Hükümette revizyon olur mu?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sürpriz bir şekilde istifa etmesi, hükümette revizyon yapılacağı iddialarını gündeme getirdi. Hükümette en son değişen bakan Trabzonlu Mehmet Cahit Turan’dı. Turhan, görevinden ayrıldı yerine bir başka Trabzonlu İsmail Karaosmanoğlu getirildi. Cahit Turhan, neden niçin görevinden ayrıldı veya görevden alındı, net bilinmiyor.

Mehmet Cahit Turhan, bakanlıktan ayrıldıktan sonra memleketi Trabzon’un Kavala köyündeki evinde istirahata çekildi. Bir ara Covid testi pozitif çıktı. Tedavi için Ankara’ya gitti. Trabzon’a döndü mü dönmedi mi bilmiyoruz. Bildiğimiz Kavala köyünde, bir külliye yaptırdığı. Bir de yarım kalan Çimenli-Yalıncak-Kavala-Zafonos-Değirmendere yolunun yapımı…

Berat Albayrak, hükümetin ve partinin en güçlü ismi idi... Ki hala öyledir. Albayrak, Hazine ve Maliye Bakanlığından önce Enerji Bakanı idi. Pandemi süreci, dünyada gelişen olaylar ve ABD’deki seçimler, her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de ekonomik olarak büyük tahribat yaptı. Ekonominin durma noktasına gelmesi dövizin Türk lirası karşısında yükselişiyle zor günler geçiren hükümet, önce Merkez Bankası başkanını değiştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomik danışmanlarından maliyeci ve eski bakanlardan Naci Ağbal, Merkez Bankası başkanlığına getirildi. Ağbal’ın Merkez Bankası başkanlığına gelmesi ve Cumhurbaşkanı Külliyesinde yapılan ekonomik durum değerlendirmesi sonrasında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Instragam hesabı üzerinde istifa ettiğini açıkladı.

Albayrak’ın istifası sonrası, para piyasaları hareketlendi, dolar Türk lirası karşısında yüzde 5 değer kaybetti. Bu kayıp devam eder mi yoksa yeniden yükselişe geçer mi, belli değil.

Ünlü ekonomist merhum Necmettin Erbakan’ın danışmanı Prof.Dr. Osman Altuğ, Türk lirasının değerini koruması veya değerlenmesi için üretimin şart olduğunu söyler… Ki, bize göre de doğru bir tespittir. Ekonominin rayına girmesi için üretim şarttır. Diğer yandan, ABD’de Trump’un seçimi kaybetmesi de doların tahtını azda olsa sarstı. Doların Türkiye’de Türk lirası karşısında değer kaybetmesinin bir nedeninin de, Türkiye’ye son haftalarda dışarıdan döviz akışı olduğu iddiaları da gündeme getiriliyor.

Naci Ağbal ve Berat Albayrak’ın yerine atanacak deneyimli bir ismin, para politikasını rayına oturtacağını tahmin ediyoruz. Bu raya oturma doların yükselmeyeceği anlamı taşımaz. Dolar belki yükselir ama piyasalar da az da olsa hareketlenir.

Berat Albayrak, Trabzon için önemli bir isimdi. Trabzonspor’a verdiği destek unutulmaz. Uçuruma giden bir kulübü uçurumun kenarından almıştır. Bunu da bir kenara not edelim.

Berat Albayrak’ın ardından hükümette değişiklik olur mu? Ankara’da konuşulanlara bakılırsa üç dört bakan daha değişecekmiş. Bize göre de Cumhurbaşkanı hükümette bir revizyona gidecek gibi. Bu tür revizyonlar yeni bir başlangıç sayılsa da, başlangıçta hafiften bir rahatlama olsa da uygulanan politikalar değişmediği sürece sonuç alınması zor gibi.

 

Hasan KURT

Şarkta Seyahatler  ve Sunguroğlu!

sarkta-seyahatler.jpg

Neredeyse iki yıllık zor bir çalışmanın sonunda beklenen kitap baskıdan çıkarak satışa sunuldu. Cinius Yayınlarının emeğiyle ilk baskısı yapılan eserin içeriği hakkında kısa bilgi:

1836-38 ve 1843-44 yıllarında Güney Rusya’da araştırmalar yapan Prof. Dr. Karl Koch, Güney Rusya’ya ek olarak Anadolu, Hazar Denizi ve Kafkas Dağları’nı da ziyaret ettiği ikinci gezisindeki çalışmalarını 3 Cilt olarak; 1843 ve 1844 yıllarında; “Şarkta Seyahatler” adlı eserinde yayımladı. II. Cilt olan bu eserin içeriği Trabzon, Rize, Artvin, Erzurum, Muş, Malazgirt, Kars ve Gümrü arasındaki vadileri, dağları, şehirleri, kasaba ve köyleri kapsamaktadır. Prof.Dr. Koch arkada bıraktığı bu eserle sadece bir seyyahın hatıralarını değil, ülkemizin 19. Yüzyılda içinde bulunduğu siyasi, idari, iktisadi, sosyal ve kültürel yapısını da işleyerek arkada kaynak bir eser bırakmıştır.

Çeviri: Mehmet Nuri Sunguroğlu. Pratik Alman dili edebiyatı.

 

*******************

 

10 Kasım 1938’in gazeteleri

Bugün 10 Kasım 2020… Büyük önder, Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ebediyete intikal edişinin 82. yıldönümü. Uğur Özkurt, sosyal medyada Atatürk’ün vefat ettiği günün ertesinde Ankara ve İstanbul’da yayınlanan gazetelerin kupürlerini paylaştı. Bizde bu kupürleri köşemize aldık. Teşekkürler Uğur Özkurt…

10-kasim-1.jpg10-kasim-2.jpg10-kasim-3.jpg10-kasim-4.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar