Hrisantos’un Kiliseler ve Sava Yuvanidis’in Trabzon tarihi!

hrisantos.jpgTrabzon’un işgal yıllarında resmi olmasa da gayri resmi belediye başkanlığını yürüten isim kentteki Rum cemaatinin dini lideri Hrisantos idi. Trabzon Rum Metropoliti Hrisantos, okuyan yazan bir isimdi. Hrisantos o yıllarda Paris’te Barış konferansında verdiği muhtırada, bölgedeki Müslüman nüfusun bir kısmını Rum asıllı olarak göstermişti. Hrisantos’a göre bunlar Rumca konuşuyor, Rum örf ve adetlerini sürdürüyor, İslamiyeti kabul etmiş olmalarına rağmen, hala bazı Hıristiyan geleneklerine bağlı kalıyordu.

İşte bu Hrisantos’un, eski Rumca yazdığı bir kitap var. Adı da Trabzon Kiliseler tarihi… Kitap, o gün bugün Türkçe’ye çevrilmemiş. Ancak, bazı araştırmacıların ve tarihçilerin elinde nüshası var. Bu nüshalardan biri Veysel Usta’da, diğeri de Heyemola yayınlarının patronu tarihçi Ömer Asan’da imiş.

Bir ara Hrisantos’un Trabzon Kiliseler Tarihi adlı kitabını Türkçeye tercüme etmeye niyetlendik. Tercümenin maliyeti 8-10 bin Euro civarında. Veysel Usta ile bu işe soyunduk. Sonra, İstanbul’dan Ömer Asan, Veysel Usta’yı aramış ve ‘Hrisantos’un Trabzon Kiliseler Tarihi’ adlı kitabını tercüme ettirmek için anlaştığını söylemiş.

Trabzon tarihi hakkında yazılmış ilk eserin, Şakir Şevket’in olduğunu bilirdik. Meğer Trabzon’da bir Rum okulunda öğretmen olan Sava Yuvanidis, 1860-70’lerde Trabzon tarihini yazmış. İddiaya göre Şakir Şevket de, Trabzon tarihini yazarken bu kitaptan esinlenmiş. İki kitabı karşılaştırma imkanımız olmadığı için kimin kimden kopya çektiğini veya çekmediğini bilemiyoruz.

İşin ilginç yanı, Sava Yuvanidis’in yazdığı Trabzon Tarihi de bugüne kadar Türkçeye çevrilmemiş. Ve bir ilginç ve düşündürücü olay da, bu kitabın 1984-85’li yıllara kadar Trabzon Halk Kütüphanesinde olduğu idi. O yıllarda Halk Kütüphanesi müdürü, bu kitabı çekmecesinde saklıyormuş! Bu iki kitabın az da olsa Trabzon tarihine ışık tutacağını düşünüyoruz. Bu tür kitapları, aslında üniversiteler, valilikler, belediyeler tercüme ettirmeli. Özellikle de üniversiteler.

 

Foleya Mountain’de kalacak!

foleya.jpg

Türkiye A milli futbol takımının teknik patronu Şenol Güneş, son dönemlerde memleketi Trabzon’a geldiğinde Tonya Erikbeli Yaylası yakınlarındaki  Foleya Mountain tatil köyünde kalır. Güneş İstanbul’a döndüğünde de yakın arkadaş ve dostlarına tesislerin dinlenmek için ideal mekan olduğunu söyler. Şenol Güneş’in yakında eşi ile birlikte tekrar memleketine gelip Foleya Mountain tesislerinde kalacağını duyduk. Foleya Mountain, gerçekten dinlenilecek bir tesis…

 

Yasin Aydın-Dündar Ayyıldız!

yasin-aydin-1.jpg

AKP Ortahisar İlçe Başkanlığına Yasin Aydın veyayasin-aydin-2.jpg Dündar Ayyıldaz’dan birinin atanacağı kesinleşti gibi. Ankara’dan gelen haberlere bakılırsa, Aydın ve Ayyıldız’ın isimleri öne çıkmış. AKP kurmaylarından bir isim, ‘Genel merkez kimi aday gösterir bilemeyiz. Aday kim gösterilirse gösterilsin, gidip oyumuzu kullanacağız’ dedi. 

Öte yandan Ortahisar ilçe başkanını belirlemek için parti genel merkezinde görüşmelerin devam ettiği bildirildi.

 

batum.jpgBatum’da hayat durmuş!

Gürcistan’ın Acara Özerk bölgesinin başkenti Batum’da son yıllarda sayısız yıldızlı otel ve eğlence yerleri yapıldı. Batum, tam bir turizm kenti oldu. Gürcistan hükümeti Pandemi nedeniyle sınır kapılarını kapattı ve Batum’daki otellerin ve kumarhanelerin hemen hepsi kapılarına kilit vurdu. Tesislerin kapalı olması nedeniyle binlerce kişi işsiz kaldı. Ayrıca, Batum ile Gürcistan’ın diğer kentleri arasında da ulaşım neredeyse kesildi. Batum’dan Tiflis’e girecek veya Tiflis’ten Batum’a gelecek olanlar ancak taksilerle seyahat edebiliyorlar. Bu arada Pandemi nedeniyle, uzun bir süredir Türkiye’den Gürcistan’a, Gürcistan’dan da Türkiye’ye yolcu geçişinin durduğu, TIR geçişlerinin ise devam ettiği bildirildi.

 

Fatih Parkı ‘1’ numara!

fatih-parki.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin TRABİTAŞ adlı şirketinin işlettiği Fatih Parkı, günün her saatinde kalabalık. Trabzon kent merkezindeki Atatürk Alanının içindeki Meydan parkının yerini alan Fatih Parkı, kadın-erkek toplumun hemen herkesimin uğrak yeri oldu. Günün belirli saatlerinde Fatih Parkına uğradığını söyleyen Yaşar Sert, ‘Fatih Parkı, botanik parka benzemiş. Çam ağaçlarının altında günde iki saat kitap okuyorum. Emekliler bir başka masada 1.25 kuruşa çaylarını içiyor ve sohbet ediyorlar. Fatih Parkı, kent meydanına renk katkı’ dedi.

 

Varlıbaş AVM özel hastane olabilir!

varlibas.jpg

Ortahisar’daki Varlıbaş AVM’nin kapanacağı ve AVM’nin yerine özel bir hastane yapılacağı ileri sürülüyor. Varlıbaş AVM’deki işyerlerinin tamamına yakınının bankalar tarafından hacizli olduğunu söyleyen bir emlakçı, ‘Varlıbaş AVM pandemi nedeniyle sıkıntılı günler geçiriyor. AVM’deki işyerlerinin bankalar tarafından satışa çıkarıldığını gazetelerde okuduk. Satılır mı satılmaz mı bilemiyoruz. Varlıbaş kapanırsa, orada mükemmel bir hastane olabilir’ dedi.

Öte yandan Varlıbaş AVM’nin patronu Süleyman Varlıbaş’ın, AVM’yi elden çıkarıp çıkarmayacağı öğrenilemedi.

 

Uzun Sokak’taki eski Adliye Binası!

uzunsokaktaki.jpg

Ortahisar Uzun Sokak’ta Adliye ve daha sonra Kaymakamlık binası olarak kullanılan yapı Kültür ve Turizm Müdürlüğüne devredilmişti. Kültür ve Turizm Müdürlüğü de Ortahisar’daki eski valilik binasından bu binaya taşınmıştı. Uzun Sokak’taki tarihi binanın zemin katları boş olarak bekletiliyor. Yıllar önce Sağlık müzesi ve daha sonra Adliye’nin deposu ve birimi olarak kullanılan zemin katın, işyeri olarak kiraya verilmesi öneriliyor. Zemin katın, Uzun Sokağa geniş bir cephesi olduğunu belirten çevre esnafı, ‘Zemin katı bugün aylık en az 80-100 bin liraya kiraya verilir. Kültür ve Turizm Müdürlüğü de buradan elde ettiği geliri farklı alanlarda kullanabilir’ diyorlar.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar