İbranın reddi mi, algı yaratma mı?

  Trabzonspor’da bir grup üye, Nisan ayında yapılan olağanüstü kongrede eski başkan Muharrem Usta ve yönetiminin hesaplarının usulsüz ibra edildiğini gerekçe göstererek mahkemeye gitmişti. Mahkeme dün kararını verdi, Usta’nın üç aylık döneminin hesaplarının ibra edilmesini ret etti. Karar istinaf mahkemesine muhtemelen oradan da Yargıtay’a gidecek.

ibranin.jpg
Nisan ayındaki olağanüstü kongrede divan başkanı avukat İlhami Algan’dı. Genel kurullarda ibra olayında salonda bulunanların sayısının yarısından bir fazla oy yeterli. 
İbraya itiraz edenler, nitelikli salt çoğunluğun sağlanmadığını belirttiler ve mahkemeye gittiler. 
Usta’nın, Aralık ayından önceki dönemi için ibra olayı söz konusu değil.
Ve kongrede Usta yönetiminin hesaplarının kabulünde ve mahkemenin ibrayı kabul etmeme olayında, Usta ve yönetiminin bir dahli yok. 
Olağanüstü kongrede bir yanlışlık, usulsüzlük yapılmışsa bunu yapan Divandır… Ki, Denetleme Kurulu Başkanı Mahmut Ören, Divan Başkanı İlhami Algan’a sayımın yanlış yapıldığını söylemişti. Algan, Ören’in uyarısını dikkate almamıştı. TS Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen ise, İlhami Algan gibi düşünmüştü.
İbrahim Hacıosmanoğlu, kendisinden önceki başkan Sadri Şener’i mahkemeye vermişti. Usta başkan seçilince, Şener’in davasını geri çekmişti. Usta, kol kırılır yen içerisinde kalır mantığı ile hareket etmişti. 
Usta dönemi eğer mercek altına alınacaksa, ondan önceki dönemler de alınmalı. 
Ve ayrıca, ibranın mahkemeye intikal etmesinde olayın davalı tarafı Muharrem Usta değil Trabzonspor ve kongre divanıdır.
Trabzonspor, olayda tarafsız kalmıştır. 
Trabzonspor’un tarafsız kalmasının bize göre mutlaka maddi ve manevi bir nedeni vardır. 
Usta’nın üç aylık döneminin hesaplarının İbrası mahkemede usul yönünden ret edildiğine göre, bundan sonra mesela istinaf mahkemesi, sayımın yeniden yapılmasına karar verebilir. Veya başka bir karar çıkabilir. Bilemiyoruz. 
Mahkemenin Usta yönetiminin son üç aylık döneminin ibrasını usul yönünden ret etmesi, Usta’ya yönelik bir algı operasyonunu gündeme de getiriyor. Bu olayın başka da bir izahı yok! 

Soylu’nun mitingleri!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Doğu Karadeniz turuna dün Rize Fındıklı’dan başladı Trabzon Arsin’de noktaladı. 
Soylu, Trabzon’da önce Of’ta vatandaşlara hitap etti. Of, Soylu’nun baba memleketi. AK Parti adayının Of’ta pek sorun yaşanmayacağı biliniyor. Ancak özellikle Saadet Partisi adayı epey mesafe almış durumda. Of’taki İYİ Partililer ve SP dışında diğer muhalif kesim Hilmi Saral’ın yanında görünüyor. Soylu’nun Of mitingi AK Partili seçmeni bu ilçede daha da toparladı diyebiliriz.
Süleyman Soylu, daha sonra Araklı’da kürsüye çıktı. Araklı’da da AK Parti adayı Recep Çebi, favori görünse de karşısında tam üç iddialı aday var. Bu adaylardan biri SP’den Ümit Çebi, diğeri İYİ Parti ve CHP’nin ortak adayı Hasan Suiçmez ve üçüncüsü BBP’den Hamit Baycan. Çebi’nin karşısındaki üç aday da, farklı kesimlerden destek alıyor. 

soylunun-003.jpg
İçişleri Bakanı Soylu’nun Trabzon’daki üçüncü durağı Arsin’de SP adayı Ramis Sunguroğlu ile AK Parti adayı Sait Gürsoy yapılan anketlerde kafa kafaya gidiyor. Ramis Sunguroğlu’nun ekibi SP ağırlıklı olsa da her partiden isimler var. Ve bu isimler bölgelerinde etkili. Soylu’nun Arsin’e gelmesi Sait Gürsoy’a moral ve güç verdi. 
Soylu’nun Rize ve Trabzon’da AK Parti’nin banko kazanacağı ilçelere gelmesini kimileri, bu ilçelerde işlerin ters gittiğine yorumluyor. 

Atakan Hocanın toplantısı!

Millet İttifakı’nın İYİ Partili Büyükşehir Belediye Başkan adayı Prof. Dr. Atakan Aksoy, dün Zorlu Grand Otel de projelerinin tanıtımının toplantısını yaptı. Aksoy’un tanıtım toplantısına CHP ve İYİ Partililer tam kadro katıldı. 

atakan-hocanin.jpg
Prof. Dr. Aksoy’un tanıtım toplantısını izleyen yazı işleri müdürümüz Fatma Yavuz, ‘Atakan hocayı çok beğendim. Sahaya indiği ilk günden bugüne büyük bir gelişme kaydetti. Projelerini ve kaynaklarını teker teker anlattı. Gazetecilerin sorularına net cevap verdi. Projelerinin hepsi yapılabilir işler’ dedi. 
Atakan Hoca, araştıran, irdeleyen, üreten bir isim. Belediyecilik konusunda da bilgili. Hocaya, başarılar diliyoruz. 

Kazanan göğüs farkıyla kazanır!

kazananini-001.pngTrabzon’un çok sayıda ilçesinde görünen o ki, sandıktan çıkacak isimler az bir oy farkla seçimi kazanacaklar gibi. Seçimin kafa kafaya gittiği ilçelerden biri Akçaabat. İYİ Parti ve CHP’nin ortak adayı Osman Akbulut, gerçekten önemli mesafe aldı. AK Parti ve MHP küskünlerinin de desteğini alan Osman Akbulut, yarışın favorisi olarak gösterilen AK Parti adayı Osman Nuri Ekim’i yakaladı, Hatta kimilerine göre öne geçti. Dün ilçenin akil adamlarından biriyle konuştuk. İlçede hemen herkesin tanıdığı isim şöyle dedi:

kazananini.jpg‘Bizim Akçaabatlılar genelde kazanma ihtimali yüksek olanın yanında yer alırlar. Düne kadar bu böyle idi. Akçaabat’ta seçim sonucunu tayin edebilecek sayıda olan bu kesim, tam kararını vermemiş gibi. Ben şu anda şu aday veya bu aday kazanır, diyemiyorum. Kim kazanırsa göğüs farkı ile kazanır. Görüntü bu şekilde’ dedi.

Beşikdüzü’nde sürpriz olmaz!

besikduzu-(1)-006.jpgBeşikdüzü’nde siyasi nabzı tutan isimler arasında yer alan Naci Ateş, ‘Ramis bey çok ama çok büyük bir sürpriz olmazsa seçimi kazanır’ dedi. Trabzon Numune Hastanesi eski başhekimlerinden Dr. Osman Yıldızlar da, Ateş gibi düşünüyor. Yıldızlar, ‘Bir önceki seçimde Orhan beye oy verenlerin en az üçte biri bu seçimde Ramis beye oy vereceklerdir. besikduzu-(2)-013.jpgBunu çevremde görüyorum’ dedi.  AK Parti’nin Beşikdüzü adayı Harun Demirci ise, ‘Beşikdüzü bizimle birlikte özlenen yönetime kavuşacaktır’ diyor.

*****************

Seçim çalışmalarımda bazıları bana:
"Doktor Bey, sen iyisin hassın ama bu partileri nereden buldun" diyorlar.
Ben şimdiye kadar hiçbir parti binasına girmedim, hiçbir parti rozeti takmadım.
Tabii ki, benim de bir dünya görüşüm var: Ben Atatürkcüyüm. 
Bana Cumhuriyet Halk Partisi'nden ve İyi Parti'den Sürmene Belediye Başkan adaylığı teklifi geldi, ben de kabul ettim.   
Belediye başkanı seçilirsem yine parti binalarına girmeyeceğim yine parti rozeti takmayacağım.
(Dr.Kemal Küçükali. Sürmene Belediye Başkan adayı)

*******

Esad karşıtı ÖSO adını taktıkları İslamcı guruplara Rusya ile birlikte İdlip'te bomba yağdıran AKP'yi tebrik ediyor ve İslamcıları terörist olarak görmesini müritlere itiraf edemese de hayırlı bir gelişme olarak, görüyor beslediği İslamcıları satışlarının artarak devamını diliyorum. Ayrıca, AKP'ye İslamcı bombalatan Putin'i tebrik ederim. 
(Metin Yılmaz)

Önceki ve Sonraki Yazılar