Hoşça kal İstanbul Merhaba Trabzon!

  Beşiktaş maçını izlemek ve Karadeniz Sporcular Derneğinin Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümünü nedeniyle düzenlediği geceye katılmak için birkaç günlüğüne İstanbul’a gittik.

  İstanbul; Türkiye’nin 80 vilayeti ile Balkanların, Karadeniz’in kuzeyindeki ülkelerin, Kafkasya’nın, İran’ın, Orta Asya’nın, Ortadoğu’nun; sermayesinin ve insanının bir bölümünün aktığı ve batılı büyük sermayenin daha fazla kazanmak için yerli panterleriyle iş tuttuğu ve de hayata tutunmak için Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından göçenlerin yaşadığı, azda olsa bir kesimin ekonomik olarak sınıf atladığı, nüfusunun onda birinin üniversite öğrencisi olduğu, dünyanın en güzel, en kalabalık, en düzensiz tarihi mega kentlerinden biri… Türk ekonomisinin kalbinin attığı şehir.

  İstanbul’un en kalabalık mekanları; metrosu, metrobüsleri, vapurlarının içi ile caddelerdeki otomobil yoğunluğu. Ve tabi alışveriş merkezleri!

  İstanbul’da gözlemlediğim en önemli olay, siyasi ayrımcılık… CHP’nin Trabzonlu Büyükşehir Belediye Başkanı ile yan yana gelmişsen yandı gülüm keten helva misali, iktidar tarafından ötekileştiriliyorsun! Ancak, bu olay da gördüğüm kadarıyla ters etki yapıyor!

Okurlarıma burada İstanbul güzellemesi yapmanın çok da anlamı yok. Çünkü İstanbul’u herkes bizim kadar biliyor.

                                                   ********

  Dün sabah gazeteye geldim. Bir iki telefon görüşmesi yaptım. O esnada AKP il başkanı Haydar Revi’nin basın toplantısına kulak verdim. Haydar Revi, resmen açıklamasa da yeniden il başkanlığına aday. Ancak, AKP’de aday olmak değil atanmak önemli… Haydar Revi, yeniden il başkanlığına atanır mı atanmaz mı, bilemiyorum! Onu zaman gösterecek.

  Bu arada Pazar günü yapılan CHP il kongresinde bize göre sürpriz yaşanmadı ve Ömer Hacısalihoğlu seçimi kazandı.  Kongreye Ankara’dan eski yeni epey vekil geldi ki bu normal bir süreç. CHP kongresini yakından takip ettiren bir başka isim daha vardı. O isim de CHP İstanbul il başkanı Canan Kaftancıoğlu idi. Kaftancıoğlu, Güzide Uzun’u destekliyordu. Kaftancıoğlu’nun ekibinden olduğu söylenen İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, kongreye geldi ve divan başkanı oldu. Karabat’ın yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun danışmanlarından Hakan Karanis de kongre de idi. Karanis, kongre öncesi ve sonrası olan biteni gözlemledi.

  Öte yandan İYİ Parti’nin ilçe kongreleri de devam ediyor. İYİ Parti’den 5-6 milletvekili istifa etmesine rağmen, partinin üye sayısının artması ve kongrelere katılımın yüksek olması özellikle iktidar partisi tarafından yakından takip ediliyor. İYİ Parti’de ilçe kongreleri tamamlandıktan sonra yapılacak il kongresine iki adayla gidilme ihtimalinin yüksek olduğu söyleniyor.

                                                ***********

   Trabzon’un yıllardır süregelen şehir içi yolcu taşımacılığının nasıl olacağı, iki minibüsün bir minibüse mi indirileceği, bazı hatların birleşip birleşmeyeceği ve dolmuş güzergahları ile  duraklarının yeniden belirlenip belirlenmeyeceği konusunda henüz bir karara varılmadı.

   Bize gelen ve inanmadığımız duyumlara göre, düzenleme işine ‘rant’ elde etmek girmiş. Kimileri Şoförler Odasının kimileri de Büyükşehir Belediyesinin bu işten kazanç elde etmek istediğini söylüyor. İki minibüsün 17+1’lik bir minibüs haline dönüştürülmesinin gündemden çıktığını söyleyen Şoförler Odasının eski bir yöneticisi, ‘Şu anda 10+2 veya 3 üzerinde anlaşma sağlandı. Bu durumda her bir koltuk sayısı için Büyükşehir Belediyesinin 20 bin lira istediğini duyduk. Şoförler odası da rakamı indirmek için uğraşıyor’ iddiasında bulundu.

  Bu iddia doğruysa, Minibüslerin koltuk sayısının 2 artması yaklaşık 1400 koltuğa, üç artması 2 bin koltuğa tekabül ediyor. Bu durumda Büyükşehir Belediyesi, 28 ila 40 milyon lira arasında gelir elde edecek.

   Büyükşehir Belediyesinin minibüs sayısını değil de minibüslerdeki koltuk sayısını arttırmasını ve bundan da bedel almasını; Maraş caddesinin tek şeride indirilmesi, minibüslerin bu caddeye girmemesi, duraklarda bekleme yapılmaması ve Gazipaşa-Boztepe hattının gidiş gelişli olması şartıyla ehven-i şer buluruz. Yani, iki minibüs bir minibüs olmayacaksa hiç değilse bu olsun, diyoruz. Bu arada minibüslerin 12 veya 13 kişilik olması yenilenmesi anlamı taşıyor. Çünkü mevcut minibüslere iki veya üç koltuk ekleme imkanı yok.

                                                                                        Hasan KURT

                                                *************

   2020 yılı resmi bütçesine göre Yozgat, Isparta, Mersin, Adana, Kayseri, Elazığ, Eskişehir, Manisa, Ankara-Bilkent ve Bursa'da işletilen 10 şehir hastanesine devlet bütçesinden 5 milyar 615 milyon 757 bin lira kira bedeli, 4 milyar 799 milyon 162 bin lira da hizmet bedeli ödenecek. 13 bin 423 yatağa sahip bu hastanelere sadece 2020 yılında yapılacak ödeme toplamı 10 milyar 415 milyon lirayı bulacak. Üstelik aynı hastanelere kira ve hizmet bedeli adı altında gelecek yıl 16.8 milyar lira, 2022 yılında ise 22 milyar lira ödeme yapılacak. Böylece sadece 2018 yılından 2023 yılına kadarki 5 yıllık dönemde devletin bütçesinden 57.8 milyar lira çıkacak. Üstelik her yıl artan bu devasa ödemeler toplamda 25 yıl boyunca devam edecek.

(Oktay Çavuşoğlu)

Doktorunuz diyor ki!

KOAH, "Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı"nın kısaltılmış halidir. "Kronik" hastalığın devamlı, "Obstrüktif" tıkayıcı olduğunu anlatır. Sigara kullanımı KOAH'nın en önemli nedenidir. Pipo, puro, nargile gibi diğer tütün ürünlerinin kullanımı ve tozlu, dumanlı yerlerde çalışmak da hastalığın sebeplerindendir. KOAH'nın belirtileri; öksürük, balgam ve nefes darlığıdır. Öksürük ve balgam başlangıç dönemlerinde yalnızca sabah saatlerinde ortaya çıkar, hastalığın ilerlemesiyle günün her saatinde görülür. Başlangıç dönemlerinde hızlı yürüme, koşma, merdiven çıkma gibi hareketlerle oluşan nefes darlığı hastalığın ilerleyen evrelerinde dinlenme sırasında da görülmeye başlar. KOAH tedavisi genellikle hastalığın ortadan kaldırılmasına yönelik değil, belirti ve rahatsızlıkların şiddetinin azaltılmasına yönelik girişimleri içerir. Tedavi için uygulanacak ilk adım; eğer kullanılıyorsa sigaranın bırakılması ve hava kirliliği olan ortamlardan uzaklaşılması olmalıdır.

(Dr. Kemal Küçükali)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar