Hükümetin en başarılı bakanı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon’da CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için ‘sen bittin’ ifadesini kullanmıştı. Soylu’nun bu sözlerine Kılıçdaroğlu ve CHP kurmayları tepki göstermişti.
Siyasilerin birbirlerine karşı söylemleri zaman zaman aşırıya kaçabiliyor. Soylu’nun Kılıçdaroğlu’na ‘sen bittin’ söylemi, aslında siyasi olarak bittin anlamındaydı. Soylu’nun bu söyleminden sonra, muhalefet eleştiri bombardımanına başladı. Eski defterleri karıştırır oldu.
Süleyman Soylu, en kritik bakanlık olan İçişleri Bakanlığını gerçekten iyi yapıyor. Soylu döneminde, teröre ve teröristlere büyük darbe vuruldu. Asayiş olayları en asgari düzeye indi. İnsanlar artık sokakta rahat gezer oldu. Soylu, kadrosunu da iyi kurdu. Kadronu iyi kurarsan ve iyi yönetirsen başarı kaçınılmaz olur.
2019 yılında Başkanlık seçimi var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başkan adayı. Erdoğan, başkan seçilirse parti genel başkanlığı için Süleyman Soylu, Berat Albayrak ve birkaç isim daha potansiyel genel başkan adayı!
Adaylar arasında en deneyimlisi ve merkez sağı toparlayıcı isim olarak Süleyman Soylu görülüyor.
Trabzon’daki muhtarların İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya destek vermelerini, CHP yöneticilerinden biri farklı yorumladı ve ‘Muhtarlar; illerde valiliğe, ilçelerde Kaymakamlara, dolayısıyla İçişleri Bakanlığına bağlıdırlar. Muhtarlar görevlerini gereği gibi yapmadıkları görülürse, uyarılırlar, uyarılara rağmen ısrar eden muhtar il veya ilçe idare kurulu tarafından görevden alınır. Ayrıca, İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin raporu doğrultusundan da görevden alınabilirler. Muhtarların topyekün Soylu’ya destek vermelerini bu açıdan değerlendirir misiniz’ dedi.
Muhtarların hiçbirinin, görevden alınırız, korkusuyla İçişleri Bakanına destek verdiklerini sanmıyoruz. Trabzon’daki muhtarların Soylu’ya; Trabzonlu ve Trabzon vekili olması, bakanlıktaki başarısı ve de siyasi görüş olarak kendilerine yakın görmelerinden destek verdiklerini düşünüyoruz.
Soylu’nun Kılıçdaroğlu’na yönelik söylemi mafyatik değil siyasi bir söylemdir. Bu söylemi öne çıkararak Soylu’nun başarısını yok sayamayız. Soylu, AKP hükümetlerinin en başarılı İçişleri Bakanıdır.  
Hasan Kurt

***********

Ali Türen Öztürk kimi destekliyor?

ali-türen-öztürk-001.jpg

Dün akşam saatlerinde CHP Trabzon teşkilatının önemli isimlerinden Akçakale eski belediye başkanlarından ve milletvekili adaylarından Ali Türen Öztürk aradı ve şöyle dedi;
‘Erhan’ı aradım, telefonuma bakmadı. Güzide il başkan adayı imiş ve bende Güzide’yi destekliyorum, diye yazmış. Benden ne Güzide ne de bir başkası destek istemedi. Ayrıca Güzide Uzun’u desteklemem de söz konusu değil. Ben birlikten, ortak adaydan yanayım’.
Güzide Uzun’un il başkan adayı olması, Ortahisar ilçe seçimi ile bağlantılı. Ortahisar’da Celal Akaç kaybedince Güzide Uzun aday oldu. Ancak, Ortahisar delegelerinin yarısından fazlası bağımsız. Güzide Uzun, Ortahisar’da beklediğini desteği bulamayabilir.

Şoförlerin yarışı!

şoförlerin-(2).jpgşoförlerin-(1).jpg

Trabzon Şoför ve Otomobilciler Odası başkanlığını ve yönetimini ele geçirmek için adaylar kıyasıya bir yarış içinde. Adayların hepsinin ilk sözü, şoförlere hizmet, şoförlerin hakkını, hukukunu korumak!  
Bu tür meslek odalarında hak, hukuk koruma yanında bir de işin ekonomik yanı var. Bu yarış, çoğu meslek odasında olduğu gibi hak, hukuk arama, hizmet etmenin yanısıra kasadaki parayı da kontrol etmek gibi bir şey!
Gazete olarak bu yarışta, şu veya bu aday kazansın diye bir çabamız yok. Şoför esnafı kimi istiyorsa o kazansın!

Kim müdahale etmişse yanlış yaptı!

iletisim_f0fc4.jpg

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti, birkaç ay önce DOKA’ya müracaat ederek, girişimcilik ve veb yayıncılık üzerine bir proje yürütmek istediğini bildirdi. DOKA; TGC’nin başvurusunu olumlu buldu. KOSGEB’de girişimcilik konusunda destek verdi. Ardından, proje ihale edildi. TĞC yönetim kurulu üyesi Osman Şişko’nun söylediğine göre işi Ankara’dan İntada adlı bir firma 6 bin 500 liraya aldı. İhale şartnamesinde, veb yayıncılık üzerine kurs verecek olan konuşmacılardan Basın Yayın mezunu, Üniversitede ders verme, internet gazeteciliği yapma ve en az 20 yıllık gazeteci olmaları yer aldı. DOKA, Trabzon’da Murat Taşkın ve Ahmet Şefik’in bu şartlara haiz olduğunu belirledi ve ihaleyi alan firmaya bildirdi. Ahmet Şefik’te karar kılındı. DOKA onayladı. Birkaç aylık güvenlik soruşturmasından sonra projeye start verildi.
Projenin 1. bölümündeki girişimciliği Ankara’dan gelen bir uzman verdi. 2. bölüm ise DOKA’nın Trabzon’daki yetkilisi Onur Adıyaman’ın TGC’ye gönderdiği, ‘Ödenek yetmediği için 2. bölüm bilahare yapılacaktır’ yazısı ile iptal edildi.
Projenin bedeli, 6 bin 500 lira. Bu parayı da Ankara’daki bir firma alıyor. 1. Bölümde 4 gün seminer veren uzman kaç lira aldı bilmiyoruz, Ahmet Şefik Ankara’daki firmaya eğitimcilik bedeli olarak 4 gün için 400 lira önerdi.
Gazetecilerin bilgi ve becerilini artırıcı ve eğitici 6.5 bin liralık bir projenin ikinci bölümü neden, niçin iptal edilir?
Bunun nedeni bize göre açık ve net!
TGC’de bir dönem de başkanlık yapan Ahmet Şefik’in, eğitici olarak görev almasıdır.
Ahmet Şefik için, Ankara’ya birileri bir şeyler fısıldamıştır. Muhaliftir, odur, budur, diye…
Projenin ikinci bölümü iptal edildi de ne oldu?
TGC; bu sefer Ahmet Şefik, Erhan Esaspehlivan ve Tanju Akıncıoğlu’nu görevlendirdi.
Trabzon’da bazı arkadaşlar maalesef hırslarını dizginleyemiyor, kinlerinin esiri oluyor. Olan da Trabzon’a oluyor…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar