HÜCUM FELSEFESİ EKSİK

Süper ligde liderlik için yarışan takımların müsabakalarını izlerken şahit olduğumuz garabetler insanı futboldan soğutuyor.Bu açıdan bakıldığında Trabzonspor’un bu yarışta işi çok daha zor görünüyor. Trabzonspor Ege ekibi Göztepe karşısında müsabakaya oyunu domine ederek başladı.Hücum aksiyonlarının içinde Djaniny görünse de gol vuruşu hayata daha canlı bakan Ekuban’ın ayağından geldi. Trabzonspor oyunu geniş alana ve zamana iyi yayınca rakiplerini daha kolay çözüyor.

İlk yarının genelinde Trabzonspor Göztepe’ye oranla oyunda daha arzulu olan taraftı, bordo mavili ekibin pas trafiği sarı kırmızılı ekibe göre daha akışkan ve isabetliydi. İlginçtir, Djaniny rakip hücum ederken kaleye doğru açıyla gitmiyor. Topun altına girmek türünden bir öngörüsü olmadığından da net gol pozisyonlarını heba ediyor.

Trabzonspor’da diğer futbolcular elinden gelen gayreti gösterdiler. Abdulkadir sınırlı alanda sorumlu oyun anlayışıyla oynadığında çok daha verimli oluyor, takımına pozitif katkı yapıyor.İkinci yarıda Nwakaeme ile iki kritik gol vuruşu denedi, çok net bir gol pozisyonu harcadılar. Hakeza Ekuban’la benzer bir pozisyon daha heba oldu.

Benim anlayamadığım Trabzonspor hücuma kalktığında üçüncü bölgede rakibin üzerine gidip yeni bir aksiyon başlatacakken neden hemen frene bastığıdır. Belli ki, ciddi bir hücum felsefesine sahip olmadıklarından profesyonel bir müsabakayı vites düşürüp bir halı saha oyununa çeviriyorlar.Bu düzeyde oyun oynayan bir takım karşısında skoru koparamazsanız son düdüğe kadar rakibin aklında karpuz kabuğu dolanıp durur.

Müsabakanın son bölümünde Göztepe’nin beraberlik arayışları vardı ama Trabzonspor defansı iyi blokajla buna fırsat vermedi.Kabul etmek gerekir ki, Abdullah Avcı’nın teknik direktörlüğünde takım iyi analiz edilmiş. Zaafları tahkim edilmiş ve kadro gücü oranında daha rasyonel bir futbol oynamaya çalışıyor.Ve aldığı saha sonuçlarıyla da ileriye dönük kredisini arttırıyor.Bu açıdan Göztepe karşısında alınan 1-0’lık galibiyet Trabzonspor için çok önemliydi.Ama takımın hücum planlarını kişisel teşebbüslere bağlamak yerine kollektif bir anlayışla yeniden kurgulamak ve defans, orta saha, hücum hattının bütünlüğü üzerine biraz daha kafa yormalıdır.İçinde bulundukları menfi şartlarda iyi iş çıkardıkları için teknik heyeti ve futbolcuları tebrik etmek gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar