İhracatçılarda birlik!

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğinin önümüzdeki hafta sonu yapılacak genel kurulu öncesinde, birliğe bağlı büyük ihracatçıların seçimlere tek liste ile gidilmesi yönünde görüş bildirmelerine rağmen, bazı küçük ihracatçıların büyüklerin karşısında liste çıkaracakları bildirildi. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği’nin bir yöneticisi, ‘Trabzonlu olmaları nedeniyle şirketlerinin merkezini Trabzon’da bulunduran firmaların temsilcileri mutlaka birlik yönetiminde olmalıdırlar. Sebze ve meyve ihracatçılarının merkezlerinin Trabzon’dan bir başka kente taşımaları halinde, başta Büyükşehir belediyesi olmak üzere İhracatçılar Birliği, Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası ekonomik olarak büyük kayba uğrayacaklardır’ dedi.

ihracatçilar-001.jpg
DKİB’de seçimlere tek liste ile gidilmesini isteyen firmalar arasında; Hekimoğlu, Kesimal, Lider Gıda, Kalyoncu, As Star, Cirav Fındık, Kutlu Tarım ürünleri, Özerler, Biberoğlu, Çay- Kur Avrupa, Çayeli Bakır, Çıt- Çıt gibi firmaların bulunduğu belirtildi.

Gürol Ustaömeroğlu az kalsın kolu kaptırıyordu!

gürol-ustaömeroğlu.jpg

Trabzon Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu, toplumun hemen her kesiminde sevilen, sayılan, yardımsever bir isimdir.
Gürol Ustaömeroğlu dün az kalsın dolandırıcıların kurbanı oluyordu.
Gürol’un başına gelen olayı, daha önce bazı STÖ başkanları ve işadamları da yaşamıştı.
Ustaömeroğlu’nun telefonu çalar…
Gürol Ustaömeroğlu, telefona bakar. Karşıdaki ses, ‘Gürol bey telekonferans sistemiyle sizi aradık. Sayın valimiz görüşecek. Lütfen telefondan ayrılmayın’ der.
Beş on saniye sonra, telefon karşıdaki sanal valiye bağlanır…
‘Gürol bey nasılsınız’
-Teşekkür ederim sayın valim…
‘Çalışmalar nasıl gidiyor?’
-‘ Sayın valim, yönetim olarak Trabzonumuza ne tür hizmetimiz olur, diye çaba sarf ediyoruz’
‘Gürol bey sizi takdir ediyoruz ve takip ediyoruz. Sizden bir ricam olacak. Biliyorsunuz engelli vatandaşlara, araç alıyoruz. 80 araca ihtiyacımız vardı. 70’ini aldık. 10 araca daha ihtiyacımız var. Sizden de birkaç araç almanızı istiyorum. Arkadaşlar sizi arayacak desteğinizi bekliyorum.’
-‘Bilmukabele sayın valim. Hanfendiye selamlar. Arkadaşlarla görüşüp imkanlarımız ölçüsünde gereğini yapmaya çalışacağız’
Gürol Ustaömeroğlu, ikinci bir telefonu beklemeden Mimarlar Odası Yönetim Kurulu üyelerinden bir kaçını arar. Ancak, aradığı arkadaşları telefona cevap vermez.
Gürol kendi kendine, ‘Geçenlerde vali beyle görüşmüştüm. Bana böyle bir talepte bulunmadı’ der ve valilik özel kalemini arar.
Kendisini tanıtır ve ‘Vali bey adına beni aradınız mı?’ diye sorar.
Özel kalem, ‘Aramadık, sayın Ustaömeroğlu’ karşılığını verir. Gürol, ‘Beni vali beyle görüştürür müsünüz’ der.
Gürol, kısa hal hatırdan sonra yaşadıklarını vali beye anlatır. ‘Sayın valim önce şüphelendim. Ancak sesi sizin sesinize o kadar benziyordu ki. Bu arada yenge hanıma da saygılarımı sundum selam söyledim’ der…
Vali bey, ‘Yoksa para mı kaptırdın Gürol bey. Benim adımı kullanıyorlar’ der.
-‘Sayın valim az kalsın parayı da kolu da kaptırıyorduk. Hali vakti yerinde olan arkadaşları aradım ulaşamadım. İçimde bir şüphe vardı. Sizi de o nedenle aradım’.
Gürol, Vali beyle bir süre sohbet eder… Gürol kardeşimize geçmiş olsun, diyoruz.
Gürol’un yaşadığı bu olay, maalesef son günlerde süreklilik kazandı. Bu tür olayda öncelikle vatandaşların uyanık olması gerekir.

Vekil adayları!

vekil-adaylari.jpgvekil-adaylari1.jpg

24 Haziran’da yapılacak erken seçimde, başkanın yanısıra vekiller de seçilecek. AK Parti ile MHP cumhur ittifakı ile seçimlere gireceği için iki partinin vekil adayları aynı karede yer alacak. AK Parti’de mevcut vekiller mi yoksa yeniler mi listeye girecek belli değil. Mevcut vekiller içerisinde bir veya iki ismin listede yer alacağı bu isimlerin başında Salih Cora’nın geleceği söyleniyor. AK Parti kulislerinde, kulaktan kulağa bu söylem dillendiriliyorsa da, listeye hangi isimlerin gireceği konusunda şimdiden bir şey söylemek mümkün değil. MHP’de ise ilk sırada büyük bir ihtimalle eski vekil Süleyman Latif Yunusoğlu yer alacak. CHP’nin ilk sırası, sürpriz olmazsa Haluk Pekşen’in olacak. İkinci sırada merkez veya Akçaabat’tan bir isim. Merkezden olursa Güzide hanım ikinci sırada yer alabilir. İYİ Parti, Yüksek Seçim Kurulu’nun vereceği kararı bekliyor. İYİ Parti’nin favori adayları arasında Yavuz Aydın ile Hüseyin Örs ilk akla gelenler.

************
Beş yıl önce Batum'da 100 Türk lirasına 135 Lari alıyor iken bugün maalesef 56 Lari alabilmekteyiz ekonomimiz uçmuş durumda, şükürler olsun.
(Selami Güven)

******
Söz konusu TRT, halkın vergileriyle dönüşen bir yayın kurumu, olduğu için kendimi yazmak zorunda hissediyorum. Sabah kumandaya dokundum, a Pelin Hanım yine karşımda. Kaldığı yerden devam ediyor işine. Sanki sabaha kadar hiç uyumamış. Ama bu kez tarih programı değil mutfak programı yapıyor. İnsanlara büyük bir mucizeymiş gibi havuç yemenin faydalarını anlatıyor. Programın her saniyesinde büyük bir şaşkınlık var. Üniversitede öğrendiği teorilerle hayata yabancılaşan üniversiteli ergenlerin o suni ruh hali yani. Belli ki iktidarın kültür anlayışında yetenek olarak mutfak programı yapacak bir sığlıkla tarih programı yapacak bir bilgelik arasında herhangi bir fark yok. Bu durum bize mutfaktan kaçan Kezbanların iki kermes, üç konferans ile AKP’nin siyasi kadrolarında nasıl tırmandığıyla ilgili nesnel bir veri de vermiyor değil. Pelin Hanım’ın lafa giriş biçimi de ilginç. Bir zencinin koluna hamle yapar gibi isterik ve muhatabının sözünü bitirmesine müsaade etmeyecek türden. Bir yazar, insanın sıradan davranışlarından onun kendine sakladığı özel dünyası ile ilgili ciddi tahminlerde bulunabiliyor maalesef. Sözü daha fazla uzatmak istemiyorum sayın okur. TRT’deki Pelin Çiftçi örneği, bize görgü ve bilgi yoksunu AKP iktidarının kültürel paçozluğunun nasıl resmi bir mecra bulduğunu açık bir şekilde gösteriyor.
(Metin Kondel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar