03.08.2022, 09:48

İDEAL BİR DOKTOR VE HALK DOSTU BİR YAZAR

SANATÇI YAZAR DOKTORLAR

Bir düşünür “TIP Fakültesi’nden bazen doktor çıkar” der. Evet TIP Fakülteleri sağlık doktoru, hekim yetiştirir. Birçok ünlü yazar, ressam hekimdir, doktordur. Sanatçının okulu yok. Evet güzel sanatlar fakülteleri sanatçı yetiştirir de başka mesleklerden çok başarılı ressamlar edebiyatçılar yetişmiştir. Sanat ayrı bir uğraş, sanatçı farklı bir insan. Her meslekten olur. Hatta hiç mektep görmemiş çok ünlü ressamlarımız var. Birçok ünlü edebiyatçı, şair, yazar doktorlardan çıkmıştır.

İLİMİZDEN GÜZEL BİR ÖRNEK

İlimizden çok edebiyatçı ressam müzisyen çıkmıştır. Bunların çoğunun mesleği sanat değil. Doktor yazar, doktor şair, doktor müzisyen var. Şu anda yaşayan daha yıllarca da yaşamasını dilediğim bir doktor var. Sürmene doğumlu, bulaşıcı hastalıklar uzmanı Kemal KÜÇÜKALİ. Hekim olarak halka hizmet ediyor, şifa olmaya çalışıyor. Tabii her doktorun amacı bu! KÜÇÜKALİ de bu birinci amacına ulaşırken hastaları ile dertleşiyor. Hastaları ona anılarını anlatıyor. Onun çok değişik bir özelliği var. Daha çok dinliyor. Beyni bir bant gibi kaydediyor. Sonra oturuyor yazıyor. Halkın dilinden halkın gönlünden çok güzel yazıyor.

Hastaları, arkadaşları, dostları anlatıyor o kaydediyor. Yoo! Onların yanında değil, anladığı biçimde yazıyor. Çok ilginç konular, çok güzel öyküler. Yıllar öncesinden dedelerden ninelerden yazıyor. Çok değerli bilgiler veriyor. Aynı zamanda o yılların havasını bu güne taşıyor. Bu konuyu bu anlatım biçimini deneyen başka yazarlar da var. Onlardan da çok başarılı olanlar var. Örneğin Tonya’dan arkadaşım dostum emekli öğretmen Hasan KALYONCU. Doktor son kitabında yüzyıl önce yaşanmış çok acı olayları dramları anlatıyor muhacirlik öykülerinde. Okurken gözler doluyor tüyler diken diken oluyor.

Yöremizin, bölgemizin öykülerini anlatıyor; “KUZEYİN ÖYKÜLERİ” kitabında kimi çok yakından kimi uzaktan öyküler var. Hiç abartma yok. Dinlediği gibi yazmış. Öyle içten öyle samimi ki sanki bir kış gecesi çaylı fındıklı bir söyleşide anlatılanlar. Çok alçak gönüllü çok içten...

DOKTORUN DİĞER YÖNLERİ

Dr. Kemal bey özel bir hekim. Muayene hanesi var. Durumu uygun olmayandan ücret de almaz. Sever insanları. Yardım etmek ister, şifa olmak ister. Hastalar şikayetlerini anlatırken dertlerini de anlatırlar. Çocuk hastaları sever ilgilenir. Bizim hastalar, bizim insanlarımız böyle doktor arar işte! Kemal bey de böyle; hastanın sözünü kesmez, dinler, hastalığını hastaya anlatır.

Dr. Kemal bey başka alanlara da ilgi duyar. Bir çıkar için değil hizmet için siyasete de ilgi duydu. Sürmene’den yerel seçimlerde belediye başkan adayı oldu. Yoo! O bu yoldan çıkar sağlamayı amaçlamadı, Sürmene’ye hizmet etmek istedi. Bizim siyasi dünyamız çok farklı. Aday gösterirken oy kullanırken amaçlar çok farklı. Bizim oradan sizin oradan, bizim adamımız sizin adamınız. Ve Sürmene önemli bir fırsatı böylece yitirdi.

Dr. Kemal beyin elbette bir siyasal görüşü var. Ancak bir çıkar doğrultusunda değil. Bu yolda internette çok ilginç halk hicivleri... Gördüğü anladığı gerçekleri kısa halk şiiri formunda dile getirir. Hiçbirinde birilerine yaranmak yoktur. İnandığı gerçekleri o üslupla dile getirir. Doktor çok alçakgönüllü, sevimli bir insan! Çok yakından tanımam ancak öyle s anıyorum ki köyünde de mahallesinde de sevilen bir insandır.

Gittim muayenehanesine hastaların hakkını yememek için kısa söyleştik. Kitaplarını imzalayıp verdi. Arkadaşlarıma anlatıyorum, kitaplarını vereceğim okutup alacağım onların da görüşünü soracağım. Sanıyorum çok farklı olmaz.

Dr. Kemal Küçükali gibi doktorların çok artmasını dilerim. Hastanelerdeki polikliniklerde doktorların işi zor! Onlar hasta ile söyleşemez dertleşemez çünkü süre çok kısa. Bir hastaya en fazla 5 belki on dakika düşer hatta üç beş dakikada muayene olanlar da var. Onlar nasıl anlatacak. Bu durumda birçok sorun doğuyor. Doktorlara saldıranlar, vuranlar dövenler, sağlıkta şiddet, suç kimin? Elbette hiçbir gerekçe sağlıkta şiddeti haklı çıkarmaz. Doktorlar bizim velinimetimizdir, en saygı değer kişilerdir. Dr. Kemal Küçükali’nin şahsında tüm doktorlarımıza sağlık mutluluk diler, saygılar sunarım.

Yorumlar (1)
Çevreci 5 gün önce
Biz genellikle şikayet konusu olan şeyleri paylaşır yazarız,çizeriz konuşuruz şikayet konusu yaparız oysa yapılan güzel şeyleri paylaşsak ilgili yerlere bu takdirimizi bildirsek o insanları hem onurlandırırız hende toplumda iyi insanların sayısının artmasına katkı sağlarız bu yazı bu anlamda anlamlı ve güzel Dr.Kemal beyi bende kutluyorum.