İhracatçı da tepkili

İhracatçı da tepkili

Fiskobirlik’in yeni sezon öncesi eski mahsul fındığın bir bölümünü 1.65 ila 2 YTL arasında satması fındık ihracaatçılarını ikiye böldü.

Trabzon Ticaret Borsası Başkanı ve Karadeniz Fındık İhnracatçıları Birliği Yönetim kurulu üyesi Mehmet Cirav, Fiskobirlik ve TMO yöneticilerini fındık ve fındıkçı düşmanı ilan etti.

Mehmet Cirav şöyle dedi;

“Ne Fiskobirlik ne de TMO müdürü bu işin erbabı değil. Fındığı bilmiyorlar. Ticareti bilmiyorlar. Eğer bu satışı bilerek yapmışlarsa, bunların yaptığı iş düpedüz birilerini koruma ve kollamadır. Sen fındığı 5 YTL den almışsın. Hükümet bankalara olan borcunu kapatmış.

Sen durup dururken 12 bin ton fındık satıyorsun. 20 trilyon alıyorsun. Be adamlar iki ay sabretseniz de 50- 60 trilyon lira alsanız daha iyi değil mi? Bunu yapmıyorsunuz. O zaman bu işi size birileri yaptırıyor. Burada sorgulanması gereken konu da budur. Bu işin arkasında kim veya kimler var. Bunları kim öttürüyor?”

Cirav şöyle devam etti;

“Bu iş bilmez ve birileri tarafından yönlendirilen yetkililer, fındığa 5 YTL’nin üzerinde fiyat verilmesi gerektiğini söylüyorlar. Sen fındığı 1.65- 2 YTL arasında satacaksın, 6 YTL fiyat isteyeceksin. Kimi kandırıyorsunuz? Yoksa birilerini mi kayırıyorsunuz? Siz kimin adamısınız”

Mehmet Cirav, fındık ile ilgili tartışmalarda Cüneyt Zapsu’ya atıf yapıldığını hatırlatarak, “Cüneyt beyin günahını alıyorlar. Piyasada bir değil onlarca Cüneyt Zapsular türedi. Bu satışı da öyle sanıyorum ki bu Zapsu’lar ve onların koruyucuları istemiştir. Fiskobirlik 12 bin ton fındığı kimlere sattığını da açıklamalıdır. Bir yandan fındık fiyatını düşürüyorsun, diğer yandan haksız rekabete neden oluyorsun, öbür yandan üreticiyi perişan ediyorsun. Böyle bir zihniyet, böyle bir anlayış olur mu?”dedi.

Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Cirav, hükümetin fiskobirliğin sezon öncesi düşük fiyatla satış yapmasına göz yummasına da anlam veremediğini belirterek, ‘Konseyin sesi çıkmıyor. Tarım Bakanı ve milletvekilleri seyirci. Bu ne biçim iştir’ diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.