İdmanocağı’nın eskileri iş değil laf üretiyor!

Trabzon’un en eski kulüplerinden biri olan İdmanocağı’nın kadın voleybol takımının sultanlar liginden küme düşmesi sonrası mevcut ve eski yöneticiler arasında sözlü atışma başladı.İdmanocağı kulübü başkan yardımcılığından istifa eden Mehmet Çelebi, İdmanocağı camiasının kulübe ekonomik olarak destek vermediğini, çoğu ocaklının maçlara dahi gitmediğini söyledi. Çelebi; ‘İki yılı aşkın süredir başkan yardımcılığı yapıyorum. Bu süre zarfında kulübe tam bir milyon lira para topladım. Nereden ne aldığım ve kime, kimlere verdiğim kayıtlarda mevcuttur. İdmanocaklıyım diye hava atanların üç-beş istisna dışında hiçbiri kulübe maddi ve manevi destek vermedi. Başarısız olduğumuz için istifa ettim. Diğer arkadaşlar neden ısrar ediyor anlamış değilim’ dedi.

idmanocağinin.jpg

İdmanocağı kulübünün duayenlerinden Adnan Müftüoğlu, İdmanocağı’nın çocuklara, gençlere idman, spor yaptıran bir ocak olduğuna işaret ederek, ‘Bizim arkadaşlar çocuklar ve gençlerden çok yetişkinlere spor yaptırmışlar. İdmanocağı spor kulübü amatör bir kulüptür. Gördüğüm kadarıyla sporcu yetiştirme işi kulüpte ikinci hatta üçüncü plana itilmiş’ dedi.

Bu arada İdmanocağı Kulübündeki gelişmelere, Kulübün manevi onursal başkanı ve dünden bugüne yönetimlerin belirlenmesinde etkili olan Muharrem Arz’ın kayıtsız kalmayacağı bildirildi.

 

Diyarbakır sokakları!

diyarbakir.jpg

MHP’nin partiden ihraç edilen genel başkan adaylarından, İçişleri eski bakanlarından, TBMM Başkan vekillerinden Meral Akşener dün Diyarbakır’da idi. Sürpriz bir şekilde Diyarbakır’a giden Akşener’e eşlik edenler arasında Trabzon eski valisi, MHP eski milletvekili Nuri Okutan, Trabzonlu gazeteci- yazar Arslan Bulut da vardı. Diyarbakır çarşısını adım adım geçen Meral Akşener’e Diyarbakırlılar büyük ilgi gösterdi. Akşener’in Diyarbakır gezisini değerlendiren gazeteci Arslan Bulut, ‘Referandum sonrası evet veya hayır hangi sonuç çıkarsa çıksın Meral Akşener’in genel başkan olduğu parti AKP’nin alternatifi olacaktır’ dedi.

Bulut, Diyarbakırlıların Meral Akşener’e ilginin ötesinde büyük yakınlık gösterdiklerini söyledi.

Bahçeli kaçmanın taşlarını döşüyor!

bahçeli-kaçmanin.jpg

Meral Akşener, Devlet Bahçeli’nin 16 Nisan akşamı hayır çıkacağını gördüğünü belirterek, ‘Bahçeli şimdiden kaçmanın taşlarını döşüyor’ dedi. Cumhurbaşkanının üç danışmanının eyaletten bahsettiğini kaydeden Akşener, ‘Ülkücüler 18 maddeye başından beri hayır diyor. Benim buradaki görüşüm şu; Sayın Bahçeli 16 Nisan akşamı hayır çıkacağını gördü. Şimdiden kaçmanın taşlarını döşüyor. O gece saat 23.00 sıralarında yapacağı konuşmanın ana hatlarını, ipuçlarını koydu. Dönüp diyecek ki, sizin danışmanlarınız olmasaydı bu sonuç böyle çıkmazdı. Nitekim 2010 referandumunda da o meşhur anayasa referandumunda da o zaman Milliyetçi Hareket Partisi mensuplarına ayrı sandık koysaydınız demişti. Aynı yol, yani suçlu tespit etme hareketidir bu. Ama 16 Nisan'da 12 puanlık Milliyetçi Hareket Partisinin 10 puanı hayır dediği için şimdi bunun üzerini örtmek üzere bir söylem, bir davranış olarak değerlendiriyorum’ dedi.

Bir vatandaşın, ‘Kendisi de itiraf etti başkanım zaten’ demesi üzerine Akşener, ‘Aynen öyle' diyerek cevap verdi.

Umman- Yemen!

umman.jpg

Arabistan yarımadasının güneyinde iki devlet var. Biri Yemen diğeri Umman! Umman’ın komşusu Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen’in ise Suudi Arabistan! Umman’ın petrol zengini bir ülke olduğu söylenir. Umman Sultanlıkla yönetiliyor. Nüfusu 3.5 milyon civarında… Trabzon’a Umman’dan bir ticaret heyeti gelmiş. TTSO’yu ziyaret eden Umman heyeti Trabzon’da yatırım yapacakmış. Umman’ın karşı tarafından Umman denizinin doğusunda Hint yarımadası, Pakistan, Bangladeş vs. var. Ummanlılar da tahminimiz o ki, diğer Arap ülke tacirleri gibi otel, motel, konut işine girmek isteyebilirler.

 

AKP Trabzon’da

kan kaybedecek!

 

Trabzonlu emekli tuğamiral Türker Ertürk geçenlerde memleketinde idi. Türker Paşa Trabzon izlenimlerini ‘AKP Trabzon’da çok kan kaybedecek’ başlığı ile Oda Tv’de yazdı.

Sotkalı Türker Paşa, Trabzon gezisinin üçüncü ve son gününde Tonya’da idi.  Paşa, Tonya’da istiklal marşının Arapça okunmasına değindi ve şöyle dedi;  ‘Geçtiğimiz ay Tonya İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, başlarında öğretmenleriyle İstiklal Marşımızın kabulünün 96. yıldönümü etkinliklerinde, Milli Marşımızı Arapça okuma rezaletini, kepazeliğini ve Cumhuriyetimize karşı düşmanlık yapma cüretini göstermişlerdi. Ama bu suç, Cumhuriyet Savcılarından bir karşılık görmemişti.

Bunun nedeni; Cumhuriyetimizin kurucu ideolojisine düşman olan ve yargıyı yurtsever ve Cumhuriyetçi vahalar hariç, tamamen ele geçiren siyasi iktidardı. Bilinmelidir ki, dünyanın hiçbir ülkesinde ulusal marşlar, o ülkenin resmi dilinden başka bir dille söylenmez ve söylenemez’.

Türker Paşa’nın yazdıklarına itiraz etmiyoruz. İtiraz ettiğimiz konu yazının başlığı. AKP’nin Trabzon’da kan man kaybedeceği yok. Çünkü, Trabzon’da kaybedilecek kan kalmadı!

 

**********************

 

Bir "şeyh"e mürid olmak, o kişinin bir Cumhuriyet'in yurttaşı olmasını imkansızlaştırır. Bu nedenle bir şeyhin "mürid"i olmuş biri ile rasyonel bir şekilde tarih ve siyaset ve insan ve toplum ve kültür ko nu şu la maz. Bir şeyhe "mürid" olarak bağlanmayı tercih eden insanların zihinlerinde kabullerinin rasyonel süreçlerle irdelenmesi imkansızlaşmıştır. Demokrasilerde kişilerin kendilerini köle olarak satmaları insan haklarından biri değildir. Bir "şeyh"in "mürid"i olmak müridin şeyhin zihinsel kölesi olması demektir. Şeyhlik kurumunun etkili olduğu bir kültürde hür ve reşit insanlar arasında demokrasi falan filan olamaz. Türkiye'nin işi sanıldığından çok daha zordur. Siz Menzil Şeyhine ya da İstanbul’daki Nakşibendi şeyhine kaç insanımızın mürid olarak bağlandığını biliyor musunuz? Anayasal yurttaşlık kurumunun kurucu kurum olduğu demokrasiler sadece ilkelerle ilgili değil toplumsal gerçeklerle de ilgilidir? (Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar