İftar siyaseti!

AKP iktidarı ile birlikte Ramazan ayında toplu iftar yemeği verme işi tavan yaptı. AKP Genel Merkezi’nde veya hükümette veya bir başka yerde, bir üst akıl ülke genelinde belediyeler, sivil toplum örgütleri, hali vakti yerinde olanların toplu iftar vermelerini emretti. Ve bu emir, harfiyen yerine getiriliyor.

Yüzlerce, binlerce kişiye her Ramazan ayında neden iftar yemeği verilir?

Sevap kazanmak, hayır yapmak, fakir fukaranın karnını doyurmak, dini vecibeyi yerine getirmek için mi?

Kimileri, bu soruya ‘evet’ cevabı verebilir ve veriyor da!

Ama ben farklı düşünüyorum.
Bu iftar yemeklerinin amacı; tamamen siyasidir!

Din alimi, uzmanı değilim. Okuduğum, sayfalarını çevirdiğim hiçbir kitapta bugüne kadar hiçbir ülkede Ramazan boyu, o ülke genelinde toplu iftar yemeği verildiğine rastlamadım… Zaten, kutsal kitapta da böyle bir şey yazmıyor.

***

İftar yemeklerinin parası genelde devlet kasasından, milletin ödediği vergilerden… Bir de STÖ’lerin verdiği iftarlar var… Ki, STÖ’lerde üyelerinden aldıkları aidat vs.nin bir kısmı ile iftar yemeği veriyor.

Hükümet ve AKP; bu iftar yemekleri ile gücünü korumaya, dağılma emaresi gösteren seçmenini dini bir vecibe ile bir arada tutmayı hedefliyor. Hükümet, birçok işte olduğu gibi Ramazanı da siyasete malzeme yapıyor. Ayrıca, bu yemeklere ister istemez hükümete muhalif olanlar da katılmak zorunda kalıyor. Çünkü bir yanda din diğer yanda iktidar baskısı var!

Muhalefet de iktidardan çok farklı değil… Muhalif belediyeler de güçleri ölçeğinde iftar yemeği veriyor. Muhalefetin toplu iftar yemeği vermesinin ana nedeninin ağırlıklı olarak din eksenli mahalle baskısı olduğunu düşünüyorum. Muhalefet de aslında siyaset yapıyor, yapmak zorunda kalıyor.

***

Devlet ve STÖ’ler dışında bir özel kurum ve kuruluşların, şirketlerin, vatandaşların bireysel iftar yemekleri var... Ki, bu da büyük bir yekün tutuyor. Faturalı iftar yemeklerinin bedelinin bir kısmı da yine devlete yansıyor. Çünkü, yemek faturası gidere işleniyor.

Sonuçta, bireyseller hariç tüm iftar yemeklerinin parasını memurundan işçisine, köylüsünden esnafına işadamına kadar devlete vergi ödeyen vatandaş veriyor.

Bu işin kaymağını da genelde din eksenli siyaset yiyor!

***

Diğer yandan, toplu veya bireysel iftar yemekleri, bir yerde piyasada bir canlılık da yaratıyor. Tonlarca un ve mamulleri, et, çorba, salata malzemesi, hurma, tatlı, su, kola vs. tüketiliyor. Yarısı da çöpe gidiyor! Yeme-içme sektöründekiler iyi iş yapıyor! İftar siyasetinin bir başka kazananı da yemek sektörü oluyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum