Hüseyin Örs’ten Ahmet Metin Genç’e tebrik

 Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, ilçenin muhtelif bölgelerindeki çöp konteynerlerinin, görünmemesi için yerin altına kamufle edileceğini açıklamıştı. Başkan Genç’in açıklamasını olumlu bulan İYİ Parti milletvekili Hüseyin Örs, twiter hesabından; ‘İyiye iyi diyeceğiz.

huseyin-orsten-(2).jpg  huseyin-orsten-(1).jpg

  Çöp konteynırlarının yerin altına alınması, temiz ve güzel Trabzon için elzemdi. Bu uygulamayı hayata geçiren Ortahisar Belediye Başkanı sayın Ahmet Metin Genç’i tebrik ediyorum. Başka Trabzon yok’ dedi.
  Başkan Ahmet Metin Genç de, ‘Teşekkür ederim sayın vekilim. Trabzon’umuz her şeyin en güzeline layıktır. Şehrimizi daha da güzelleştirmeye devam edeceğiz’ diye karşılık verdi. 

Şehir Hastanesi israftır!

sehir-hastanesi-001.jpg  İYİ Parti Ortahisar İlçe Başkanı Dr.Muhammet Erkan, ‘Şehir hastanesi Trabzon için gerekli ve zaruri bir ihtiyaç değildir. Ekonomik krizin yaşandığı bir dönemde şehir hastanesi yapmak israftır, haramdır, yazıktır’ dedi.
  Dr. Erkan, KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesine eldiven alınamadığına işaret ederek, ‘Bir yanda Fakülte hastanesine tuvalet kağıdı alamıyorsun, ameliyat yapamıyorsun, diğer tarafta beton döküp yandaş sevindirmek için hastane yapmaya kalkıyorsun. Önce bu hastanelerimizin ihtiyaçlarını görelim’ dedi.  

Hesaplar  Akkan’a kaldı!

   Eskiden Başbakanlar Trabzon’a geldiğinde büyük müteahhitler ve siyasiler etrafında fır dönerdi. Başkanlık sistemine geçildikten sonra benzer görüntüler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çevresinde oluştu.

hesaplar-(1).jpg hesaplar-(2).jpg

Erdoğan’ın Rize, Trabzon gezilerinde yine büyük müteahhitler takipte idi. Takipte olan başka isimler de vardı. Bunlardan biri de ANAP eski milletvekili ve eski bakanlardan Eyüp Aşık’tı. Eyüp Aşık, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Trabzon gezisini de yakından takip etmiş ve İmamoğlu’na gösterilen ilgiyi, ‘Ekrem bey bu işi bitirdi. Ben bu meydanda böyle heyecanlı kalabalık görmedim’ şeklinde yorumlamıştı. Eyüp Aşık, İmamoğlu’nun mitingini Ekrem beyin babası Hasan İmamoğlu ve eski vekillerden Avni Akkan ile birlikte izlemişti.
Eski Bakan Pazar günü de Avni Akkan ile birlikte Atatürk Alanında idi. Aşık, Akkan ve beraberindekiler, alanın yan sokağındaki börekçide okurdular, portakal suyu içtiler, börek yediler. İşte tam o sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Alana gelmek üzere olduğu anons edildi. Aşık, koşar adım belediyenin önüne gitti ve Cumhurbaşkanını karşıladı, bağlılıklarını bildirdi. Avni Akkan ise börekçi de kaldı. Akkan, börekçiden ayrılırken hesapları da ödedi.
 
Şakir Aksu’dan kıssadan hisseler!

GUGUK KUŞU VE RAMPADAKİ TREN!
Guguk Kuşu göçmen bir kuş olup Mayıs ayının ilk günlerinde ülkemizin hemen her yerinde görülür. Hemşin’de Kuku olarak bilinen, Kumru büyüklüğündeki bu kuş hakkında epeyce farklı mitolojik inançlar vardır. Bu inançlardan en bilineni ise Kuku Basmasıdır. 
Mayıs ayı geldiğinde Kuku Hemşin’e gelmek üzeredir. Sabah daha gün ışırken Kuku ötmeye başlar. Eğer o sene Kuku ötmeden yataktan kalkıp 1 lokma ekmek yediysen o senenin mahsulü bereketli ve bol olacaktır. Ancak Kuku ötmeye başladığında henüz uyanmamışsan ya da ağzına bir lokma ekmek atmadıysan o sene mahsulün az ve bereketsiz olacaktır. 

sakir-aksudan-001.jpg
Kuku bu özelliği sebebiyle sevilen bir kuştur da. Ancak Kuku’nun diğer kuşlardan bir farkı vardır. Kuku kendisi yuva yapmaz. Yumurtalarını kendisinden çok daha küçük Çalı Bülbülü gibi kuşların yuvasına bırakır. Bunun için çevredeki küçük kuşları takip edip onların yuvasını bulur. Yuvasında yumurta olan kuşların yuvasına 1 tane yumurta bırakır. Yuvadaki yumurtalardan birini de yuvadan atar. Kuku bir sezonda yaklaşık 20-25 yuvaya bu şekilde yumurta bırakır. Asıl sorun da bundan sonra başlar. Yumurtadan çıkan Kuku yavrusunun ilk yaptığı iş yuvadaki diğer yumurtaları ya da yumurtadan çıkmış asıl kuş yavrularını kanatları ile iteleyerek yuvadan atar. Yuvada artık sadece kendisi vardır. Yuvanın sahibi olan minicik kuşlar artık sadece bu yavruyu beslemektedir. Anne baba kuşun getirdikleri ile beslenen Kuku yavrusu gittikçe büyümekte, kendisini besleyen yuvanın sahiplerinden kat kat büyük cüssesi ile yuvaya sığmamaktadır. Sonunda vakit gelir ve Kuku yavrusu yuvadan uçar. Ancak yuvadan uçmadan önce bir şey daha yapar. Yumurtadan çıktığı ve büyüdüğü yuvayı yıkar.

***

  Günümüz trenlerinden önce buhar gücü le çalışan kara trenleri hepimiz biliriz. Bu trenler genellikle düz ovalarda gitse de yollarının üzerinde birçok rampa vardır. Peki, nasıl oluyor da onca ağırlıkla rampa çıkarken patinaj yapmadan, geri kaymadan o rampaları çıkıyorlar? 
  Kara trenlerde rampalarda patinaj yapmaması için trenin tekerlerinin üzerinde bulunan büyükçe bir hazneye kuru kum doldurulur. Tren rampaya vurduğunda makinist bir manivela yardımı ile bu haznenin altınki kapağı açar. Oradaki küçük bir delikten raylar ile teker arasına dökülen kum trenin rampada patinaj yapmadan hareket etmesini sağlar. 
Şakir Aksu’ya katkıları için teşekkür ederiz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar