Hüseyin Örs’ün takımı!

İYİ Parti Trabzon 1. sıra milletvekili adayı Hüseyin Örs, partisinin Trabzon’da rekor oy alacağını iddia etti. Trabzon ili genelinde yaşayan insanların büyük bölümünün kendisini tanıdığını söyleyen Örs, ‘Gittiğim her yerde gerçekten büyük destek görüyorum’ dedi.
Hüseyin Örs’ün kampanya döneminde kendisine destek olmak için yaklaşık 50 kişilik bir ekip kuracağı öğrenildi. Örs, Trabzon’un bazı ilçelerinde gönüllüler tarafından verilecek iftarla seçmenlerle buluşacak. Örs için ayrıca Ortahisar ilçesinde 5 minibüs devamlı dolaşacak. Bu arada Hüseyin Örs, eski ANAP ve DYP’lilerin önde gelenlerini işyeri ve evlerinde ziyaret edecek, destek isteyecek.

Ahmet Kaya
hareket getirdi!

CHP de Ahmet Kaya’nın 1. sıradan aday gösterilmesi partililere büyük moral verdi. Ahmet Kaya, dün Of’ta idi. Of çarşısında partililerle esnafı ziyaret eden Ahmet Kaya’ya büyük ilgi vardı. Öte yandan Volkan Canalioğlu’na belediye başkan ve milletvekili adaylıklarında destek veren Ahmet Kaya’ya, Volkan Canalioğlu’nun da destek vereceği ve Kaya ile birlikte çalışmalara katılacağı bildirildi.

AK Partinin adaylarını aradı
Ahmet Kaya, önceki gün önce AK Parti milletvekili adaylarını aradı. Adaylara başarılar dileyen Kaya, ‘Trabzon’umuza sahip çıkacağız. Trabzon için birlikte çalışacağız’ dedi.
Kaya, İYİ Parti adayı Hüseyin Örs’ü de aradığını belirterek, ‘Hüseyin hocaya ve İYİ Parti’nin adaylarına da başarılar diledim’ diye ekledi.

‘Baharlara gıcığım’ demedim!

AK Parti milletvekili aday adaylarından Zehra Ermiş aradı. Ermiş, Bordo-Mavi kafede Ergun Hardaloğlu ile sohbet ederken, masaya selam veren Bahar Kurbay’a,  ‘Baharlara gıcığım’ şeklinde bir ifade kullanmadığını, AK Parti milletvekili adayı Bahar Ayvazoğlu ile aynı davaya hizmet ettiklerini söyledi. Ermiş’ten önce Ergun Hardaloğlu da aradı. Ergun da Zehra hanımın böyle bir ifade kullanmadığını iddia etti.    
Zehra Ermiş, ‘Baharlara gıcığım’ demedim diyorsa dememiştir. Bunu da büyütmenin bir anlamı yok. Zaten biz de olayı espri çerçevesinde yazdık.

Demirciler isyanda!

İnşaat demir fiyatları son bir yılda katlamalı olarak artıyor. Geçen yıl bu tarihlerde bin lira olan demir fiyatı bu yıl ikiye hatta üçe katladı. Hamza Mısır, önceki gün Erdoğdu’da bir demirciye uğradı. Profil ve saçtan 40x50 cm’lik bir kapak siparişi verdi.  Hamza, dün demirciye uğradı, siparişi aldı ve herhalde 200-250 lira öderim, diye düşündü. Bu paranın da yarısı işçilik! Demirci, Hamza’ya 550 TL’lik bir fiyat çekti. Hamza, itiraz etti. Demirci Şenol, ‘Hamza abi, bu işi 4 ay önce yaptırsaydın, 250 TL’ye olurdu. 6 metrelik ince demir profil 21 TL, normal saçın kilosu 2 TL idi şimdi 4.8 TL oldu. Ben yine size uygun bir fiyat verdim’ dedi.
Çubuk demir, profil ve saç fiyatları doları da geride bıraktı. Demir fiyatları katlamalı artıyor.

*****************

Temel Karamollaoğlu'nu ortalama Türk politikacı profilinden ayıran özellikler;
1 - Birincisi muhatabını sonuna kadar dinliyor. Yani diğer politikacılar gibi insana üstten bakmıyor.
2 - Türkiye ile ilgili meseleleri kavrayışı bir taşra politikacısıyla mukayese edilmeyecek kadar derin ve sahici.
3 - Temel Bey meseleleri gerçekten mesele ettiğinden politik dilinde popülist bir ucuzluk söz konusu değil.
4 - Türkiye'nin köklü sorunlarına yaklaşımda kişisel bir büyü önermiyor. Israrla ahlakî ilkelerden ve ciddi bir denetim mekanizmasından bahsediyor.
5 - İşin ehli olmadan sadece dindar olmanın bir ülkeyi yönetmede yeterli olmadığını savunuyor. Bu duruşuyla dindar olmayan insanları da kucaklamış oluyor.
6 - Temel Bey devletin işleyişinde ilk etapta insanlara radikal bir değişim önermiyor. Ama iktidarın işleyişinde zamana yayılmış ciddi bir değişim ve dönüşüm yaklaşımının olduğu çok net fark ediliyor.
7 - Ekonomiyle ilgili olarak zorlama altyapı harcamalarını değil, başta tarım olmak üzere üretim ve istihdamı önceliyor.
8 - Temel Beyin bazı konularda sorulan sorulara net cevaplar veremeyişinin asıl sebebi AKP iktidarı döneminde devletin ve bütçenin tamamen kontrol dışına çıkmış olmasıdır. Yani bazı konuların çözümü iktidarın icraatları üzerindeki sis perdesinin kaldırılmasına bağlıdır.
9 - Temel Bey'e göre Türkiye'deki cemaatler ve tarikatlar siyasal sistemin önünde ayak bağı durumunda. Adaleti ve ahlâkı değil menfaatlerini önceliyorlar. Bu son derece doğru bir tespit.
10 - Temel Bey Fox TV'deki 3.5 saatlik bir program boyunca beş gazetecinin her türlü sorusuna rahatlıkla cevap vermesine rağmen asıl rezervi zamana takıldı.
11 - Bu haliyle Temel Karamollaoğlu diğer cumhurbaşkanı adaylarıyla mukayese edilemeyecek türden gerçek bir bilge. Ve Türkiye'ye iki gömlek fazla bir politikacı.
(Metin Kondel)

***************

Ecevit'i 2001'de iktidardan düşüren Devlet Bahçeli bugün dış güçlerin hedefi RTE diyor. RTE'nin sık sık bahsettiği dış güç sakın 2001'de Ecevit'i düşüren Devlet Bahçeli olmasın!?
(Metin Yılmaz)

****************

Vurgun yemek!

Bu durum genelde dalmanın teknik kurallarına uymama veya acemice dalma sonucu oluşan yön bulma kaybıdır. Yani, vurgun yediğinizde yukarı çıkacağınızı sanırken aşağıya veya sağa sola gidiyor olabilirsiniz. Eğer yanınızda başka birisi yoksa sonuç, boğularak ölmektir.
Türkiye aynen vurgun yemiş bir dalgıç gibi yönünü şaşırmış, nereye gideceğini bilemez olmuştur. Bütün doğrularını kaybetmiştir. Bu yüzden en hayati durumları bile bir şaka gibi algılıyor. En ahlaksız şeylere bile, çalıyorlar ama yapıyorlar, şeklinde bakabiliyor.
Yolun ve köprünün yenmeyeceğini yakında öğrenecektir ama neye yarayacak? Siyasetin kendisi ahlaksızlaşarak milletin bütün değerleriyle oynamıştır. Millet, kendisinden nefret eden bir yapıya aşık edilmiştir. Bunda en büyük rolü, milletin tek aşığıymış gibi kendini sunan birinin bizzat kendi kurumunu ana gövdeye katmasıyla sağlamıştır.
Türkiye ciddi bir beka sorunuyla karşı karşıyadır ve siyasette buna çözüm sunacak bir yapı da görünmüyor. Tanrı Türk’ü Korusun ve Yüceltsin. İyinin iyisi var mı?
(Temel Kahveci)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar