Ali Osman Aktaş

Ali Osman Aktaş

HÜCUMA ÇIKARKEN!

Maceraya aramaya gerek.
İstatistikler de bunu doğruluyor zaten. Taraftar istemiyor ya da bir kısım medya beğenmiyor diyerek o en gerideki Majid ile Hüseyin ikilisini mecbur kalmadıkça ya da ikisinden biri sakatlanmadıkça bozmaya gerek yok. 
    Sezon başından beri bu ikilinin birlikte oynadıkları 6 maçta sadece 2 beraberlik yaşanmış. Ama Hüseyin’in oynamadığı 5 maçta da Trabzonspor kazanamamış. İşte bunun nedeni geçen seneden beri bu ikilinin Trabzonspor’u sırtlayıp taşımasındandır. Birbirlerini ezberlediler, tanıyorlar.
   Biz hep puan kaybettiğimiz maçlarda sorunun, orta sahadaki o 150-200 metrekarelik alanda oluşan boşluğun, sağlam, sert hem ileriye hem de geriye koşabilecek, aynı zamanda da top yapabilecek Onazi gibi bir futbolcunun olmayışından kaynaklandığını düşündük. 
Gençlerbirliği, Getafe ve Sivasspor maçlarında da bunu gördük. 
Ya da gördüğümüzü sandık.
   Ama sorun başka yerdeymiş. Sağ açık ile savunma arasında bir ölü bölge varmış. O bölge Parreira’nın devamlı ileri çıkışlarında ve geriye dönüşlerinde aksayan ama oyun içerisinde pek de görülemeyen bir boşluk.  
  Ünal Karaman bunu fark etmiş, görmüş. Sivas maçı dâhil son karşılaşmalarda yediğimiz gollerin ekserisi bu kanattan başlamış ya da sonuçlanmış ataklarla oluşmuş. 
  Son Beşiktaş maçında oraya Kamil Ahmet’i koyarak hem Parreira’ya tandem oluşturdu hem de ilk karşılayıcı olarak onun görevini rahatlattı. Böylece orta sahada Sosa ile Obi Mikel’in daha fazla efor kaybını da önlemiş oldu. Bu da takımın tüm enerjisini pozitif yönde kullanmaya sevk etti. 
   Orta sahanın göbeğinde Sosa ve Obi Mikel gibi iki futbol virtözünün yanında Abdülkadir Parmak daha bir başka oynamaya başladı. Modric benzeri futboluyla sahada pek görülmüyor gibi ama en ağır işlerden birini yapıyor. Rakibinin hücum alanını kapattığı gibi orta alanda da kilitlenen pas trafiğini çözüyor. 
   Bizler ise o bölgeye kenardan gelerek hem orta sahada mücadele edecek hem de üçüncü bölge ile ikinci bölge arasında oluşacak alan genişliğini daraltabilecek bir futbolcu olarak Doğan Erdoğan’ı düşündüğümüz yerde Ünal Karaman Ekuban’ın yerine oraya ilk on bir futbolcusu olarak Kamil Ahmet’i koyarak bir taşla iki kuş vurmuş gibi oldu.
   Hem Parreira’nın önünde ilk karşılayıcı oldu hem de Sosa ile Obi Mikel’in sağ kanadında rakipten seken, dönen topları toplayarak topun takımımızla birlikte atağa kalkmasına zemin hazırladı.
   Umarım Kamil Ahmet, Basel maçı ve bundan sonraki maçlarda da Beşiktaş maçında olduğu gibi aynı istikrarını sürdürebilir.
  Obi Mikel, o eski Mikel gibi oynamaya başladı. Şanssız başlangıçlar yaşadı. Ve gerçekten altından kalkabilmenin çok zor olduğu bir psikoloijik baskı da yedi. Üç maçta direk kendisinin sebep olduğu üç gol yedi Trabzonspor. Ama profesyonel desteğin yanında Trabzonsporlu taraftarların amatör futbol sevgisi onu yeniden hayata döndürdü.
Bu güzel aile ve futbol ortamından Sturridge de en kısa zamanda fazlasıyla faydalanacaktır.
   Basel’in Krasnodar ile oynadığı gruptaki ilk maçta Basel’in attığı 3 gol,  Krasnodar’ın ileriye çıkarken Basel’in yaptığı pres sonucu kaptırdığı toplarla oldu. Trabzonspor’un da yediği gollerin yüzde sekseni de bu tür ileriye çıkarken defansta ya da orta sahada kaptırdığı toplarla oluyor.
   Buna bir çözüm üretmek gerek. Çünkü bu tür topları Kaptan Sosa çok kaptırıyor ve top onun ayağındayken herkesin yönü atak tarafında olduğu için defansta toparlanmak zor oluyor.
   Basel de işte bu tür fırsatları çok iyi beceriyor. Ve bu yüzden Sosa’nın bu tür hata yapmasını ısrarla bekleyecekler. 
  Basel iyi takım ama İsviçre takımları da tıpkı Belçika, Avusturya ayarındaki takımlar gibi olup futbol mantaliteleri ve performansları belli. 
O yüzden bu gibi takımlar genelde set hücumuyla değil de daha çok uyguladıkları pres ve markajla rakibin yaptığı hatalardan beslenen takımlar.
   Ünal Karaman bu maçta bu hatayı en aza indirir ise ve de Beşiktaş maçındaki gibi Kamil Ahmet’e yine aynı bölgede görev ve sorumluluk verirse ki baskıyı hep orta sahada tutturabilirse bu maçı alamamak elde değil.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.