‘Hükümet fındığın arkasında değil‘

‘Hükümet fındığın arkasında değil‘

CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, hükümetin fındığın arkasında durmadığını, gelecek yıl desteğin kaldırıldığını söyledi.

Hükümetin fındığın arkasında durmadığını, bu yüzden fiyatın 1.7 YTL’ye kadar düştüğünü öne süren CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, çayda büyük bir kaçak olduğunu, 50 bin ton ile 70 bin ton arasında tahmin edilen bir kaçağa karşı ciddi bir mücadele yapılmadığını savundu. Hamzaçebi, gelecek yıl doğrudan gelir desteğinin kaldırıldığını belirtti.

TBMM’de görüşmeleri sürdürülen 2009 bütçesinin tarım bölümünde partisinin görüşlerini anlatan Hamzaçebi, gelecek yıl verilmesi öngörülen desteklerin bu yılın altında kaldığına dikkat çekti.

2002 yılı tarımsal desteklerinin milli gelire oranı 0,53 olduğunu, 2009 yılının oranı 0,49’a düştüğünü belirten Hamzaçebi, “Doğrudan gelir desteği önümüzdeki yıl yok. 2008 yılında 1,1 milyar YTL’lik bir doğrudan gelir desteği ödemesi söz konusu, 2009 yılı ödemesi 0. Peki bunun yerine ne koyuldu” diye sordu.

Hamzaçebi, 2004 yılında fındıkta bir don afeti meydana geldiğini anımsattı,bu felaketten kaynaklanan 202 milyon YTL’lik ödemenin unutturulmaya çalışıldığını savundu. Fındıkta fiyatların sürekli düştüğünü anımsatan Hamzaçebi şöyle dedi:

“ Fındık fiyatının açıklandığı gün, 4 YTL olarak açıklandığı gün Karadeniz’de fındık fiyatı 2,4-2,5 YTL’den 2,2 YTL’ye düştü. Yani Hükümet öyle bir fiyat açıklıyor ki fiyatı açıkladığı gün piyasadaki fiyata göre yüksek bir fiyat açıkladığı halde piyasada fiyat düşüyor. Demek ki fiyatın arkasında Hükümet yeterince kuvvetli durmuyor. Bugün  1,7-1,8 YTL’den fındık satılmaktadır.

Hükûmet fındığı bilmiyor, fındığı bilen kadrolar Hükûmette maalesef yok.”

Akif Hamzaçebi, çayda büyük bir kaçak bulunduğunu, 50 bin ton ile 70 bin ton arasında tahmin edilen bir kaçağın en önemli sorun oluşturduğunu söyledi. Kaçak çayla mücadele konusunda hükümetin tutarlı bir tavır sergilemediğini iddia etti. AKP Milletvekili Ali Bayramoğlu’nun Çay Konseyi içinde bulunma sının yanlış olduğunu savundu.

partinizin bir milletvekilinin etkisi olmuş mudur?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.