Hocaların hangisi daha fazla kazanıyor?

Hocaların hangisi daha fazla kazanıyor?

Hoca; öğreten, eğiten geniş bir kesime verilen genel bir ad.

Geniş kesim dememin nedeni, futbol Antrenörüne Hoca, Cami İmamına Hoca, öğretmene Hoca, Profesöre hoca vs. denmesidir.

Hoca; bilen, bilgin, öğreten, eğitendir.

Eskiden Hoca; Cami imamlarına, kuran öğretenlere, bir de Üniversite de ki öğretim üyelerine denirdi. Okul öğretmenlerine ise muallim sonraları da öğretmen derdik.

5- 6 yaşlarında bugünkü vilayetin karşısında ( İnönü caddesinde) tek katlı bir ahşap evde yalnız yaşayan yaşlı bir Hoca Nine’ye yaz aylarında namaz surelerine öğrenmek için gönderildiğimi hatırlıyorum. Hoca Nine’nin öğrencilerinin birkaç istisna hariç tamamına yakını kız öğrenci idi. Bizi da yaşımız küçük olması nedeniyle kızlarla kuran kursuna göndermişlerdi. Hoca Nine’ye birkaç ders gittim gitmedim, beni bir başka kursa verdiler.

Numune Hastanesi’nin dibinde İncirlik kavşağındaki İncirlik Cami’nde de kuran kursu vardı. O cami de namaz surelerini ezberleten Hoca erkekti. Oraya da birkaç gün gittim. Sonra köy camisinde kursa devam ettik. Eskiden köy camisinde görev yapan hocanın maaşını, yemeğini köylüler karşılardı.

Rahmetli babaannem, tencere tencere yemek yapardı. Bizde çocuk yaşta omuzlukların altına girer Hoca Efendilere yemek taşırdık.

O dönemler millet yemezdi, hocalara yedirirdi.

Hocalarımızın durumu bugün de tıkırında.

Bir yandan devletten maaş, diğer yandan vatandaştan bahşiş!

Cumartesi günü Prof. Dr. Ahmet Ulusoy elinde bir kitap gazeteye geldi.

Ahmet, Belediyecilikle ilgili yazı yazmıştı. Ben de kendisini eleştirmiştim.

‘Sen ne anlarsın Belediye’den, Belediyecilikten’ diye.

Ahmet, Belediyecilikle ilgili kitap yazmış.

Ahmet’in kitabında ne yazıyor bilmiyor. Kitabından bize vermediği için inceleme şansımız olmadı. Üniversite de öğrencisi olmadığımız için de kitapçılardan satın alma ihtiyacı duymadık.

Ahmet Ulusoy’a profesör kadrosundaki bir öğretim üyesinin ne kadar maaş aldığını sordum.

Profesörlerin 3 bin YTL civarında maaş aldıklarını biliyordum.

Ahmet’e teyit için sormuştum.

Üniversitede bir profesörün maaşı 3 bin YTL.

Cami imamı ve müezzininin maaşı Bin beş yüz YTL. Kimileri daha fazla alıyormuş.

Ahmet’e, cami imamlarının ve merkezdeki bazı ilköğretim okullarındaki öğretmenlerin Profesörlerden fazla para kazandıklarını söyledim ve şöyle devam ettim;

‘Cami imamları ve müezzinler her gün bir cenazeye gitseler, günde ekstradan 100 YTL kazanırlar. Ayda 3 bin YTL eder. İlköğretim okulundaki öğretmenler saati 50 ila 80 milyon lira arasında ders veriyorlar. Merkezdeki öğretmenlerin maaşları 5 bin YTL’yi geçiyor. İmam ve öğretmenler sizden daha iyi’

Ahmet ses vermedi ve ‘İşim var ben gidiyorum’ dedi ayrıldı.

Türkiye’nin gerçekten ‘çivi’si çıkmış!

 

Faruk Nafız Özak

Forum’un müdavimi!

 

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Forum Alışveriş merkezi’nin müdavimleri arasında.

Özak fırsat buldukça Forum Alışveriş Merkezi’ne gidiyor, dondurma yiyor, arkadaşları ve dostlarıyla sohbet ediyor.

Forum Alışveriş Merkezi’nin karşısında Uzunalioğlu şirketler grubu tarafından yaptırılmakta olan beş yıldızlı otel inşaatı vatandaşın ‘manzara kesiyor’ iddiasıyla mahkemeye gitmesi neticesinde durdurulmuştu.

Uzunalioğlu Şirketler grubu Yönetim Kurulu Başkan vekili Ali Uzunalioğlu, mahkemenin bilirkişi raporuna dayanarak verdiği kararı protesto için otel inşaatına ‘satılıktır, yabancıya’ yazılı dev bir bez afiş astı.

Uzunalioğlu’nun oteli yabancıya satma kararı alması kamuoyunda büyük yankı yaptı.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın, otel inşaatının ‘manzara’ kesilecek gerekçesiyle durdurulmasına tepki koymaması ilginç karşılandı.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak da, trilyonluk yatırımın ‘keyfi’ nedenlerle önünün kesilmesine ses çıkarmadı.

Önceki gün arayan bir okurumuz, ‘Faruk Özak, Trabzon’a her gelişinde Forum Alışveriş Merkezine gidiyor. Orada denetleme mi yapıyor, işlerin nasıl gittiğini mi kontrol ediyor. Sayın bakanımız Uzunalioğlu’na karşı yapılan haksızlığa neden seyirci kalıyor. Merak ediyoruz’ dedi.

Faruk Özak, Trabzonlular arasında ayrımcılık yapmaz. Haksızlığa karşı da direnir!

 

Fındık fiyatı ve

AKP’nin oyu!

 

Fiskobirlik Yönetim Kurulu eski başkanlarından Salih Erdem, hükümetin fındık politikasını en fazla eleştiren kişilerden biridir.

Salih Erdem, 1960’lı yıllardan bu yana Fiskobirlik’tedir.

Önce memur, sonra müdür olarak bu kurumda görev yapan Salih Erdem, emekliliğinden sonra da kurumun yönetim kurulu’nda görev aldı, başkanlığını yaptı.

Salih Erdem, Ekspres’e yaptığı açıklamada  ‘UFK Başkanı Sebahattin Arslantürk fındık fiyatının 3 YTL’nin üzerine çıkmaz, demişti. Fındık bu koşullarda 3 YTL’yi bulmaz. Hükümet, üreticiden tepki görmediği için istediği gibi hareket ediyor. Fındık fiyatını 2 YTL de açıklasa hiç kimse bir şey söylemeyecek. Benim başkan olduğum dönemde kapılar, camlar kırılıyordu. Yolumuz kesiliyordu. Bugün hiç kimsenin gıkı çıkmıyor. Seçimlerden sonra AK Partili bir arkadaşım, fındığa ne kadar az fiyat verirsek o kadar çok oy alıyoruz, demişti. Gerçekten de yüzde 58 oy aldılar. Şimdi önümüzde yerel seçimler var. Bana öyle geliyor ki oy oranları yüzde 70’e çıkar’ demişti.

Yerel seçimde AKP’nin oyu yüzde 70’e mi çıkar, tersine mi döner? Bilemiyorum.

Bildiğimiz ve gördüğümüz vatandaşın durumunun iyi olmadığıdır.

 

 

Şadan Eren’in açıklaması

 

01 Eylül 2008 Pazartesi günü Kuzey Ekspres Gazetesi'nde "Oltaya Vuranlar" köşesinde çıkan yazınızda; Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nı Teşvik konusunda itham eden yazınıza cevaptır.

Sayın Kurt,

Sizlerinde çok iyi bildiği gibi; Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Trabzon'un teşvik kapsamına alınması sürecinde ve sonrasında aktif olarak her aşamada yerini almış ve bu konunun takibine önem vermiş bir kurumdur. Bunu yerel basın arşivlerinde ve meclis toplantılarımızın kayıtlarında açık bir şekilde görmeniz mümkündür.

Ülkemizde uygulanan ve İlimizi de kapsayan teşvik uygulamalarına baktığımızda; Türkiye'de değişik dönemlerde çeşitli teşvik modelleri ortaya konmuş ancak birçok nedenden dolayı yeterince verimli sonuçlar elde edilememiş olduğunu görüyoruz.

Son olarak 36 ilin kapsama alındığı 5084 Sayılı "Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Yasası*' İle yeni bir süreç başlamış, 2005 yılında yapılan değişiklikle Trabzon'unda içerisinde bulunduğu 13 il daha sisteme dahil edilmiştir. Trabzon'un bu sürece dahil edilmesinde kent olarak gösterilen hassasiyette, Odamız öncü rol oynamıştır.

Bu süreçte kapsam dışında kalan iller bu duruma tepki göstermiş, bizde Oda olarak görüşlerimizde; bu sistemin yeni yatırımlar noktasında yeterince fayda sağlamayacağını dile getirmiştik, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ve birçok kurum tarafından daha o günlerde de bölgesel ve sektörel teşvik sisteminin Türkiye için uygun model olduğu belirtilmişti.

Mevcut teşvik sistemi eleştirilen yönleri yanında firmalar açısından istihdam yükünün azaltılması noktasında faydalı olmuş, özellikle son düzenleme ile istihdam şartının 30 kişiden 10 kişiye indirilmesi ile bu daha geniş bir yelpazeye yayılmıştır. Trabzon açısından baktığımızda 2007 yılında 200 civarında firmada çalışan yaklaşık 5 bin kişi teşvik kapsamında iken, bugün 1500 firmada yaklaşık 32.000 çalışan teşvik kapsamındadır.

2008 yılında tamamlanacak olan sistem ile ilgili Oda olarak görüşlerimizde her fırsatta, mevcut teşvik sisteminin sağladığı avantajlardan firmaların daha uzun süre yararlanmasının yani bu sistemin devam etmesinin faydalı olacağını, ancak yeni yatırımlar noktasında uygun modelin bölgesel, sektörel ve proje bazlı teşvik sistemi olacağı söylemiştik. Bugünde gerek devam eden çalışmalarımız gerekse bu konuyla ilgili görüşlerimiz aynıdır.

22 Temmuz seçimleri sonrasında uzun yıllardır tartışılan Bölgesel ve Sektörel Teşvik Sistemi bir de proje bazlı destekleri de içerecek şekilde tekrar gündeme gelmiş ve birçok kesim tarafından benimsenmiştir.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası olarak; bölgesel, sektörel ve proje bazlı teşvik sisteminin gündeme gelmesi ile birlikte bir dizi çalışma başlattık. Öncelikli olarak Meclis üyelerimiz, meslek komite üyelerimiz, STÖ'ler, sız değerli medya mensupları ve firmalarımızın katılımı ile bir anket çalışması gerçekleştirdik. Bu çalışma sonucunda firmaların büyük bir bölümü (yüzde 75) teşvikin bölgesel ve sektörel kriterler göz önünde bulundurularak verilmesi gerektiği konusunda görüş belirtmişlerdir.

Bu değerlendirmeden sonra yine geniş katılımlı bir basın toplantısı organize ederek beklentiler noktasında bir değerlendirme yaptık. Sizlerinde görüşlerini aldık. Bu çalışmaların devamı olarak sonraki süreçte ise Trabzon için hangi sektörlerin desteklenmesi gerektiği noktasında, Sanayi ve Ticaret Bakanlığına sunulmak üzere bir rapor hazırladık.

Bu raporun hazırlık sürecinde öncelikli olarak Trabzon'un mevcut durumunu değerlendirdik. Teşvik sisteminin hangi unsurları içermesi gerektiğini Trabzon açısından belirlemeye çalıştık. Bu anlamda hazırlanmış olan raporları inceledik. Trabzon için desteklenebilecek sektörler üzerinde detaylı bir çalışma gerçekleştirdik. Bu çalışma ana esas olarak Trabzon'un potansiyel sektörlerini ortaya çıkarmıştır. Söz konusu raporun somut çıktılarım yakın zamanda tüm kamuoyunla paylaşacağız. Son olarak bölge illerini kapsayan ve siz basın kuruluşlarını da içine alan bir anket çalışması daha uygulanmaktadır.

Sonuç olarak biz oda olarak ülkemizde uygulanacak bütün teşviklerden Trabzon'un maksimum düzeyde fayda sağlaması yönünde çalışmaktayız. Bu çabamızın kamuoyuna yansıtılmasında ve mal edilmesinde, siz basın mensuplarına da önemli görevler düşüyor. Takdir edersiniz ki, bu hep birlikte omuzlayacağımız ve taşıyacağımız bir yük.

Oda olarak yapıcı eleştirilere açık, haksız ve dayanağı olmayan suçlamalara karşı her zaman mücadele içinde olan kararlılığımızla, sizi ve Trabzon basınını bu konuda bizlere yardımcı olmaya davet ediyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.