Hurma Dağıttı!

                                                      Hurma Dağıttı!
 
   eb4540af-f2a7-459f-82f2-626915568f97-002.jpgTrabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, trafik haftası nedeniyle jandarma ve polis trafik ekipleriyle birlikte araç sürücülerine hurma dağıttı. Vali İsmail Ustaoğlu’nun, sürücülere hurma dağıtması farklı yorumlara neden oldu.  Ustaoğlu’nun araç sürücülerine lokum, çiçek yerine hurma vermesini kimileri mesaj olarak nitelendirdi. Vali beyin hurma dağıtması mesaj mı değil mi bilemiyoruz,  bize göre Vali bey, hurma yerine sürücülere maske dağıtsaydı daha isabetli iş yapmış olurdu.
                                             
Doktorunuz diyor ki;
   Sıtma: Sivrisineklerin hasta insanlardan aldıkları parazitleri sağlam insanlara taşımasıyla oluşur. Sivrisinekler tarafından sağlam insana verilen parazitler karaciğer hücrelerine yerleşir. Karaciğerdeki üremesini tamamladıktan sonra kana dökülen parazitlerin her biri, bir kan hücresine (alyuvar) girer. Bu parazitler bir zaman sonra alyuvarları çatlatarak tekrar kana dökülürler. Hastanın sıtmaya özgü yakınmaları (sıtma nöbeti) bu dönemde görülür. Parazit türüne göre üç veya dört günde bir tekrarlayan sıtma nöbetleri üç evreden oluşur:
1-Titreme(yarım ile iki saat kadar sürer) 2-Yüksek Ateş(iki ile yedi saat kadar sürer) 3-Terleme(iki ile dört saat kadar sürer).
Sıtmadan korunma ve hastalığın kontrol altına alınmasında başlıca iki yol bilinmektedir:
1-Sivrisinekleri yok etmek.
2-Sıtma paraziti taşıyan insanları bulup tedavi etmek. (Dr. Kemal Küçükali)
 
                                           ****************************
09314859-c9c1-4803-b26d-7769d7888fb9.jpg   Süleymaniye Kütüphanesi’nde 1952-1969 arasındaki 17 yıllık görevim sırasında gözden geçirdiğim on binlerce kitabın içinde millî geçmişin hatırlandığına dair bir esere rastlamadım ama “Eshâb-ı Bedr” adıyla yazılmış, Bedir savaşındaki Arapları birer birer adıyla, künyesiyle kaydeden pek çok eser gördüm. Tabiî, hiçbirisi zamanında tespit edilmemiş, hepsi savaştan çok uzun süre sonra kaleme alınmış olan bu isimlerin hemen hepsi uydurma ve yakıştırma idi. Fakat Türkler bunlara hakikat diye bakıyor, buna karşılık kendi geçmişini anmıyor, kendisini hesaba katmıyor, kavm-ı necib-i Arab’ın mefâhirini bütün yalan dolanlarıyla kabul ediyordu.

Hâlid bin Velid, Târık bin Ziyâd büyük kumandan diye göklere çıkarıldığı halde onları emir eri diye bile kullanmayacak olan Çağrı Beğ, Afşın Beğ, Oruç Reis unutulmuştu.

Hüseyin Nihâl Atsız | Ötüken, 9 Ağustos 1971,

                                      Kaymaklı’daki o manastır!
 
   Türkiye’nin sayılı turist rehberlerinden biri olan güneydoğu gazisi Metin Yılmaz, Trabzon’un Kaymaklı Mahallesi’ndeki manastır ile ilgili detaylı bilgi verdi.
İşte Metin Yılmaz’ın Kaymaklı’daki talan edilen manastır ile ilgili söyledikleri:
“St. Kurtarıcı Manastırı, Trabzon’un Kaymaklı çeyreğinde yıkık bir Ermeni Apostolik Manastırı, Kaymaklı Manastırı olarak bilinir, adlandırılır. Manastır 1424 yılında inşa edilmiş ve 21. Yüzyılın ilk yıllarına kadar kullanılmış.
62d15fa9-53e5-45d5-9c5f-9fce950388f2.jpg   Ne yazık ki manastır kompleksi yaygın bir şekilde yıkıldı ancak ana kilise tüm kompleksi ile karşılaştırdığımızda daha iyi durumda. Kilisenin içindeki ayrıntılı fresklerdeki mavi rengin egemenliğini ilk fark ettiniz, freskler ve güzel sanat hakkında bilginiz varsa fresklerin 17. veya 18. yüzyıla ait olduğunu fark ettiniz. Kilisenin batı duvarı, Ermeni yerine Bizans tarzında son hükmü tasvir eden üç bölümde büyük bir freske sahiptir. Freskler ikinci ve onuncu fotoğraf arasında sayılı!
 1- En ilginç olan frescos st arasında Yahudi Tapınağına karşı küfür ettiği için mahkum edilen ve 36. yıl civarında taşlanarak öldürüldü. Stephen, Hıristiyanlıkta ilk şehit olarak tanınır.  
2- Bakire Evlilik ve İbrahim cennette tasvir edilir, kıyamet günü izliyor.
3- Hetoimasia veya Tahtın Hazırlanması, kıyamet günü temsili tipik bir parçası olan İsa Mesih’i gösteren boş sandalyedir.
4 -Bir başka ilginç fresk Musa’ya ait, boynuzlarından veya ışık ışınından kolayca tanınır.
5- Bazı kıyamet sahneleri de Hades’in köpeği Cerberus gibi canavarlar ve mitolojik yaratıklarla son yargıda tasvir edilir.
 6 -İsa Mesih'in Kudüs'e zafer girişi ve kalabalık onu karşılıyor. 
7-Meryem Ana’nın ölümü…

Önceki ve Sonraki Yazılar