İhracatta İşbirliği

İhracatta İşbirliği

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği’ni(DKİB) ziyaret eden KTÜ Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı ve Rektör Yrd. Prof. Dr. Cemil Rakıcı ihracatta üniversite-sanayi işbirliğinin önemine değindiler

Gerçekleştirilen ziyarette, ekonomik dönüşüm ve yüksek katma değerli sanayinin gelişmesi için konusunda uzman akademisyenler ile sanayiciler arasında işbirliğinin geliştirilmesi hususunda fikir birliğine varılarak akademik alandaki bilimsel potansiyelin sanayiye aktarılıp yüksek katma değerli ürün geliştirilmesinin önemi vurgulandı. Sanayici ihracatçılarla iletişimin geliştirilerek, köklü bilimsel altyapıya sahip olan KTÜ’nün alanında uzman akademisyenlerince üretilecek projelerle ihracata dönük yüksek katma değerli ürün geliştirilmesine büyük ihtiyaç duyulduğuna işaret eden DKİB Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Trabzon’un katma değerli ileri teknoloji üretimde Orta Asya’nın tedarik merkezi olması konusunda her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirtti. Gürdoğan; Yasal olarak kurulan ancak henüz altyapı çalışmaları devam eden Yatırım Adası Endüstri Bölgesinin bu misyonla bir an önce faaliyete geçmesi gerektiğini ifade etti.

GÜÇLÜ BİRLİKTELİK

Güçlü bir sanayi-üniversite işbirliğinin Trabzon ve bölge illerine önemli katkılar sunacağını ve bölgenin yüksek katma değerli ürün üretim üssü haline gelmesine zemin hazırlayacağını belirten Gürdoğan; akademi ve sanayide hali hazırda mevcut olan potansiyelin işbirliği ile tetiklenmesi neticesinde ortaya çıkacak sinerjinin her halükarda Trabzon ve bölgeye çok büyük katkı yapacağını, bundan dolayı Yatırım Adası Endüstri Bölgesinin bir an önce faaliyete geçmesi ve sanayinin Bölgede çok daha ileri boyutlara taşınması için atılacak her adımda elini taşın altına koymaya hazır olduklarını belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.