Hüseyin Avni Aker kimdir?

Hüseyin Avni Aker kimdir?

Trabzon şehir stadının adı Hüseyin Avni Aker.

Hüseyin Avni Aker kimdir?

O stadın bulunduğu araziyi bağışlayan mı, stadı yapan mı? Yoksa Trabzon sporuna emeği geçen bir değer mi?

Tarihe, geçmişimize olan saygımız, merakımız ve hasletimizden olsa gerek, eline eski bir kitap, gazete, dergi geçiren, arşivinde eski bir eser bulan hemen bize koşar.

Dostlarımız, sevenlerimiz bize yalnız belge getirmez, atalarından, babalarından duyduklarını da anlatırlar.

Biz de bildiklerimizi bir yerlere not ederiz, yazarız.

Trabzon Belediye Meclis Üyesi İsmail Kemerkaya sabah saatlerinde gazeteye geldi.

Elinde ‘Yeniyol’ gazetelerinin 60- 70 yıl önceki nüshaları.

‘Yeniyol’ Cumhuriyet ilanı ile Trabzon’da kurulan ilk siyasi gazete.

Kurucusu ve başyazarı Bekir Süküti Kulaksızoğlu!

Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canaloğlu,  birkaç gün önce Trabzon şehir stadına ismi verilen Hüseyin Avni Aker’in ölüm yıldönümü nedeniyle bir anma toplantısı düzenledi. Hüseyin Avni Aker’in mezarı, Beşirli’de Merkez Bankası yanında eski adı Mavlavita olan bölgede!

Trabzon Şehir stadına Hüseyin Avni Aker’in adı neden verildi?

Çokları, stadın yerinin Hüseyin Avni Aker tarafından bağışlandığı için hocanın adının stada verildiğini sanır.

Hüseyin Avni Aker’in Trabzon kent merkezinde o kadar büyük arazisi yoktu.

İncirlikte bir evi vardı, o kadar!

Hocanın adının stada verilmesinin nedeni, Trabzon sporuna yaptığı katkı ve hizmetti!

Hüseyin Avni Aker, 24 Ağustos 1944 yılında 56 yaşında öldü.

Ölümünden bir gün sonra Yeniyol Gazetesi, l. sayfasını bir haber dışında Hüseyin Avni Aker’e ayırmıştı.

26 Ağustos 1944 tarihli Yeniyol Gazetesi’nde Hüseyin Avni Aker ile ilgili bir yazı bir de haberi köşemize aldık.

Hüseyin Avni Aker’i neden gündeme getirdim, diye sorulabilir.

Türkiye’deki bazı statların son dönemlerde isimleri değiştiriliyor.

Büyük firmalar, kulüplerin Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nden kiraladıkları statların adlarını değiştirmek için yüklü paralar veriyorlar.

Galatasaray, yeni stadının adı için Türk Telekom ile 40- 50 milyon dolara anlaştığı söyleniyor.

Yeni stada Ali Sami Yen’in değil A firmanın adı verilecek.

Trabzon Hüseyin Avni Aker için de benzer teklifler gelebilir.

Trabzonspor, bu durumda ne yapmalıdır?

Hüseyin Avni Aker’in ismi kesinlikle yaşatılmalıdır.

İkinci bir stat yapılırsa; o stada, salona yapanın, yaptıran firmanın adı verilebilir.

Para önemli! Ancak paradan daha da önemli şeyler de var!

Hüseyin Avniler gibi…

 

Hüseyin Avni’yi

kaybettik!

 

Yazan: Reşit Tarakçıoğlu

Öğretmen Hüseyin Avni’yi dün gömdük. O, Trabzon idadisini bitirdikten sonra ilköğretim öğretmenliğine heves etmiş, Akçaabat, Torul, Sürmene ve Trabzon da yıllarca öğretmen ve başöğretmen olarak çalışmıştı.

Geçen büyük dünya savaşında vatan cephelerinin birinden diğerine yedek subay olarak koşmuş, tam dört buçuk yıl uğraşmış, millî savaşta ise üst teğmen rütbesiyle düşmanı yere seren kahra­manların biriside o olmuştu. Böylece terbiyeci Hüseyin Avni, aynı zamanda iki defa gazi olarak sessiz, sedasız cepheden memleketine, Trabzon’a dönmüş, aramıza karışmıştı.

Fakat işsizdi. O zamanlar Trabzon erkek Öğretmen okulunda müdür bulunuyordum. Müessesenin beden terbiyesi öğretmenliğini kendisine teklif ettim. Memnunlukla kabul etmişti. Artık o tarihten yani 1924 den itibaren Hüseyin Avni Trabzon öğretmen okulunda, lisede, ortaokullarda beden terbiyesi öğretmeni, Trabzon spor kulüplerinde başkan, beden terbiyesi bölge asbaşkanı gibi spor işlerinde yapıcı, kurucu mücadeleci olarak usanmadan bıkmadan yıllarca çalışmıştır.

Trabzon’un bugünkü spor varlığı onun daima yanan ateşli ruhundan kudret almıştır.

Ben onunla Trabzon muallimler birliğinde, Türk ocağında beraber çalıştım. Memleketin karanlık günlerinde irşat heyetine girerek bir hayli köyü birlikte dolaştık. Yapılacak olan iş ne kadar çetin ve ne kadar tehlikeli olursa olsun, Hüseyin Avni’yi daima daha heyecanlı daha tedbirli ve daha fazlasını yapmaya hevesli gördüm.  O adeta güneş gibi daima enerji saçan, kaynayan, yanan,  ısıtan, aydınlatan bir nur, bir kudret şelalesi gibiydi.

Hüseyin Avni kalabalık bir ailenin reisiydi. Trabzon’un işgalinde baba evi yıkılmış, evsiz kalmıştı.

Millî mücadele savaşından döndükten sonra metruk mallardan emsal gibi kendisine bir ev verilmesini istedi.  Ev alamadı. Hâlbuki köşesinde oturup bir değil, bir hayli metruke evlerine konanlar vardı.

Bu hal kötüsüne gitmiş, canı sıkılmıştı. Kimseye bir şey demedi, sesini çıkarmadı. Dişinden tırnağından kesti, tatil aylarında babasından kalma toprağında rençperlik yaptı, biriktirmiş olduğu paracıklarla bugün çoluk çocuğunun oturduğu evi meydana getirdi.

Kimseye dertlerini açmayan bu faziletli memleket evladı her dertlinin derdine merhem olmaya çalışırdı.

Hüseyin Avni vatan işlerinde münakaşaya dayanamayan bir heyecan kaynağı kesilirdi haksızlığa dayanamazdı. Doğruluğunun meftunu idi. İşte bu yüksek vasıflarından dolayıdır ki Hüseyin Avni’yi genç ihtiyar herkes severdi. Yine bu yüksek meziyetlerinden dolayıdır ki her ölü ancak ailesi efradiyle birkaç dostunu ağlatabildiği halde Hüseyin Avni kadın, erkek, memur, esnaf, genç ve ihtiyar bütün şehir halkını hüngür hüngür ağlatmış, mezarıyla şehir arasını bir matem bayramı kalabalığı haline getirmiştir.

Hüseyin Avni vazifelerine dakikası dakikasına koşar, yolda pek hızlı yürürdü. Aramızdan ayrılışı da öyle oldu; hastalığı ile ölümü arasında bir hafta kadar zaman geçen bu nur 34 yıl karanlıktan sonra çarçabuk söndü.

 

ACI BİR KAYIP

 

Hüseyin Avni Aker’i Kaybettik!

 

Çok kısa süren bir hastalıktan sonra bütün Trabzonun çok sevdiği erkek ortaokul beden terbiyesi öğretmeni Hüseyin Avni Aker, 24 ü 25 e bağlıyan perşembe günü akşamı saat 22 de İn­cirlik mevkiindeki evinde gözlerini hayata kapamış ve bu kara haber daha gecenin karanlık saatlarinde çok sev­diği ve sevildiği Trabzon’a hemen yayılmıştır. Sabahın erken saatlerinden itibaren doğduğu, büyüdüğü ve 36 yıl hizmet ettiği Trabzon halkı merhumun evine koş­maya başlamıştır. Merhumun cenazesi saat 11,30 da bin­lerce hemşerisinin, öğretmen arkadaşlarının ve talebelerinin elleri üzerinde Ortahisar camiine götürülmüş ve na­mazı kılındıktan sonra Halkevi bandosu ve gönderilen çelenkler tabutun önünde olduğu halde merhumun va­siyeti üzerine defnedileceği Akçaabat yolu üzerindeki Mavlavita kabristanında hazırlanan ebedi istirahatgahına gömülmüştür ve gözyaşları arasında defnedilmiştir. Dini merasimden sonra en eski ve yakın arkadaşı Reşit Tarakçıoğlu tarafından merhu­mun hayatı hakkında çok hazin ve dinleyenleri ağla­tan bir hitabe söylenmiştir. Rahmetli Hüseyin Avni Aker, 1305 tarihinde Trabzon’da doğmuştur. 1324 de Akçaabat Rüştiye Muallimliğiyle maarif meslekine giren merhum; Torul, Sürmene rüş­tiye başmuallimliklerinde bulunduktan sonra Trabzon Sultanisi muallim mektebi, erkek orta ve lise beden ter­biyesi muallimliklerinde bü­yük bir aşk ve imanla 'bu' güne kadar çalışmıştır. Rahmetli şehrimizde muhtelif spor kulüpleri başkanlıklarında, beden terbiyesi bölge asbaşkanlığında memleket gençliğinin spor terbiyesine verimli hizmetler ifa etmiştir. Hüseyin Avni birinci dünya harbinde ve İstiklâl sa-vaşlarında teğmen ve üst teğmen olarak başlangıçtan so­na kadar yararlıklar göstererek çarpışmış ve İstiklâl madalyası ile taltif edilmiştir. Yeniyol bu kıymetli hocanın kaybından dolayı maarif ailesine, Trabzon gençli­ğine ve kederli ailesine en candan taziyetlerini beyan eder.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.