İdmanocağı Sebat yolunda mı?

Trabzon'un köklü spor kulüplerinden İdmanocağı büyük bir tehlikeyle karşı karşıya... Sportif anlamda kendi özgün kimliğinden uzaklaşan, ekonomik anlamda kelimenin tam anlamıyla iflasın eşiğine gelen Sarı Kırmızılılar'da büyük bir endişe hakim.Amatör futbolda yokları oynayan, voleybolda harcanan paralara rağmen küme düşen İdmanocağı, Sebat yolunda hızla ilerlemeye başladı.

idmanocaği-(1).jpg
Duyduğumuza göre Başkan Mehmet Öz'ün yeni bir takım kurup işe tekrar sıfırdan başlama düşüncesi varmış. Böylelikle borçlardan kurtulmanın hesabını yapıyormuş. Bugüne kadar çizdiği yönetim tablosu ve kulübü getirdiği durum yapacaklarının teminatıysa vay geldi koca İdmaocağı'nın başına...
Kulübün durumundan camiaya yıllarını vermiş olan duayenler oldukça endişeli. İşin sonunun Sebat'a benzemesi ve her geçen gün maliyetin artmasının yanı sıra kesin borcun ne kadar olduğunu da kimse bilmiyor.
İdmanocağı'nın, dahası Mehmet Öz'ün hesapları tam bir kapalı kutu... Kime ne kadar borç var bilen yok!.. Yönetim kurulu zaten toplanmıyor. Bugüne kadar sessiz kalmayı tercih eden yöneticilerin de şimdilerde seslerini yükseltmeye başladıkları görülüyor...
Daha önce gelen istifalara yenilerinin eklenmesi muhtemel... İdmanocağı adım adım bir inat uğruna yalnızlaşarak büyük bir uçurumun kenarına gelmiş durumda... Yol yakınken el freni çekilmezse, yarın artık çok geç olabilir.

Sandıkta yeni kurallar!

sandikta-kurallar.jpg

16 Nisan Pazar günü yapılacak olan referandum nedeniyle sandık başkanları, eğitime tabi tutulmuş. Seçimde önceki seçimlere oranla bazı konularda değişikliğe gidildiğini söyleyen Mustafa Karaosmanoğlu sosyal medyada değişiklikleri paylaştı ve herkesin de paylaşmasını istedi.
Karaosmanoğlu; sandık başkanı olan arkadaşı İ.Demir’in kendisine ilettiği seçim öncesi ve sonrasındaki değişiklikleri şöyle sıraladı;
‘1. Sandık Başkanının teslim aldığı ve sabah hazırlık esnasında sayımı yapılan boş zarf ve pusula sayılarının yazıldığı bölüm tutanaktan çıkartılmış,
2. Sandığa ait seçmen listesinde olmadığı halde kanun gereği (sandık kurulu üyesi veya görevli kolluk kuvveti olarak Örnek 142 belgesiyle) oy kullanan seçmen sayısının belirtildiği bölüm tutanaktan çıkartılmış.
3. Geçersiz sayılan zarf ve pusulalar ile hesaba katılmayan zarf ve pusulaların, geçersizlik veya hesaba katılmama nedenlerinin yazıldığı bölüm tutanaktan çıkartılmış,
4. Halk oylamasına katılan seçmen sayısı tutanakta yer alırken, sandıktan çıkan zarf sayısı ile zarflardan çıkan oy pusulası sayısının yazıldığı bölüm tutanaktan çıkartılmıştır.
Bundan önceki pek çok seçimde tecrübe ettiğimiz üzere, yukarıda sıraladığımız hususların tutanak ile kayıt altına alınması, seçimin ve sayımın sağlıklı olması açısından çok önemlidir’.

Trabzon’a 61 İsrail vatandaşı geldi!

Trabzon’a Arap ve İranlılardan sonra İsrail vatandaşlarının da gelmeye başladığı bildirildi. Trabzon’un önemli turist rehberlerinden M.Y. , ‘İsrail vatandaşları birkaç yıl öncesine kadar bölgeye geliyordu. Sonra gelmemeye başladılar. Bu sezon ise ilk kez kalabalık bir grup Trabzon’a geldi. Önümüzdeki süreçte bölgeye İsrail’den daha fazla turist geleceğini bekliyoruz’ dedi.
Turist rehberi M.Y. bölge halkının İsrailli turistlere yakın ilgi gösterdiklerini söyledi. Trabzon’a gelen 61 kişilik İsrail turist kafilesi kent merkezindeki bir otele yerleşti. İsrailli turistler, Araplar gibi Uzungöl, Ayder, Sümela’nın yanısıra yaylalarda geziyor.
 
Peygamber mesleği!

Merhum Yaşar Nuri Öztürk hoca efendi tarafından namaz kıldırma memurları olarak nitelendirilen imam ve müezzinlerin ve de Diyanette görevli din adamlarının sendikası olan Diyanet Vakıf Sendikasının Trabzon Şube Başkanı Arif Gürsoy, sendikalarıyla ilgili son günlerde kamuoyunda haksız ve hadsiz ithamlarla karşı karşıya kaldıklarını ileri sürdü.
Peygamber mesleği ifa ettiklerini iddia eden, her kesimden insana önderlik yapan kişiler olarak siyaset üstü kalmaları gerektiğini belirtti ve ‘Bu sebeple 16 Nisan tarihinde yapılacak olan referandumunda söz sahibi olan her sorumlu vatandaş gibi başkalarının dayatmasıyla değil kendi hür irademizle tercihimizi sandığa yansıtacağız. Daha önceki referandumda olduğu gibi bu referandumda da kararımızın ‘evet’ olacağını belirtiyoruz” dedi.
Ağırlıklı olarak Namaz Kıldırma Memurlarının oluşturduğu sendikanın başkanı, Peygamber mesleğini ifa ettiklerini söylüyor. Peygamber efendimiz; İslamın başimamı… Peki, Peygamberimiz bu imamlığı ücret, maaş karşılığında mı yaptı? İkincisi, peygamberimizin yaptığı bu kutsal tebliğ görevi, asla meslek olamaz. Bu işe meslek dediğiniz anda, sözün bittiği yere gelmiş oluruz.
Bir üçüncüsü siyaset üstü kalacaklarını söylüyorlar, ardından da referandumda kararlarının ‘evet’ olacağını belirtiyorlar. Din görevlilerine böyle bir açıklama yakışmadı. Ve bu açıklama aslında ‘evet’ verecek olan insanları da kuşkuya düşürdü… ‘Evet’e yakın olan ancak henüz karar vermeyen kesim Diyanet sendikası başkanının bu açıklamasından sonra ‘hayır’a dönebilirler. Bu arada sendika başkanının bu açıklaması aslında derhal görevden el çektirilmelerini gerektiren bir açıklamadır. Bakalım Diyanet İşleri Başkanlığı ve Trabzon Müftülüğü ne tür bir yaptırım gerçekleştirecek? Bekliyoruz…

******************

Türk töresinde “Beylik” ve saygınlık yedirme, içirme iledir, oturma kalkmayı protokolü bilme iledir, konak ağırlama, düşküne yardım etme iledir. Hayatında “masada” oturmadın nereden bileceksin? Şimdi gençler; ne demek masada oturmadın, her gün oturuyoruz diyecek. “Masada oturmak”, masada yetişmek, sofrada bulunmak başka şeylerdir, yaşı yetenlere sorsunlar, hanum hey! Melâli anlamayan nesle aşina değiliz. Evet, modern pedagojide bu tarihsel yargıya katılıyor çocuklarınıza ahlak dikte etmeyin, ahlaklı olun yeter, onlar sizi göreceklerdir diyor. Bu kültürel gelenek “hüd hüd kuşu nağmeleri ile saf dışı edildi”. Teamül ve kurumsal hafıza olmadan büyük siyasal kültürel iddialar ortaya konulamaz. (Prof. Dr. Kemal Üçüncü)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar