Hüseyin Hoca kimin yolunda!

huseyin-hoca.jpg  Aykırı yazılarıyla tanınan Ali Savaş, Trabzonspor teknik direktörü Hüseyin Çimşir üzerinde Özkan Sümer’in etkisi olduğunu belirten bir yazı yazdı. Savaş bu iddiasını Özkan Sümer ile Hüseyin Çimşir’in sık sık bir araya gelmesine bağladı. Geçenlerde Ali Kemal Yazıcı da, Hüseyin Çimşir’in Beşirli’de bir ofiste Özkan Sümer ile bir araya geldiğini söylemişti.  Hüseyin Çimşir’in Özkan Sümer ile bir araya gelmesini Savaş’ın ima ettiği gibi Çimşir’in Sümer’den taktik aldığı şeklinde yorumlamak bize göre çok ama çok yanlıştır. 
   Ali Savaş, yazısında, ‘Sivas maçında Trabzonspor’un uyguladığı şok presi gördünüz mü..? Özkan Sümer’in Türk futbolu ile Trabzonspor’ a kazandırdığı bir futbol taktik anlayışının kısa adıdır, şok pres. Sivas maçında şok presi gördük’ diyor.
Trabzonspor eski futbolcularından İskender Günen ise, farklı şeyler söylüyor, Trabzonspor’un kaliteli oyuncularla sonuca gittiğini belirtiyor. Trabzonspor Ali Savaş’ın söylediği gibi Sivas maçında preslik bir oyun ortaya koymadı. Klasik oyununu sergiledi. 
Hüseyin hocayı, futbolculuğunda çok eleştirdik. Bunun nedeni Hüseyin’den daha fazla şeyler beklememizdi. Hüseyin Çimşir’in Özkan Sümer ile sohbetini, Sümer’den taktik maktik aldı şeklinde yorumlamak ve pazarlamak yanlışın ötesinde Hüseyin’e zarar verir. 
 
Sabah erken saatlerde kulübe giden, araştıran, altyapı takımlarının bile maçları takip eden akşam geç saatlerde kulüpten ayrılan, Türk ve dünya futbolundaki gelişmeleri mercek altına alan Hüseyin Çimşir, bize göre istikrarlı ve başarılı bir grafik çizmektedir.
 

Bilgin Akaydın!

  bbbbbbb-001.jpgGeçen yıl Ekim Kasım aylarıydı. Kuzey Ekspres’in geleneksel kuruluş yıldönümü gecesi için kendisini aramıştım. Geceyi Boztepe’deki Radisson otelde yapmayı planlamıştım. İsmet Akaydın’ı aramıştım. İsmet ile geçmişte sohbetimiz olmuştu. Bana, ‘Bilgin’i ara’ demişti. Bilgin’e, olayı anlattım, Volkan Konak’ın sahne alacağını vs. söyledim.  ‘Ne demek abi, gerekeni yaparız’ demişti. Sonra, Volkan, yoğun programı nedeniyle gelemeyeceğini söyledi. Radisson’da yapacağımız etkinliği bir başka mekana aldık. 
 
Akaydın kardeşler, çekirdekten yetişme tekstilci idiler. Trabzon’dan İstanbul’a göçtükten sonra işleri büyüttüler. Tekstil, örmenin yanı sıra inşaat, enerji ve otelcilik sektöründe zirveye çıktılar. Bilgin Akaydın, bir süredir kanserle boğuşuyordu. Geçtiğimiz hafta ortasında vefat etti. İstanbul Beykoz’daki aile kabristanına defnedildi. Bilgin kardeşimize ALLAH’tan rahmet ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.
 Güneş’ten Volkan’a taktik!

gunesten.jpg  Trabzonspor ve Beşiktaş eski teknik direktörlerinden Milli takım hocası Şenol Güneş, Kadıköy’de oturur. Güneş gibi Kadıköy’de oturan bir başka isim de Sunay Akın’dır. Güneş ile Sunay Akın, gençlik yıllarından bugüne arkadaştılar. Sunay Akın’ın bir başka yakın dostu da Volkan Konak’tır. Üçlü önceki gün Kadıköy de, Sunay Akın’ın oyuncak müzesinde bir araya geldiler ve uzun uzadıya sohbet ettiler. Volkan, bu tür sohbetlerde esprili de olsa lafını esirgemez. Ancak sohbet ettiği isim Şenol Güneş olunca, Volkan dinlemede kalmış. Konak, sohbet fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaştı ve ‘hocamdan taktik alıyorum’ dedi. 

                                            ******************

   Arkadaşımın büfesinde yarım saat oturdum. Sigara satışları çığ gibi patlamış. Yarım saat içinde büfeden sigara alanların yüzde 70’i kadındı. Çok üzücü. 
(Cevat Kol)

                                                ***************

1920 – İslam yüceltme derneğinin bildirisi:
“Yunan ordusu halifenin ordusu sayılır.
Hiç de zararlı bir topluluk değildir.
Asıl kafası koparılacak mahlûkat Ankara’dadır.”

İskilipli Atıf Hoca, sadece cumhuriyete değil, 1908 devrimine de karşıdır. Mahmut Şevket Paşanın katli nedeniyle suçlanarak Sinop’a sürülmüştür. Sonra, Kuvvayı Milliye karşıtıdır. Teali İslam Cemiyeti’nin kurucusu ve yöneticisidir.
Teali İslam Cemiyeti Milli Mücadele’ye ve Mustafa Kemal’e kesin olarak karşıdır. İslamcılığı, Batı ile sentezleyen bakış açılarına göre, İngilizler ve Yunanlılar iyidir. Çünkü onların galibiyetlerinin arkasında Kuvvayı Milliye gibi “cahilce bir cesaret” değil uygarlık zekâsı vardır. En önemli ihtiyaçları ise İslamiyetle o “dehayı” birleştirmektir, hatta bu bir ödevdir.”
   Bugün onun mağduriyet makamına oturtulmaya çalışılmasının nedenini daha iyi anlatabilmek için İskilipli Atıf Efendinin Teali İslam Cemiyeti Başkanı (Reisi Evvel) olarak yayınladığı bildiriden birkaç satır aktaralım:
Mustafa Kemal ve Kuvvayı Milliye maskaraları Yunan askerlerinin önünden kaçıyor. Zavallı saf ve gafil halktan topladıkları askerlere ‘siz burada onlarla savaşın, biz de arkalarını çevirelim’ diyerek sıvışıyorlar. Yazık ki halkımız Talât, Enver, Cemal, Mustafa Kemal gibi beş on eşkıyanın vücudunu ortadan kaldırmak için gereken fedakarlığı yapmıyor. İngilizleri kızdırdınız, üzerimize Yunanlıları musallat ettiler. Şimdi usulca oturup yenilginin sonuçlarına katlanmak yerine Yunanlılarla harbe tutuşuyorlar. Bu eşkıyaları ve asileri en kısa zamanda bertaraf etmek hepimize farzdır.
 
 Harp yıllarında sizleri cephe cephe sürükleyen ve din kardeşlerinizin suçsuz yere ölmelerine sebep olanlar arasında Mustafa Kemal, Ali Fuat, Bekir Sami gibi zalimler de vardı. Siz bu zalimlerin cinayetlerine daha ne kadar göz yumacaksınız?
Bu sözleri isimleri değiştirip bugünkü iktidar aleyhine söyleyenin hali ne olur sizce? Bu haini şehadet makamına oturtanlar ne yapmak istiyor?

Yazık bu millete yazık bu devlete yazık Anadolu'yu kanları ile sulayıp bize vatan olarak bırakanların akıtığı kana!
Biz milletiz öyle mi?
Hadi ordan!
Şehidinin kanını hor görüp hainleri yücelten halk "millet" olamaz. 
(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

                                                   ***************
Doktorunuz diyor ki!

  Karında birden başlayıp birkaç dakika içinde şiddetlenen ağrılar mide, bağırsak delinmesini, damar yırtılmasını veya damar tıkanmasını düşündürür. Bu hastalar ağrıyı 'bıçak saplanıyor' gibi tarif ederler... Karında belirsiz şekilde başlayıp saatler içinde şiddetlenen ağrılar daha çok apandisiti, safra kesesi iltihabını, bağırsak tıkanmasını düşündürür. Karın ağrılarının içinde ameliyata en sık sebep olan acil durum apandisittir. Apandisitte genellikle mide veya göbek çevresinde başlayan hafif ağrı, birkaç saat sonra karnın sağ alt tarafına yerleşerek keskinleşir, sürekli bir hal alır. Bulantı, kusma, iştahsızlık, ateş görülür. Öksürük, yürüme veya diğer sarsıcı hareketler ağrıyı artırır...Ağrılı durumlarda geleneksel uygulamalara başvurulması oldukça sık görülür. Bu durum sağlık kuruluşlarına başvuruyu geciktirmekte ve buna bağlı birçok sağlık sorunu ortaya çıkmakta var olan sorunlar daha da artmaktadır. Geleneksel uygulamalar içinde en sık başvurulanlardan biri kontrolsüz ağrı kesici kullanımıdır. Tanısı koyulmamış karın ağrısında ağrı kesici kullanımı hastalığın bulgularını örter tanıyı zorlaştırır.
(Dr. Kemal Küçükali)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar