İki ana yol arasında market olur mu?

Trabzon Belediye Meclisi, bugün son toplantısını yapacak.

Meclis toplantısında iki konu gündeme getirilecek.

Birincisi; Yenimahalle sahilinde önceki belediye başkanı Asım Aykan tarafından Adıgüzel fuarcılığa tahsis edilen alanın Trabzonspor’a devri ve 20 veya 25 yıllık bir kiralamanın oylanması.

İkincisi ise; mecliste görev yapanlara şilt verilmesi.

Yenimahalle sahilinde, iki yol arasında kalan dolgu alanının Trabzonspor’a verilmesini bizde destekliyoruz.

Trabzon belediyesi, Trabzon valiliği ve diğer kurum kuruluşların Trabzonspor’a destek olmaları, katkı vermeleri alkışlanacak bir olaydır.

Bu konuda; istisnalar dışında hemen herkes hem fikirdir.

Yenimahalle ve Faroz sahilindeki dolgu alanları, Belediye eski başkanı Asım Aykan döneminde yandaşlara, partililere pay edilmişti. Bu durum daha sonra plana da işlenmişti.

Asım Aykan, o dönemler bölgenin batı tarafında oldukça büyük bir alanı da Adıgüzel fuarcılığa tahsis etmişti.

Asım Aykan döneminde yapılan kira sözleşmesinin 24. maddesinde, ‘kiracı, kiracılığın hitamında yapmış olduğu imalatları günün rayiç bedeli üzerinden idarenin onayı ile 3. şahıslara devredebilir’ yazıyor.

Trabzonspor kulübü, 24. 02. 2009 tarih ve 38 sayılı yazısı ve Adıgüzel Fuarcılığın aynı tarihli dilekçesi doğrultusunda, geçmişe dönük fuzuli işgal alınması koşuluyla, devir, talep, bedel ve şartların görüşülmesi için konu belediye encümenine havale edilir.

Belediye encümeni, olayı görüşür. AKP’li bir meclis üyesi ‘muhalefet şerhi’ koyar.

AKP’li meclis üyesinin muhalefet şerhinde; kiracının idarenin muvafakatı olsa bile sözleş gereği devir işleminin yapılamayacağını belirtiliyor.

Kiralanan yarda yapılan imalatın, ruhsata ve kıyı kanununa aykırı olduğu ifade ediliyor. Bu konuda belediye encümeninin yıkma kararının bulunduğu işaret ediliyor. Kapalı fuar alanı, Asım Aykan’ın başkanlığı döneminde yapılmış. Aykan ve ekibi buna göz yummuş.

AKP’li encümen üyesinin muhalefet şerhi beş maddeden oluşuyor.

AKP Belediye Meclis üyeleri, Yenimahalle sahilindeki bu dolgu alanının belediye meclisinin son toplantısında karara bağlanmasına tepki gösteriyorlar.

Çoğu meclis üyesi, devire karşı çıkıyor. Hatta, meclis toplantısına katılmama eğilimi de oldukça yüksek.

AKP’li üyelerle SP’li üye meclis toplantısına katılmazsa, çoğunluk olmadığı için meclis açılamayacak.

Olay, AKP kurmayları arasında tartışılıyor. AKP’li meclis üyesi Tufan Aydoğan kararın geçmesini istiyor.

Başkan Canalioğlu, bölgeyi Trabzonspor’a verme sözü verdi.

İş biraz karışık! Biz, o bölgenin Trabzonspor’a verilmesinden yanayız.

Bizim karşı olduğumuz olay; Trabzonspor’un eski ve yeni sahil yolu arasında kalan bu dolgu alanını alışveriş merkezine kiralamasıdır.

Trabzonspor yönetimi günü kurtarmak, için Trabzon’un geleceğini karartmamalıdır.

Orada yapılacak olan bir alış veriş merkezi bir defaya mahsus olmak üzere Trabzonspor’a 5- 10 milyon dolarlık bir gelir getirebilir.

Ancak; esnaf kenti olan Trabzonspor’a zarar verir.

Trabzonspor’un orada yapacağı en ideal iş, iki yola cepheli iki benzin istasyonu açmak ve bu istasyonları kiralamaktır. Bölgenin geri kalan kısmını da yeşil alan, park bahçe, saha olarak düzenlemesi ve mahallelinin hizmetine sunmasıdır.

Bu arada Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Halil İbrahim Kalfaoğlu, dün bir açıklama yaparak Yenimahalle sahilindeki dolgu alanında alışveriş merkezi yapılmasına karşı olduklarını açıkladı.

Kalfaoğlu, aynı hassasiyeti Forum ile Atapark’ta yapılmakta olan alış veriş ve iş merkezi için de göstermesini beklerdik.

Önceki gün Atapark’taki Alışveriş Merkezi’nin yerine Adliye Binası yapılsın diye bir öneri getirdik. Kalfaoğlu’dan ses çıkmadı.

Atapark’taki alışveriş ve iş merkezi, Trabzon esnafını perişan etmeyecek mi?

 

‘Hanımları nerede?’

 

AKP milletvekili Kemalettin Göktaş, partili kadınların seçim çalışması için kocalarından izin kağıdı almasını istemiş ve ‘kocalarınız sizden bir ay iş istemesin’ demiş.

Siyasi partilerin hemen hepsinde kadınlar özellikle seçim öncesi sahaya sürülür!

Kadınlar, erkekler için oy istemek için ev ev dolaşırlar. Hediyeler verirler, konuşurlar, sohpet ederler.

Bu olay milli görüş çizgisindeki partilerde diğerlerine oranla daha fazladır.

Bizi dikkatli takip eden okurlarımız, haber kaynağımızı deşifre etmediğimizi bildikleri için gördükleri yanlışları, hataları, ilginç olayları aktarırlar.

Önceki gün akşam saatlerinde arayan bir okurumuz; ‘AKP milletvekili Kemalettin Göktaş, hanımların bir ay süre ile kocalarından izin almasını istemiş. Merak ettik, Kemalettin beyin hanımı seçim çalışmalarına katılıyor mu?’ dedi.

Okur, cevap vermemizi beklemeden, ‘Bayındırlık Bakanımız Faruk Özak’ın, Belediye Başkan adayı Orhan Gümrükçüoğlu’nun, Asım Aykan’ın, Cevdet Erdöl’ün, Mustafa Cumur’un, İl Başkanı Muhammet Balta’nın eşleri nerede, onlar da sahaya indiler mi? seçim çalışmalarına katılıyorlar mı?’ diye ekledi.

Trabzon Belediye Başkan adaylarının eşleri arasında ev ev dolaşan kocasına destek isteyen tek bir bayan var. O da Volkan Canalioğlu’nun eşi Nermin Canalioğlu. Nermin hanım, sabah saatlerinde evden çıkıyor, akşam karanlığında evine dönüyor. Bazı akşamları ise eşi ile birlikte toplantılara, ziyaretlere gidiyor.

AKP Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun eşini Trabzon’da henüz gören ve tanıyan yok gibi. Trabzonluların büyük çoğunluğu Gümrükçüoğlu’nun eşinin adını bile bilmiyor.

AKP’li kadınları seçim çalışmalarına katılmaya davet eden Kemalettin Göktaş’ın ve Bayındırlık İskan Bakanı Faruk Özak’ın eşleri de, evlerinde.

AKP’li diğer vekillerin eşleri ile birlikte MHP, SP ve DP Belediye Başkan adaylarının eşleri de görünürlerde yok.

Vatandaşın büyük çoğunluğu olup bitenleri, yaşananları en ince ayrıntısına kadar takip ediyor.

 

Sunguroğlu’nun yükselişi!

Arsin Belediye Başkan adaylarından Ramis Sunguroğlu, kısa süre içersinde büyük mesafe aldı. Arsin’de hemen her kesim tarafından sevilen sayılan ve ‘ombusman’ olarak nitelendirilen Ramis Sunguroğlu, ilçenin oy potansiyeli yüksek ailelerini de yanına aldı.

Sunguroğlu ile önceki gün görüştük.

Kavgasız, gürültüsüz, barış ve dostluk içersinde bir kampanya yürüttüğünü söyleyen Sunguroğlu, ‘Arsinliler bu seçimde mevcut başkan ile beni terazinin iki kefesine koyacak.

Tartacaklar. Kim daha başarılı performans gösterdi. Karar verecekler.’ diyor.

Ramis Sunguroğlu, Arsin’de partili- partisiz herkes tarafından gerçekten çok seviliyor.

 

AKP’nin oyları mı gitti?

Adrese dayalı nüfus sayımında Trabzon Belediye sınırları içersinde sayımı yapılan 16 bin 136 seçmen, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde çevre ilçe, belde ve köylerde oy kullanacak.

Trabzon kent merkezinden nüfusunu aldıran 16 bin 136 kişinin büyük çoğunluğunun önceki seçimde AKP’ye oy verdiği öne sürülüyor.

Trabzon kent merkezinden oyunu aldıran seçmenler, ilçe, belde ve köylerinde başkan veya muhtar adayı olan yakın akrabalarına oy verecekler.

Trabzon Belediye sınırları içersinde bugüne kadar yapılan tüm kamuoyu anketlerinde mevcut belediye Başkanı Volkan Canalioğlu’nun açık ara önde görünmesini irdeleyen uzmanlar,

Trabzon kent merkezinden ilçe, belde ve köylere oy kaydırılmasının Canalioğlu’na avantaj sağladığını söylediler.

Uzmanlar; merkez belediye’ye dahil edilen köylerin yüzde 80 oranında Canalioğlu’nu destek vereceğini kaydederek, KTÜ’deki öğrencilerin de ağırlıklı olarak mevcut başkandan yana olduklarını ifade ettiler.

 

Gümüşhane ‘CANLI’!

 

Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı, görünen o ki; 29 Mart’ta da ipi göğüsleyecek.

Bu kanaate nereden vardınız? Diyebilirsiniz.

Kuzey Ekspres Gazetesi, 06. Aralık 2004 tarihinde günlük yayına başlamıştı.

Gümüşhane’ye düne kadar gazete göndermiyorduk.

Talep gelmişti. Ancak, her defasında ‘göndereceğiz’ diye erteliyorduk.

Önceki gün Gümüşhane’den iki telefon geldi.

Telefon edenlerden biri gazete bayi idi!

‘Her gün 3- 5 okur Kuzey Ekspres’i soruyor. Gümüşhane’ye neden gazete göndermiyorsunuz’

Daha sonra bir Gümüşhane’de görev yapan bir devlet memuru aradı.

‘Her gün Trabzon’dan Kuzey Ekspres Gazetesi getirtmeye bizi mecbur etmeyin’ dedi.

Gümüşhane’den gelen bu talep üzerine önceki günden itibaren bu güzel ilimize gazete göndermeye başladık.

Kuzey Ekspres Gazetesi sayfalarında bundan böyle daha fazla Gümüşhane ve ilçeleri ile ilgili haber bulabilirsiniz.

Gümüşhane’de yaşayan nüfustan daha fazlası belki de Trabzon’da yaşıyor.

Gümüşhane’den arayan devlet memuruna, hangi adayın önde gittiğini sorduk.

‘Ben MHP’li değilim. Ama oyumu MHP adayı Mustafa Canlı’ya vereceğim. İki yılı aşkın süredir burada görev yapıyorum. Mustafa bey iyi çalışıyor. Partizanlık yapmıyor. AKP seçime asılıyor. Mustafa bey için bazı odaklar aleyhte propaganda yürütüyor. Ama bir sonuç alacaklarını sanmıyorum’.

Gümüşhane’de yarış MHP adayı Mustafa Canlı ile AKP adayı Ercan Çimen arasında geçiyor.

Canlı, bize aktarılan bilgilere göre önde.

Canlı, 29 Mart akşamına kadar yarışı önde götürür mü? Bilemiyoruz.

Çünkü, AKP adayı ve AKP’li vekiller boş durmuyor!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar