İbrahim Hocanın vedası!

   Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde üniversite tarihinin, en görkemli eski rektör uğurlama töreni bugün gerçekleştirilecek. KTÜ’nün eski rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen’in emekliliği ve üniversiteden ayrılışı nedeniyle düzenlenen tören gündüz başlayacak akşam sahil tesislerinde Özen’in onuruna verilecek yemekle noktalanacak. 
ibrahim-hoca.jpg  İbrahim Özen’in akademik veda törenini, Tıp Fakültesi Dekanlığı ve düzenleme kurulu organize etmiş. Öğle sonrası 14.30’da Prof.Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezinde start alacak tören protokol konuşmalarından sonra, hocanın yaşam öyküsü anlatılacak. Ardından Özen, bir konuşma yapacak sonra sunum ve katılımcılar hoca ile olan anılarını anlatacak ve plaket sunumu yapılacak. Akşam saatlerinde ise KTÜ sahil tesislerinde İbrahim hoca için veda yemeği düzenlendi. Yemeğe, KTÜ deki öğretim üyelerinin yanı sıra Hocanın yakın arkadaş ve dostları katılacak.
                                                   ************

   İbrahim Özen Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Hocanın uzmanlık alanı, Anesteziyoloji ve Reanimasyon. Van Askeri Hastanesi’nde yedek subay olarak görev yapan Özen, daha sonra Mardin Devlet Hastanesi’nde çalıştı. Oradan da KTÜ’ye geldi. 1987’de yardımcı doçent, 1991’de doçent ve 1997’de de profesör olan İbrahim Özen, KTÜ Tıp Fakültesinde ana bilim dalı başkanlığı, hastane başhekim yardımcılığı, başhekimlik, Tıp fakültesi dekanlığı yaptı. Türkay Tüdeş’in rektörlük süresinin bitimi sonrası yapılan seçimden ilk sırada çıktı ve Ahmet Necdet Sezer tarafından 2004 yılında rektörlüğe atandı. Bir sonraki seçimde de ilk sırada çıkan ve atanan Özen, 2012 yılında rektörlüğü Prof.Dr. Süleyman Baykal’a devretti. Çok sayıda dernek, vakıfta başkan ve yöneticilik yapan İbrahim Özen’e sağlıklı ve mutlu yıllar diliyoruz.
                                                ***********

   İbrahim Özen, kimi çevreler tarafından eleştirilse de KTÜ tarihinde şehirle iç içe yaşayan hastane başhekimi, Tıp fakültesi dekanı ve rektör olarak iz bıraktığını söyleyebiliriz.  Muhalefet, iktidar ayırımı yapmadan iki dönem rektörlük yapan İbrahim Özen’in görev süresi içerisinde üniversite sosyal aktivite yönünden zirve yaptı.  

Şenol Hocanın güvercin sevgisi!

senol.jpg  Türkiye futbol tarihinin en uzun süre teknik direktörlük yapan ismi olan Şenol Güneş, bir süre önce maç izlemek için Hollanda’ya gitmişti. Belçika’da yaşayan menajer Adnan Demir, Şenol Güneş’in yakın dostudur. Demir, önceki gün Belçika Trabzonlular Derneği internet sitesinde Şenol Güneş’in Hollanda’nın başkenti Amsterdam’ın dünyaca ünlü Dam meydanında güvercinlerle çekilmiş bir fotoğrafını yayınladı. Güvercinlerin uçmayı değil de Şenol Güneş’in kollarına, omuzlarına konmayı tercih ettiği fotoğraf büyük beğeni aldı. 

Elini yüzüne sürmüyormuş!

  ABD Başkanı Trump, dünyayı kasıp kavuran corona virüsünün kendisine bulaşmaması için ellerini yıkamadan yüzüne sürmüyormuş. ttttt-012.jpg ABD Başkanının, virüsten korunmak için aldığı tedbir ülkesinde tartışmaları da beraberinde getirdi. Başkan Trump’un ellerini yüzüne sürerken fotoğraflarını yayınlayan ABD basını, başkanın virüsten korunma tedbirinin söylemden öteye geçmediğini ileri sürüyor. Corona virüsü nedeniyle komşu İran’da onlarca kişi hayatını kaybetti. Nevruz nedeniyle bu ay içerisinde bu ülkeden Türkiye’ye gelecek olan binlerce kişinin, seyahatlerini iptal ettirdiği bildiriliyor. Gerçi, Türkiye corona virüsü nedeniyle İran ile olan sınır kapılarını kapatmıştı.  

Başkan çarşıda!

baskan-carsisi.jpg  Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, hemen her gün olmasa da sık sık ilçenin merkezi ve kenar mahallelerini gezer vatandaşla sohbet eder.  Başkan Ahmet Metin Genç, dün Maraş ve Kunduracılar caddesinde esnafı ziyaret etti. Esnafın sorunlarını, dertlerini ve taleplerini dinleyen Ahmet Metin Genç, ‘Tüm çabamız gönüllere dokunan, gönülleri dokuyan işlere imza atmaktır’ dedi.

Karan unutulmadı

 kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk.jpg CHP Trabzon eski il başkanlarından Yavuz Karan, ölüm yıl dönümde unutulmadı. CHP Trabzon teşkilatında yöneticilik, il sekreterliği ve il başkanlığı yapan Karan, CHP’nin Trabzon’daki en hareketli ve etkin ismi idi. Yavuz Karan’ın unutulmaz il başkanları arasında olduğunu söyleyen gençlik kolları eski başkanı İlker Akıncı, ‘Yavuz abiyi çok özlüyoruz’ dedi. 

 

Cihangir İslam’ı eleştirdi!

  Gazetemiz yazarı Metin Kondel, Saadet Partisi kontenjanından CHP listesinden seçilen Cihangir İslam’ın partisinden istifa etmesine sert tepki gösterdi. Kondel şöyle dedi;
  ‘Bu kadar sert vakıaların olduğu bir ülkede çok centilmen ve de efendi olmanın bir alemi yok. Cihangir İslam'ın mecliste sadece iki milletvekiline sahip yarım asırlık bir siyasî geleneği olan bir partiden istifa etmiş olması acıdır. Saadet Partisi onun kendince çok üstün siyasi fikirlerine dar gelmiş olabilir. Twitter hesabına bile Saadet Partisi İstanbul milletvekili yazma cesareti gösterememiş bu adamın mecliste yaptığı yeminin bir anlamı olmadığı gibi hipokrat yemininin de bir önemi yoktur. Bu kişi ilmini gördüğü iskeletin başında bir Müslüman takkesini tasavvur edebilemez. Hubuş Hüseyin'in dediği gibi; ''Hocanın koskoca Milli Görüşü kala kala liberal kalıplı bu pelteğe mi!''. Dolayısıyla Milli Görüşçüler Cihangir İslam ile siyasette bir şey kazanmamışlardı. Onun istifası ile de pek bir şey kaybetmiş sayılmazlar. Ama okurlarıma şu kadarını açıklamam gerekiyor. Fazilet Partisinden ayrılan yenilikçiler nasıl kendi yollarını çizip ülkenin başına bela oldularsa aynı şekilde Cihangir İslam'ın da yolu açılacaktır. Onu pek yakında Kürtlerin çaldığı, Yeşillerin, feministlerin, komünist bozuntularının, Kürdopatların oynadığı Avrupa destekli yeni bir ekspat oluşumun başında İslamcı geçmişli bir lider olarak görürsek hiç şaşırmayacağız.’

 

Önceki ve Sonraki Yazılar