Hukukta yeni  bir başlangıç

Hukukta yeni bir başlangıç

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, birinci paketi yorumladı…Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin ilk paketi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında belirlenen amaç ve hedefler doğrultusunda düzenlemeler içeren Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, yeni yasanın içeriği ile ilgili olarak bilgi verirken, “TBMM Genel Kurulu'nda Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin hükümler içeren kanun teklifimiz kabul edilerek yürürlüğe girmiştir” dedi.

KÖKLÜ VE ESASLI DEĞİŞİKLİK

Yargı reformu 1. paketi olarak kabul edilen kanun hükümlerine göre; Avukatlara yeşil pasaport hakkı verilmesi, hukuk mesleklerine giriş sınavı getirilmesi, soruşturma ve kovuşturma aşamalarında tutukluluk sürelerinin kısaltılması, ifade özgürlüğü alanının genişletilmesi, bazı suçlarda kovuşturmanın ertelenmesi, seri ve basit yargılama usulü getirilerek yargılama sürelerinin kısaltılması gibi yeni müesseseler getirilmesi hukuk sisteminde köklü ve esaslı değişiklikler olduğunu vurgulayan Salih Cora, “Hukukta yeni bir başlangıç olacağına inandığımız bu düzenlemelerin adalet sistemimize, milletimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.