleniyor. Bu arada hafta sonu Trabzon’a gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, havalimanında görkemli karşılanması için büyük gayret sarf eden Haydar Revi, gazeteci Ali Savaş’a göre Erdoğan’a özel bir dosya sunacakmış.

Kazablanka hatırası!

kazablanka.jpg

Trabzon’dan bir grup işadamı, hafta başı Kuzey Afrika’ya gitti. Fas ve Tunus’taki tarihi mekanları gezen işadamları arasında Celil Hekimoğlu ve Ekrem Çapkınoğlu da vardı. Fas’ın batısında Atlas Okyanusu kenarındaki ünlü Kazablanka kentini gezen Trabzonlu işadamları, buradaki tarihi camileri ve bir dönemlerin ünlü filmi Kazablanka’nın çekildiği mekanlarda incelemelerde bulundular. Ekrem Çapkınoğlu, Kazablanka hatırasına kentin tarihi camisinin avlusunda bir de hatıra fotoğrafı çektirdi ve sosyal medyada paylaştı. Trabzonlu işadamları Fas’ın iç bölgelerinde çölde de safari turuna katıldılar.

 **

 

AKP, MHP demeden kapı kapı gezen eski DYP ve ANAP’lılar vardı… Meral Akşener'in kendilerini bizzat arayıp il başkanım olur musun yalanını satıyorlardı, Akşener'in onları yok hükmünde sayıp Trabzon'un çıkardığı tek başbakan Hasan Saka'nın torunu Hasan Saka'yı il başkanı seçmeleri 10 numara oldu. Hasan Saka'yı tanımam ama iyi oldu. (Metin Yılmaz)

 

 

***   

Bu yaşıma kadar gördüğüm şu: Türkiye’de iktidarları milletin iradesinden çok ekonomiyi elinde bulunduran irade belirliyor, özellikle küresel irade. AKP'yi kurgulayan irade kimse gelecektekini de o oluşturuyor demektir. Reyiz'in yalnızlaştırılmasında sanırım bu beklentilerin de payı var. Reyiz 16 yıl önceki döneme döndü ve farklı şeyler söylemeye başladı. 10 Kasım etkinlikleri bunun göstergesidir. Kafalardaki soru, bunlara güvenilebilir ve inanılabilinir mi? Demokrasi ve gerçek hukuk tesis edilirse evet ama aksi durumda asla! (Temel Kahveci)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar